intrebare

intrebare

Mesajde gycsilla » 12 Iun 2006, 22:40

In anul 1994 am absolvit scoala postliceala de trei ani la fara frecventa. Cand ne-am inscris ni s-a comunicat ca diploma va fi recunoscuta ca institutori desi la absolvire in diploma a fost trecut specialitate : educatoare-invatatoare.
Din acest motiv suntem in aceasi categorie cu colegele care au absolvit liceul.
As vrea sa intreb daca mai este cineva in situatia mea sau daca exista o modalitate ca diploma sa-mi fie recunoscuta ca institutor.
gycsilla
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Apr 2006, 23:48

Mesajde emese_d » 13 Iun 2006, 01:00

Csilla, si eu am fost in aceeasi situatie si mi s-a spus ca dupa un liceu teoretic, aceasta scoala postliceala ne ofera de fapt calificarea noastra de baza si este echivalenta cu Liceul pedagogic. Intre timp s-au infiintat colegiile (care acum iar se desfiinteaza!) si am fost sfatuite sa ne inscriem si la colegiu... Atunci am hotarat ca nu vreau sa fac acelasi lucru de doua ori si m-am inscris la facultate. Imi pare rau dar nu cred ca se mai tine cineva de promisiunea facuta atunci, mai ales ca si-au dat seama ca a fost un anunt pripit din partea scolii postliceale si care nu si-a gasit baza legala.
Ai terminat la Tg. Secuiesc? De ce nu te inscrii din toamna la facultate, mai ales ca acum studiile universitare de licenta sunt de 3 ani?
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator