Invatatori absolventi de psihologie...ce am putea face?

Invatatori absolventi de psihologie...ce am putea face?

Mesajde ivangabriela » 05 Iun 2008, 22:58

Sunt invatator, anul acesta termin psihologia, invatamant superior de 3 ani. Ce pot face cu aceste studii in domeniul in care lucrez acum? Sau in altul... Nu primesc prea multe informatii de la facultate sau de la departamentul pentru pregatirea cadrelor didactice. Voi fi sau nu institutor? Pot fi consilier scolar? Cine stie mai multe decat mine si colegele mele aflate in aceeasi situatie? Multumesc!
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33

Mesajde cristina_gl » 06 Iun 2008, 10:27

Gabriela, daca ramai pe post, vei fi institutor. Daca doresti altceva... in invatamant poti candida pe un post de psiholog scolar la Centrul Judetean de Resurse si Asistenta Educationala, respectiv la Centrul Judetean de Asistenta Psihopedagogica. Vei lucra in invatamantul de masa si vei avea un cabinet, intr-o scoala, uhde vei desfasura activitati specifice de consiliere, proiecte de interventie etc. Si mai ai varianta invatamantului special.
cristina_gl
 
Mesaje: 112
Membru din: 14 Ian 2004, 11:14
Localitate: Galati

Mesajde ivangabriela » 14 Oct 2008, 13:45

Multumesc cu mare intarziere pentru raspuns. Azi sunt institutor, m-am inscris si la master, voi vedea peste doi ani ce se poate face in plus cu aceasta calificare obtinuta. Momentan mi-am mai luat un job tot in domeniul educatiei si invatamantului unde pot folosi so cunostintele de psihologie, dar si pe cele din diverse domenii pe care le-am acumulat in timp.
Muzica ofera un suflet universului, aripi mintii, zbor imaginatiei si viata oricui - Platon :idea:

http://gabriela-copiiimeidragi.blogspot.com/
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33


Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori