Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde magdap » 23 Sep 2013, 22:14

Buna.
Am un baietel in clasa I si sunt foarte nemultumita de felul cum a inceput aceasta clasa. Doamna de la clasa pregatitoare a intrat in concediu pentru cresterea copilului si a fost inlocuita de o doamna mai in varsta, fara experienta la clasele primare.
Problema sta in felul urmator: caietele copilului meu arata ingrozitor pentru un copil de clasa I, si asta nu din vina copilului ci a doamnei invatatoare care a inceput sa ii puna pe copii sa scrie cifrele, (la matematica de ex) fara niciun titlu, fara alineat. A inceput cu pixul, iar pe copii i-a pus sa scrie cu creionul, fiecare cum stie, cate doua randuri din fiecare cifra. Apoi le-a inceput (tot fara titlu si alineat) si tot cu pixul albastru cateva semne grafice. La scriere aceeasi problema: fara alineat, fara nimic, nici macar o pagina goala de inceput nu le-a lasat. In fiecare zi vine acasa cu orarul pe a doua zi scris de mana, avand un scris INGROZITOR, ca al bunicii. Ex: marti: ROMANA, matematica, ROMANA, muzica. I-a amenintat intr-o zi ca le trece cu ROSU in carnet I, daca nu isi fac temele. Ce se intamplase de fapt a fost ca baietelul a uitat ca la matematica avea de facut cateva randuri cu semne grafice. Eu verificand caietul, am vazut ca nu este niciun semn, niciun inceput de rand cu vreun semn grafic nu m-am ganit ca are teme.
Va rog sa ma ajutati ca nu stiu cum sa procedez. E clar ca nici mie nu imi place sa mi se spuna cum sa imi fac treaba de cineva "neacreditat" in domeniul meu, dar nu pot sa imi las copilul pe mana unei astfel de doamne. Ce sa fac? Sa ma duc la director? Sa vorbesc cu ea? M-am gandit serios ca o sa il mut la o alta scoala, dar nu vreau sa las lucrurile asa si alti copii sa fie lasati sa invete scris-cititul de la astfel de oameni. Vreau sa iau masuri si vreau sa le iau pe cela corecte. Am vorbit cu inca doua mamici care vor si ele sa isi mute copii, nimeni nu vrea sa ieie o atitudine impotriva acestor dascali. Dupa cum am spus vreau sa iau masura corecta, de aceea va rog sa ma indrumati ce ar fi mai bine sa fac, unde sa ma adresez si care ar fi urmarile. Multumesc mult!
magdap
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Sep 2008, 22:16

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde soraya1 » 23 Sep 2013, 22:59

În primul rând trebuie discutat cu directorul instituției respective. Va stii cel mai bine ceea ce trebuie făcut.
soraya1
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mai 2012, 01:48

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde danaprof » 23 Sep 2013, 23:02

Vorbiţi cu directorul şcolii.
danaprof
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Mai 2010, 06:42

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde florentina_popa » 24 Sep 2013, 07:53

Trebuie discutat cu cadrul didactic. In situatia in care nu se ajunge la o solutie problema se escaladeaza la nivelul superior.
florentina_popa
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Oct 2012, 16:59

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde magdap » 24 Sep 2013, 07:59

Multumesc mult.
Voi discuta chiar astazi cu directorul scolii.
Sper sa se rezolve ceva...
magdap
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Sep 2008, 22:16

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde sandra-afterschool » 24 Sep 2013, 09:54

Buna ziua!
Nu experienta este cea care este vinovata de tot ce se intampla...va spun asta avand un afterschool unde vin copii de la diferite invatatoare si multe dintre acestea,veterane,de altfel,accepta ca elevii sa scrie fara alineat,fara titlu,etc...cu creionul!!!!sau cu nebunia de pix care sterge!!!
Greul este ca elevii iau litera de lege ceea le spune doamna si va va fi foarte greu sa va convingeti copilul ca lucrurile trebuie facute altfel...eu as schimba invatatoarea,scoala chiar...directorul cunoaste ,cu siguranta ,situatia si o tolereaza...
sandra-afterschool
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Oct 2012, 13:56

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde magdap » 24 Sep 2013, 17:36

Multumesc tuturor de raspuns. Astazi am fost la scoala, nu l-am gasit pe dl director. M-am mai consultat cu o mamica, am intors pe toate partile toate posibilitatile pe care le avem si am hotarat sa ne mutam copii. Dar am decis ca nu o sa plec fara macar o reclamatie in scris la inspectorat. Sunt atat de stresata. Atatea greseli de exprimare face. Sunt de-a dreptul oripilata ca un astfel de om, "profesor" cum isi spune dansa invata cum sa scrie si sa citeasca un copil. Vom pleca, dar sunt complet dezamagita. Am momente cand vreau sa chem presa, sa sun la inspectorat.... nu poate sa continue asa ceva.
Oricum noi vom pleca dar gustul amar si revolta din mine sunt atat de intense fata de ceea ce se intampla incat imi vine sa urlu!
Este INADMISIBIL !
Multumesc tuturor inca o data!!!
magdap
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Sep 2008, 22:16

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde marianastan » 24 Sep 2013, 18:03

Cred ca directorul scolii ar trebui sa afle ce se intampla la acea clasa. Cu diplomatie poate rezolva problema. Ai dreptate! Chiar daca muti copilul din acea clasa, ceilalti copii ar avea de suferit in continuare. Sunt curioasa ce studii are doamna respectiva, daca la varsta pe care o are nu stie sa scrie cu alineat.
marianastan
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Mai 2012, 13:10

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde tinamadin » 24 Sep 2013, 19:48

Nu ati specificat daca aceasta doamna "fara experienta " este sau a fost invatatoare. mai am o curiozitate:
Copilul dv. a frecventat gradinita? Daca da,a scris vreodata cu stiloul? Pe fisele lui de lucru scria cu alineat?
Parerea mea este sa vorbiti mai intai cu doamna "nepriceputa", apoi cu directorul scolii. Nu va ingrijorati prea tare pentru copil.Daca acesta este constiincios si
il mai si ajutati putin, o sa fie totul bine.Va spun acest lucru nu din p.d.v. al cadrului didactic, ci din acela al unui parinte,Succes amandurora!
tinamadin
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Iun 2012, 19:28

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde sandra-afterschool » 24 Sep 2013, 22:17

Revin cu mai multe precizari,dupa 6 ore in care incercam sa reparam greseli facute de altii:este datoria d-voastra sa va duceti copilul intr-un loc unde are importanta ca "Tema"se scrie la mijlocul randului,ca trebuie respectata o ordine in scriere,ordine pe care o va aplica ,in timp,asupra altor activitati din viata sa;ESTE ESENTIAL SA INTELEGETI CA SCOALA PRIMARA PUNE BAZELE viitorului adult:nu va fi corect ca la 12 ani sa-i explicati copilului cum trebuia,de fapt,sa fie facute lucrurile!
Eu as face plangere,dar la Inspectorat...as chema si presa...doar asa copiilor nosri li se va acorda atentia binemeritata....i-am ingrijit,ne-am sacrificat nopti si zile pentru ei cand au fost mici...sa le acordam aceeasi atentie in continuare!Si sa ne revoltam cand vedem ca lucrurile o iau razna!Cu respect!
sandra-afterschool
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Oct 2012, 13:56

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde magdap » 24 Sep 2013, 22:19

marianastan scrie: Sunt curioasa ce studii are doamna respectiva, daca la varsta pe care o are nu stie sa scrie cu alineat.

Universitatea de Vest, Stiintele educatiei.
Are 3 ani de experienta ca profesor de limba franceza, fara vreun grad.Atat!!!

Copilul dv. a frecventat gradinita? Daca da,a scris vreodata cu stiloul? Pe fisele lui de lucru scria cu alineat?
Parerea mea este sa vorbiti mai intai cu doamna "nepriceputa", apoi cu directorul scolii.

Da, copilul meu a frecventat gradinita de la 3 ani, scria data pe fiecare fisa care o primea de la clasa pregatitoare, cu alineat, tinea corect atat stiloul cat si creionul.

Daca maine dimineata inainte sa ajung la dl director voi vorbi cu doamna voi posta cu siguranta discutia.

Viitorul copilului meu cu aceasta doamna este foarte sumbru si nu imi pemit asa ceva
Ultima oară modificat de magdap pe 24 Sep 2013, 22:26, modificat 1 dată în total.
magdap
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Sep 2008, 22:16

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde magdap » 24 Sep 2013, 22:25

Multumesc mult sandra-afterschooll
Cred ca ai dreptate si multumesc de sustinere!!!
magdap
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Sep 2008, 22:16

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde 9Maria » 25 Sep 2013, 12:12

La sedinta cu parintii- propuneti cumpararea de Caiete speciale pt clasa I
9Maria
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Iun 2012, 22:19

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde marianastan » 25 Sep 2013, 17:45

Universitatea de Vest, Stiintele educatiei.
Are 3 ani de experienta ca profesor de limba franceza, fara vreun grad.Atat
Pentru un profesor de limba franceza este regretabil. In ceea ce priveste gradele, ce sa spun? Sustinerea unui grad didactic necesita munca.
Ce sa spun? In invatamant, in ultimii ani, au patruns si persoane care nu au aptitudini pentru aceasta meserie. Din nefericire viitorul este sumbru.
Daca gasiti intelegere la directorul scolii ar fi minunat. Atrageti si ceilalti parinti.
In ceea ce priveste frecventarea gradinitei pot spune ca nu este un aspect tocmai relevant. Am o clasa cu un efectiv de 27 de copii. Unii din ei nu au frecventat gradinita. In clasa I am muncit cat pentru doi ani, dar zic eu ca am reusit.
Apoi copiii au fost la clasa pregatitoare. Pe parcursul clasei pregatitoare am inteles ca se dezvolta anumite calitati motrice, precum si abilitati ale copiilor. Deci nu putem da vina pe copii.
marianastan
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Mai 2012, 13:10

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde sportiv » 25 Sep 2013, 21:52

DOAMNE-AJUTĂ ca sistemul să nu moară și părinții să înțeleagă ce facem noi, învățătorii, prin școli! :D
Derocamdată atât! Putem continua! :oops:
Toate bune!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Următorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator