intrebare

Discutii despre examenele elevilor si examenele cadrelor didactice

intrebare

Mesajde remyyna » 14 Iun 2009, 15:54

am terminat 2 facultati si acum sunt la masterat anul2. as vrea sa intru in invatamnat dar nu am modulul pedagogic si de aceeia am inteles ca pot fi doar suplinitor necalificat,poate sa imi dea cineva mai multe datalii si sa imi spuna perioada de inscriere la concurs
remyyna
 

Mesajde sportiv » 14 Iun 2009, 20:34

Prima grija -pentru cei care vor sa intre in invatamant- este sa vada daca stiu exact ceea ce vor.De ,,aceeia " nu conteaza numarul de facultati.
Puteti consulta un cadru didactic vis-a-vis de anumite cerinte ale invatamantului.
Succes in alegerea pe care o faceti!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde remyyna » 16 Iun 2009, 14:40

interbarea mea era despre modul de desfasurarea al examenului de suplinitori necalificati si data desfasurarii acestuia ,ca am intrebat la inspectorat si nu ameau un raspuns pregatit ,nu despre ceea ce sa aleg,imi pare rau ca ati inteles gresit mesajul meu
remyyna
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Iun 2009, 14:51

Mesajde sportiv » 16 Iun 2009, 20:43

Am inteles bine,dar tu te prinzi greu.In invatamant prima regula este sa stii limba romana,ca doar lucrezi cu elevi care vor sa invete ceva si uneori trebuie corectati.Analizeaza-ti mesajul!
Cred ca ai putea suplini o materie care sa aiba tangenta cu cele doua facultati terminate!
,,modul de desfasurare al examenului"este gresit (a examenului- acordam cu desfasurarea, ca si celalalt cuvant subliniat in raspunsul precedent).
Oricum,succes!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde emil » 16 Iun 2009, 22:37

Intru si eu in discutie pentru ca sunt contrariat... Doua facultati si master? In ce domeniu? Nu mai bine incercati spre alte directii decat in invatamanat? Intradevar, limba romana folosita nu prea este de educatie...

Succes in alte ramuri!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

CALENDAR

Mesajde aleniramy » 02 Iul 2009, 11:54

29 IUNIE 2009 Incepe validarea fişelor de înscriere la concurs/pentru suplinire de către candidaţi (prin semnătură) Incepe validarea fişelor de înscriere de către candidaţi pentru detasare la cerere (prin semnătură)
Transmiterea la Ministerului Educaţiei şi Cercetării a disciplinelor de concurs pentru care se solicita traducerea
30 IUNIE 2009 Solutionarea in CA al ISJ a contestaţiilor la punctajele acordate cadrelor didactice care solicită detaşare la cerere prin concurs specific
1 IULIE 2009 Comunicarea solutiilor contestaţiilor la punctajele acordate cadrelor didactice care solicită detaşare la cerere prin concurs specific
8 IULIE 2009 Absolvenţii promoţiei 2009 depun adeverinţa de absolvire şi validează fişa de înscriere la concurs (prin semnătură);
9 IULIE 2009 Extragerea din aplicaţia Ministerului Educaţiei şi Cercetării a situaţiei preliminare cu numărul total de posturi idactice/catedre vacante titularizabile pe specialităţi şi numărul total al candidaţilor înscrişi;
10 IULIE SI 13 IULIE 2009 Desfasurarea probelor practice si a testelor de limba romana/materna/straina, conform graficului elaborat de ISJ
3 AUGUST 2009 - Publicarea pe portalul Ministerului Educaţiei şi Cercetării a listei cu posturile didactice/catedrele netitularizabile (INCLUSIV A CELOR TITULARIZABILE RAMASE NEOCUPATE, CARE AU DEVENIT NETITULARIZABILE) şi a celor rezervate şi afişarea acestora la inspectoratul şcolar - Afişarea la inspectoratul şcolar a listei cu posturile didactice/catedrele vacante/rezervate netitularizabile şi numele cadrelor didactice care beneficiază de continuitate pentru detaşare la cerere pe aceste posturi didactice/catedre, conform prevederilor art. 81 din Metodologia privind mişcarea personalului didactic de predare şi pregătire/instruire practică din învăţământul preuniversitar; - Afişarea listei cadrelor didactice titulare care au solicitat detaşare la cerere;
17 - 18 AUGUST 2009 Repartizarea, în şedinţă publică, în ordinea descrescătoare a notelor/mediilor obţinute la concursul naţional sau a punctajului obţinut prin aplicarea criteriilor şi punctajelor de evaluare a personalului didactic cuprinse în anexa nr. 2 din Metodologia privind mişcarea personalului didactic de predare şi pregătire/instruire practică din învăţământul preuniversitar, pe posturi didactice/catedre vacante/rezervate, a cadrelor didactice care au solicitat detaşare la cerere, conform art. 81 din Metodologia privind mişcarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar
24 - 25 AUGUST 2009 Revalidarea fiselor de inscriere (prin semnatura) de catre candidatii la concursul de suplinire, inscrisi in perioada 1 - 19 iunie 2009 Depunerea si inregistrarea dosarelor pentru detasare la cerere prin concurs specific si pentru suplinire a candidatilor care nu s-au inscris in perioada 1 - 19 iunie 2009 Depunerea şi înregistrarea dosarelor pentru cumul/plata cu ora ale candidatilor prevazuti la art. 81 alin 11 din Metodologia privind mişcarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar şi ale suplinitorilor fără studii corespunzătoare postului, la secretariatul comisiei de mobilitate a inspectoratului şcolar
3 - 4 SEPTEMBRIE 2009 Sedinta publica pentru - corecturi - repartizarea candidatilor ramasi nerepartizati in etapele anterioare - repartizarea candidatilor prevazuti la art.81 alin 11 din Metodologia privind mişcarea personaluluididactic din învăţământul preuniversitar; - repartizarea suplinitorilor calificati admisi la consursul din 28 august 2009
11 SEPTEMBRIE 2009 Emiterea deciziilor de numire pe post/catedră
aleniramy
 
Mesaje: 7
Membru din: 12 Dec 2008, 00:24


Înapoi la Examene

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator