intrebare..!!

intrebare..!!

Mesajde constance » 12 Sep 2006, 11:36

Am terminat facultatea in 2002 nu am profesat deloc..deci nu am sustinut niciodata ex.de titularizare;intrebarea mea este:mai am dreptul sa profesez..sa pot da ex de titularizare la anul urmator?sau trebuie sa refac cursurile de pedaggie,metodica,psiho.?(contra cost cu siguranta)
in cazul acesta cursurile le pot urma la facultate sau trebuie sa merg la Bucuresti?
:?:
multumesc
constance
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Sep 2006, 11:24

Mesajde rosioru » 12 Sep 2006, 22:45

Diploma obtinuta in 2002 nu "dispare" daca nu ai predat. Evident ca poti sa mergi la catedra. Daca ai facut modulul in facultate el este valabil in continuare, la fel ca diploma. Daca te grabeai putin, puteai sa predai din acest an. Oricum poti lua legatura cu inspectorul de specialitate (caruia ii prezinti situatia) si-i soliciti sa te introduca in baza sa de date despre profesori (poate chiar sa-ti gaseasca pe undeva sa suplinesti cateva zile- in conditii cu totul exceptionale).
Cel mai bine este sa te prezinti la examenul de titularizare.

Succes.
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde constance » 13 Sep 2006, 11:31

merci de raspuns rosioru.
si de pe forumul profilor la fel mi-au raspuns.
credeam ca acest modul are o anumita "valabilitate" eventual 5 ani..dupa care trebuie sa-l refaci in cazul in care nu ai profesat in cei 5 ani..
la anil ma prezin la ex.acum chiar ca nu pot :roll:
constance
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Sep 2006, 11:24

Mesajde constance » 13 Sep 2006, 11:56

mai nou acum..am aflat ca modulul ped.nu are importanta..ci deful..daca nu il dau in 5 ani nu mai am dreptul in invatamant.. :(
constance
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Sep 2006, 11:24

Mesajde rosioru » 13 Sep 2006, 19:13

Totusi fara acest modul nu puteti sa predati...cat depre cei 5 ani am auzit si eu ceva, dar nu pot spune in ce act se specifica.
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde daiusan » 14 Sep 2006, 16:00

vreau sa va spun cum e cu cei 5 ani. situatia sta in felul urmator. dupa intrarea in invatamant (indiferent dupa cat timp de la terminarea facultatii) se fac 2 ani de predare (numiti ani de stagiatura) dupa care in termen de 5 ANI trebuie sa va luati definitivatul in invatamant avand dreptul la 3 incercari. abia apoi daca nu luati deful vi se poate desface contractul de munca dar asta nu inseamna ca iesiti din invatamant ci pur si simplu trebuie sa va refaceti stagiatura. mai multe informatii gasiti in Statutul personalului didactic.
daiusan
 
Mesaje: 25
Membru din: 31 Mai 2006, 16:41

Mesajde doina_barsan » 14 Sep 2006, 16:12

Eu stiu ca daca nu-ti iei definitivatul in acei n ani (nu stiu preciscati :roll: ) esti platit ca necalificat!
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde daiusan » 14 Sep 2006, 16:19

nu este adevarat. atata timp cat ai terminat o facultate in care ai facut modulul pedagogic si predai specializarea de pe diploma indiferent daca ai sau nu deful nu poti fi platit ca necalificat. repet uitati-va cei care aveti nelamuriri in statutul personalului didactic. il gasiti cu cautare pe google
daiusan
 
Mesaje: 25
Membru din: 31 Mai 2006, 16:41

Mesajde constance » 15 Sep 2006, 11:46

daiusan scrie:nu este adevarat. atata timp cat ai terminat o facultate in care ai facut modulul pedagogic si predai specializarea de pe diploma indiferent daca ai sau nu deful nu poti fi platit ca necalificat. repet uitati-va cei care aveti nelamuriri in statutul personalului didactic. il gasiti cu cautare pe google




Multumesc de raspunsuri :D
constance
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Sep 2006, 11:24


Înapoi la Titularizare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori