Invatatoarea jigneste copiii!!!

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Invatatoarea jigneste copiii!!!

Mesajde crisseis » 21 Noi 2008, 10:16

Buna ziua tuturor!
Am o mare nemultumire legata de invatatoarea fetitei mele (clasa I).
A jignit-o atat pe ea cat si pe alti copiii! Cuvantul preferat e "nesimţit/ă!!!
Nu va inchipuiti ca sunt un parinte care nu admite reprosuri la adresa copilului, din partea dascalului, daca sunt intemeiate.
Dar a jigni un copil in acest mod mi se pare incalificabil pentru un invatator, ca dascal care trebuie sa ofere exemplul propriu.
Atat eu, cat si alti parinti, suntem expremi de nemultumiti. Doamna e invatatoarea cu destui ani la catedra, astfel incat, cu atat mai mult ar trebui sa stie cum sa se poarte cu elevii.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Lucrul acesta se repeta in fiecare zi, cu alti si alti copiii din clasa. Nu e admisibil.
Nu-mi place sa fac plangeri pe la directiunea scolii sau la inspectorat si nici nu m-as simti bine sa ridic la sedinta cu parintii aceasta problema.
Dar ceva trebuie facut.
Credeti-ma, eu personal, atat din acest motiv, cat si pentru felul in care preda lectiile, nu-i mai pot acorda niciun fel de credit.
Sa fie oare solutia- mutarea copilului la alta clasa?
crisseis
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Ian 2007, 12:13

Mesajde crisseis » 21 Noi 2008, 10:17

Scuzati greseala: "extrem " de nemultumiţi
crisseis
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Ian 2007, 12:13

invatatoarea jigneste

Mesajde agenda » 21 Noi 2008, 12:03

parerea mea este ca trebuie sa va detasati de toate aceste fleacuri si sa urmariti evolutia copilului , in interesul copilului . nu va lasati inflamati de cuvinte sau de catre alti parinti ! urmariti-va copilul , ajutati-l sa-si insuseasca toate informatiile . totusi , adjectivul nesimtit se refera la 'lipsit de buna crestere , de bun-simt , de cuviinta '... nu o fac in apararea doamnei , dar sunt multi parinti nesimtiti care cresc ,de buna seama,copii nesimtiti ...eventual , cind va intilniti cu doamna , intrebati-o cum se comporta copilul , daca are cei 7 ani de acasa...este un dascal cu vechime , si credeti-ma 'citeste' un copil de cum il vede . aveti incredere in dascal si , repet ( acest sfat va va fi de folos pina va termina scoala)sa nu va intereseze decit interesul copilului adica cunoasterea !obisnuiti-va ( maturizati-va , daca imi este permis)cu gindul ca ati trecut ( atit dvs cit si copilul) intr-o alta etapa sau dimensiune.scoala este foarte serioasa si accesibila atit celor nesimtiti cit si celor ( mai ales celor!!!) cu bun simt !nu va lasati purati de birfele si exploziile din curtea sau colturile scolii ! canalizati-va toata energia pentru binele dvs si al copilului.spor la toate!
agenda
 
Mesaje: 22
Membru din: 06 Noi 2006, 12:54

Mesajde 1957 » 21 Noi 2008, 19:01

Personal nu folosesc asemenea limbaj fata de copiii din scoala si nici nu aprob acest lucru. DAR pun o intrebare tuturor parintilor DE CATE ORI VA JIGNITI COPIII PE ZI?!! Aveti 1-3 copii si uneori va vine sa-i "ucideti" (sunt si parinde si am trecut prin crize de genul asta !!)dar noi ca avem cel putin 150 de copii pe zi sub "aripa" ... unii se mai "scapa" poate !!!! ca suntem oameni nu lemne. Si m-am plictisit de crizele parintilor supersonici si amenintarea suprema "MA DUC LA INSPECTORAT"mai bine v-ati ocupa de educatia propriilor copii ca sunt un dezastru. Foarte multi, nici cele mai elementare norme de conduita nu le au. CRISSEIS ! ma adresez in general.
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde raluk_barbu » 21 Noi 2008, 20:18

"vechea poveste"jignirea pe care o facem noi invatatorii "ingerasilor" d-voastra !
oare va ganditi macar o clipa cata grija trebuie sa avem noi de ei si cata raspundere avem ? nu cred ca va intereseaza nici o clipa cata bataie de cap avem cu tot felul de copii care din ce mai mult sunt tot mai neascultatori si needucati .
daca a fost jignita ma gandesc ca avea un motiv anume pentru ca nu cred ca a fost jignita asa degeaba:) si sigur copilul nu a spus acasa adevarul . documentati-va mai bine :wink:
raluk_barbu
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Feb 2008, 22:48

Mesajde webmaster » 21 Noi 2008, 21:33

Incercati va rog sa propuneti niste solutii. Acuzatiile nu folosesc la nimic! Nu fac decat sa inrautateasca comunicarea dintre parinti si dascali... Multumesc.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Mesajde mikicoman » 22 Noi 2008, 01:05

Am citit si celelalte raspunsuri...eu, ca dascal, evit cat posibil jignirile...si pe cele directe si pe cele indirecte...

Ca parinte va inteleg nemultumirea...insa vreau sa va aduc aminte de scoala pe care o faceam noi inainte de revolutie...pe care toti o laudam ca ar fi mult superioara acesteia...

Oare ne lua cineva si ne peria si avea grija sa nu ne lezeze sentimentele...
Poate asa intelegeam unde ne este locul si ca de la cei mari avem multe de invatat...

Acum nu ai voie sa dai afara un elev, nu ai voie sa il certi in fata clasei, sa-l iei de urechi nu mai zic...iar ei...ei se obraznicesc pe zi ce trece...si ii vedem cu totii cum se comporta....

In clasa a VIII-a m-a palmuit directorul scolii pentru ca aveam pe mana un inelus primit la 14 ani de la mama...n-am avut curaj sa-i zic mamei de intamplare fiindca stiam ca purtasem ineul si eram vinovata oarecum...

Acum elevii nostri sunt in stare sa ne inregistreze pe telefoanele mobile, sa ne raspunda neobrazat, sa refuze sa faca teme..., sa nu mai zic ca se tocmesc cu profesorii pentru note...oare dvs. ati facut asa ceva la vremea lor?
Va sfatuiesc un lucru...invatati-va copilul cu respect fata de profesor...iar daca profesorul a mustrat-o ganditi-va ce a facut ea rau si nu fugiti sa aruncati vina pe profesor...iar asta faceti-o pentru copilul dvs. fiindca el trebuie sa-i poarte respect invatatoarei...veti vedea ca daca il cocolositi o sa ia in discutie si comportamentul dvs. si vorbele dvs. mai tarziu ...

Iar cu inspectoratul...devine stereotip!!!

Cat despre invatatoare....lasati-o sa fie evaluata de catre superiorii ei...dvs. asteptati rezultatele copilului dvs. prin munca invatatoarei!!!
cu mult drag :wink:
mikicoman
 
Mesaje: 53
Membru din: 18 Iun 2007, 16:32

Mesajde crisseis » 22 Noi 2008, 12:08

Multumesc celor care mi-au raspuns.
Aduc urmatoarele completari: sunt , la randul meu, fosta invatatoare.
Stiu, deci, cum e sa porti raspunderea copiilor pe care-i ai in grija.
Recunosc, de asemenea, ca si mie mi s-a intamplat in anii in care am profesat, sa-mi mai pierd controlul . Si, da, acasa, cu copiii mei, se intampla, evident , sa le mai adresez la manie cuvinte nu tocmai frumoase.
DAR,
Cum pot explica eu copilului meu ca a fost o scapare omeneasca a doamnei invatatoare(ca i-am explicat si astfel), cand zilnic se repeta incidentul cu pricina? cu alt si alt copil?
In plus, eu am intrebat aici ce solutie sa gasesc mai putin daunatoare pentru copil(pentru ca, de regula, asupra lui se rasfrang consecintele unor astfel de "observatii" din partea parintelui). Si , cred eu, ca un invatator n-ar trebui sa dobandeasca aversiune fata de acel copil al carui parinte si-a spus la o sedinta cu parintii sau in particular nemultumirea.
Ma mai nemultumesc si alte lucruri , de exemplu intarzierea la clasa in fiecare dimineata (cand, normal, consider ca la 7, 50 invatatorul trebuie sa fie in clasa, mai ales la clasa I, cand copiii trebuie invatati cu o anumita succesiune a pregatirii pentru ore).
Pai cand ii linisteste si cat timp se mai pierde pana cand atentia tuturor e in sfarsit la lectii? Ce mai ramane dintr-o ora de 50 minute? Nu sunt de acord cu asta.

De ce invatatorul nu trebuie sa mai fie acel model pentru copii?
A ! Daca al meu copil nu se poarta cuviincios- nu ma deranjeaza sa mi se spuna asta- sa fiu chemata la scoala, sa mi se trimita un anunt scris, sa mi se spuna la sedinta cu parintii- metode sunt.
Sunt genul de parinte care ţine la niste principii ale educatiei copiilor şi care le şi aplică.
Vreau o comunicare foarte buna cu invatatorul, atat in ce priveste pregatirea ca elev, cat si in ce priveste educatia.
Se stie ca in fiecare clasa sunt copii si copii, dar nervii provocati de unul, nu trebuie rasfranti si asupra celorlalti.
Mai spun, de asemenea, ca mai am un copil , acum la gimnaziu, a cărui doamna învatatoare- si afirm asta cu toata convingerea şi admiraţia- a fost şi este un dascăl extraordinar, sub toate aspectele.
Nu doresc ca cineva dintre cei de aici să se simtă ofensat, nua sta e intentia mea.
Doresc sa atrag atentia intr-un mod asupra nemultumirii mele(zic eu, intemeiata).
Şi nu stiu cum.
crisseis
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Ian 2007, 12:13

Mesajde dascal » 22 Noi 2008, 23:11

   Nu  este deloc usor  sa te desprinzi de grijile cotidiene , poate ca unii putem mai mult altii mai putin . Cred ca primul lucru pe care trb sa-l faceti este sa discutati cu invatatorea . Nu ma indoiesc nici o clipa ca este un  om cu drag de copii si va intelege.  Cu respect  rugati-o sa intre la ore (conform  programului)motivand ca timpul e pretios .  Fara sa vreti sunt convinsa, ca v-ati gandit cum  s-o pedepsiti  pentru ca chiar ati intuit caile. Hai  sa fim cu totii  , parinti si dascali  modele pentru copii!  Cum daruim asa primim. 1. Daca  are un colectiv numeros  rugati conducerea scolii sa fie colectivul maxim 25 elevi .  2. Daca exista in colectiv elevi mai dinamici cereti permisiunea sa asistati la ore sa va convingeti de realitate.  3. Explicati  elevului ca uneori adultii  gresesc tocmai pentru   ca  se straduiesc sa fie totul perfect .
dascal
 
Mesaje: 60
Membru din: 25 Apr 2007, 21:26

Mesajde jnny_frr » 23 Noi 2008, 12:20

Poate chiar s-a purtat ca o nesimtita şi-şi merita apelativul fata dv ! de ce faceti astfel de scandal pe net in loc sa mergeti si sa discutati direct cu invatatoarea, spunandu-i ce nu va convine, poate asa se va corecta. In general, pe unele invatatoare, la ultimele serii, nu le mai intereseaza faima in fata parintilor, căci ştiu k nu vor mai lua nici o alta serie. Deci, cinstit ar fi sa nu mai barfiti pe net, mai ales k sunteti si fosta invatatoare şi sa mergeti la scoala cu tot curajul să-i spuneti invatatoarei ce nu va place la ea. Daca nu se corecteaza, puteti schimba clasa.
jnny_frr
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Apr 2007, 11:11

Invatatoare jigneste copiii!

Mesajde adimatu » 23 Noi 2008, 13:46

Trăim o epocă a zăpăcită. Părinții cred că trebuie să dispună și să dicteze ce să facă dascălul clasei, la ce oră să intre la clasă, cum să explice elevilor și mai ales cum să se poarte cu "sensibilul" copil. Toate acestea se întâmplă dacă învățătoarea nu i-a acordat suficientă atenție unei mămici la vreo ședință cu părinții. Răul este și mai mare atunci când printre părinți se găsește o mamă care se mândrește că e fostă învățătoare. Noi nu știm de ce nu mai e (de voie sau de nevoie), aflăm numai că are rețete pentru activitățile școlare și știe cum trebuie să se poarte învățătoarea clasei.
Doamnă, dacă ați fi fost într-adevar învățătoare, ați fi știut că partea de început a orei este destinată captării atenției și nu liniștirii elevilor, iar această parte intră în cele 50 de minute ale orei indiferent dacă dumneavoastră sunteți sau nu sunteți de acord.
Din tonul pe care l-am subînțeles din mesaj m-am lămurit că ați încercat să vă impuneți punctul de vedere și nu sunteți satisfăcută de rezultat. Copilul dumneavoastră a fost martor la tot felul de discuții pe care le-ați purtat cu alte persoane sau în familie și al căror subiect a fost învățătoarea lui. Probabil că nu v-ați controlat și copilul consideră că poate să se poarte ca atare.
Dacă ar trebui să chemăm părinții la școală ori de câte ori un copil este necuviincios, atunci am putea să nu ne mai ocupăm de elevi.
Sfatul meu este să vă revizuiți atitudinea și să vedeți ce mai puteți repara din imaginea negativă a învățătorei pe care ați indus-o propriului copil, deși nu cred că mai puteți face acest lucru.
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde crisseis » 23 Noi 2008, 14:49

Dragi dascali ofensati,
Constat ca unii dintre dumneavoastra nu va dezmintiti cand e vorba sa "va acoperiti" pentru greselile pe care le faceti si sa nu fiti obiectivi.
Ma vad nevoita sa raspund punctual celor care au inteles ca, in loc sa-mi dea o sugestie(asa cum am cerut), sa indeparteze subiectul de ceea ce s-a vrut a fi si de a-si da cu presupusul de ce nu mai sunt invatatoare, de ce nu cunosc momentele unei lectii, etc, etc.
1- Invatatoare nu mai sunt pentru ca, dupa ce am absolvit facultatea, am ales sa fac altceva. Asta nu inseamna ca am uitat ce am facut in liceu si in meseria pe care am profesat-o prima data.
2- Am dreptul sa consider ca fetita mea e un copil educat dupa principii ale educatiei la care tin si pe care le aplic.
Nu a fost vorba de obraznicie din partea ei.
Nu voi mai detalia, pentru ca , daca incidentul ar fi fost accidental, nu as mai fi intrat pe forum. N-am intrat aici sa ma plang ca, uite, dom"le, ce i-a zis copilului, saracul de el!!
Am spus ca asta se repeta zilnic, cu alti si alti copii. Oare toti sunt nesimtiti?
Sau, poate, doamna are o problema in a-i struni la clasa si a le explica cum sta treaba cu comportamentul si cu rigorile scolii ?
3- Cand invatatoarea intra in clasa la 8, 20, probabil momentul captarii atentiei se termina, undeva, spre sfarsitul lectiei.Cand predare? Cand exercitii de fixare, consolidare, etc?
Oare de ce m-ar deranja, cand intr-o ora nu ajung decat sa copieze cateva cuvinte de pe tabla?! In conditiile in care un dascal constiincios si cu lectiile pregatite ar reusi sa mai faca si altceva intr-o ora!!
Si, da, imi permit sa apreciez asta, pentru ca e o observatie pertinenta!
Altfel, oricine de pe strada, ar putea pune copiii sa copieze ceva de pe tabla sau sa transcrie din carte cateva cuvinte. Si, gata, lectia!
4- N-am cerut decat sa-si respecte programul la clasa si sa trateze copiii cu respect, daca-l pretinde si dumneaei. Ca pana la urma e modelul elevilor!
Iar comunicarea dintre invatator si parintii consta si in a colabora pentru a imprima copiilor o directie buna in ceea ce au de facut ca elevi!
Imi pare rau ca trebuie s-o spun, dar constat, din unele postari- raspuns la subiectul meu, ca unii dascali intr-adevar s-au indepartat mult de ceea ce ar trebui sa fie.
De asemenea, constat ca "sensibilitatea" de care dati dovada(unii dintre dumneavoastra) cand vine vorba sa va uitati in oglinda, va impiedica sa judecati obiectiv o situatie in care se poate ca, intr-adevar , un dascal sa fi gresit.
Am cerut o sugestie de a-mi exprima cu diplomatie nemultumirea.
N-am intrat pe acest forum sa barfesc (cum a spus cineva) si nici sa ma laud ca am fost invatatoare.
De altfel, faptul ca la clasa trebuie sa fii inainte de 8 , e un aspect pe care si cineva de pe strada l-ar sti.Si , daca in fiecare zi cel putin copil este facut "nesimtit", fara ca doamnei sa-i pese de ce-ar putea intelege copiii (in primul rand ) din asta, ceva nu-i in regula cu invatatoarea(nu cu copilul)!!
Indiferent ca as fi fosta invatatoare, muncitor necalificat sau ministru, in primul rand sunt parinte. Asta nu inseamna ca nu pot aprecia singura anumite atitudini si actiuni ale unui invatator/profesor, fara a se intelege prin asta ca trebuie sa cer socoteala despre cat de mult si de bine transmite informatiile la scoala.
Am crezut ca sunteti primii care intelegeti rostul acestui forum, in care parintii sa intrebe, iar dumneavoastra sa raspundeti!
Pacat ca intelegeti s-o faceti in asemenea mod!

E aceeasi atitudine de " a baga pumnul in gura" pe care o regasesc cu succes la doamna invatatoare!
Va doresc succes in eficienta acestui forum!
(Probabil veti intelege de ce nu voi mai posta).
crisseis
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Ian 2007, 12:13

Mesajde felixmunteanu » 25 Noi 2008, 00:21

Stimata doamna,
Nu pot spune ca va sustin 100%, dar pot sa va inteleg. Parerea mea este ca dumneavoastra cunoasteti mai bine situatia decat noi si, cu tactul unui dascal (fost) ar trebui sa faceti cum credeti ca e mai bine. Daca o discutie directa cu invatatoarea ar putea avea repercusiuni asupra copilului, de ce nu incercati sa discutati cu conducerea scolii? Sau de ce nu cautati o alta clasa sau o alta scoala? Eu nu cred ca mi-as lasa copilul intr-un asemenea mediu. Stiu ca sunt dascali care intra la si 20. Am auzit dascali spunand "iar am cu boii astia!(SIC!)". Am auzit urlete la copii inca de la inceputul zilei si pana la plecare, la clase de copii buni. Da, copiii sunt de multe ori obraznici, dar si noi lasam fiara din noi sa conduca in locul nostru.
Parca nu as crede ca la ciclul primar sa fie copiii atat de indisciplinati incat sa fie catalogati zilnic. La gimnaziu da, dar la primar nu. De aceea, sa ma scuze colegii ca nu reactionez la fel ca ei.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde imbuz06 » 07 Dec 2008, 08:52

Ma intreb: de ce nu se informeaza mai temeinic parintii atunci cand isi inscriu copilul in clasa I? Merg ,,la pomul laudat'' apoi doresc sa ,,altoiasca'' acest ,,pom'' dupa gustul dumnealor. Din punctul meu de vedere, solutia este simpla: parintii sa recunoasca faptul ca nu s-au informat din timp si sa solicite transferul. ,,Traim vremuri zapacite'' mai gresim uneori. In caz contrar, disconfortul este vizibil pentru toti participantii la actul educational. Succes tuturor!
imbuz06
 
Mesaje: 39
Membru din: 14 Ian 2007, 22:49

Mesajde 1957 » 07 Dec 2008, 22:41

Eu propun sa inchidem aceasta discutie ! :roll:
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Următorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori