introdus lectii ael in server

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

introdus lectii ael in server

Mesajde gavrilita » 28 Iul 2008, 12:51

Sunt in mediul rural si am ,, grija,, de laboratorul de informatica ( cu retea pt. Ael cu tot). Fac si eu ce pot dar dupa cum vad ( nu sunt de mult timp) nu am prea multe lectii la diferitele materii si sunt materii care nici nu le am. As vrea sa introduc lectii ( gratis) pe server :) , nu create de prof. De unde si care sunt pasii??? Va precizez ca nu am terminat facultatea de informatica, imi place sa lucrez in aceasta lume, ma perfectionez lucrand si..... e singurul loc de munca care l-am gasit aici ( asa ca.... dau inainte).
gavrilita
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Iul 2008, 12:30

Re: introdus lectii ael in server

Mesajde emil » 28 Iul 2008, 13:11

gavrilita scrie:Sunt in mediul rural si am ,, grija,, de laboratorul de informatica ( cu retea pt. Ael cu tot). Fac si eu ce pot dar dupa cum vad ( nu sunt de mult timp) nu am prea multe lectii la diferitele materii si sunt materii care nici nu le am. As vrea sa introduc lectii ( gratis) pe server :) , nu create de prof. De unde si care sunt pasii??? Va precizez ca nu am terminat facultatea de informatica, imi place sa lucrez in aceasta lume, ma perfectionez lucrand si..... e singurul loc de munca care l-am gasit aici ( asa ca.... dau inainte).


Va recomand sa cautati pe net, sistematic, pe cate o disciplina. Exista tot felul de elearning objects sau demo-uri pe diverse materii. Acestea pot fi doar momente de lectii, in special pe fizica chimie, biologie. Va garantez ca majoritatea nu vor merge in ael, e bine sa le folositi independent. In general, evitati platforma ael, folositi doar lectiile din biblioteca, incercati sa le montati independent pe calculatoare astfel incat sa nu aveti probleme tehnice.
Gasiti si de cumparat, la diverse firme, lectii, pachete complete, a caror preturi pot fi negociate. Si pentru ca suntem sponsorizati de INTUITEXT, eu va recomand sa discutati si cu firma. Aveti linkurile pe prima pagina a didactic.ro .

O alta tehnica este sa apelati la colegii din scoala care creaza PPT pe diverse discipline, sa le puneti pe server, organizat pe foldere, astfel incat sa le gasesca usor. Gasiti si pe didactic.ro nenumarate lectii create de colegi. Le puteti descarca tot asa, organizat, si le spuneti colegilor cum si unde le pot gasi.
succes!

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde anisoara_nita_karate » 28 Iul 2008, 17:21

da,puteti crea lectii in ael;trebuie numai sa aveti putina rabdare, ceva cunostinte office si sa fi facut cursul de formare continua ael :) Apoi nu o sa va mai saturati creand diverse lectii.Incercati, poate fi chiar distractiv! Toate cele bune :)
anisoara_nita_karate
 
Mesaje: 24
Membru din: 03 Oct 2006, 23:29

Mesajde emil » 28 Iul 2008, 19:56

Ceea ce recomanda colega cu nume, ID ...ciudat, nu sunt lectii ael ci sunt diverse aplicatii in Word sau PPT care se pot folosi la fel de independent ca si aplicatii,luate de pe web sau cumparate.
Cursurile de "formare " pe care le-ati urmat, nu au facut decat sa va induca in eroare...
Si eu va recomand sa faceti lectii folosind cunostinte de office, far insa sa le numiti lectii ael ci lectiile dvs. :lol:
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde anisoara_nita_karate » 28 Iul 2008, 20:02

Asa este,domnule emil ! Aveti dreptate! Imi cer scuze ca nu mi-am prezentat cum trebuie ideea! O zi buna :)
anisoara_nita_karate
 
Mesaje: 24
Membru din: 03 Oct 2006, 23:29


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori