intrebare limba straina la clasa pregatitoare

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

intrebare limba straina la clasa pregatitoare

Mesajde lerus » 22 Sep 2013, 11:00

Din start spun ca nu vreau sa jignesc pe d-nii profesori de limba straina,...

Daca tot s-a introdus lb. straina la clasa pregatitoare, nu era bine sa fie instruiti d-nii profesori macar in ceea ce priveste caracteristicile si specificul activitatii cu copilul de 5-6 ani?
lerus
 
Mesaje: 32
Membru din: 23 Mar 2009, 17:19

Re: intrebare limba straina la clasa pregatitoare

Mesajde cristian82 » 26 Sep 2013, 18:26

ASA este!este foarte greu sa predai la cei mici....si profesorii nu stiu sa se coboare la nivelul lor.....nu stiu efectiv cum sa le predea...profesoara din scoala noastra,care preda de ceva timp,i-a luat la intrebari si cu o voce dura,lafel ca pe cei mari......pacat ...pe noi ne instruiesc,dar prof.de lb.straina?????
cristian82
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Feb 2012, 18:00

Re: intrebare limba straina la clasa pregatitoare

Mesajde tudorpintea » 27 Sep 2013, 21:31

In conditiile in care traim intr-o lume globalizata, e minunat ca se incepe studiul limbilor din pregatitoare.
tudorpintea
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Ian 2010, 23:55

Re: intrebare limba straina la clasa pregatitoare

Mesajde sportiv » 28 Sep 2013, 08:54

cristian82 scrie:ASA este!este foarte greu sa predai la cei mici....si profesorii nu stiu sa se coboare la nivelul lor.....nu stiu efectiv cum sa le predea...profesoara din scoala noastra,care preda de ceva timp,i-a luat la intrebari si cu o voce dura,lafel ca pe cei mari......pacat ...pe noi ne instruiesc,dar prof.de lb.straina?????



Dar cei de ed. fizică și religie au fost ,,instruiți”? :oops: Măcar de-ar întreba câte ceva! Ai mei de la preg. au primit deja teme! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: intrebare limba straina la clasa pregatitoare

Mesajde anne14 » 29 Sep 2013, 15:50

TEMEEE??? :shock: Poate de colorat ceva... of of... :(
anne14
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Dec 2008, 10:44

Re: intrebare limba straina la clasa pregatitoare

Mesajde aannkkaa » 29 Sep 2013, 19:11

Predau limba engleză şi sincer nu m-a încantat deloc ideea de a preda la clasa pregatitoare. Sunt total de acord cu faptul a şi noi ar trebui să fim instruiţi pentru aceasta. Mie îmi place să lucrez cu clasele mici, inventez jocuri, cântecele, folosesc ştampiluţe şi multe altele, dar e foartee greu la clasa pregatitoare. Diferenţa e mare. Ce să mai zic de colegii care nu sunt dispuşi să se rupă de stilul în care au lucrat ani de zile.
aannkkaa
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Noi 2012, 12:25

Re: intrebare limba straina la clasa pregatitoare

Mesajde epal_01 » 30 Sep 2013, 10:58

Da, asa este profesorii de limbi straine nu prea stiu cum sa se comporte cu cei mai mici de nivelul primar. Totusi eu cred ca tocmai aici se face diferenta intre un profesor bun si unul mediocru. Sunt nenumarate cursuri pe interenet, mai ales pentru limba engleza, unde iti spune cat ar trebui sa stie un copil de 5-6 ani si oricum, profesorul trebuie sa fie in stare sa se orienteze dupa clasa pe care o are in fata si sa se adapteze in functie de situatie.Intotdeauna variannta mai dura este mai usor de abordat, caci desigur este mult mai greu sa ai rabdare cu fiecare copil in parte pana invata el sa zica "cup"corect.
Beunăziua
epal_01
 
Mesaje: 8
Membru din: 02 Aug 2013, 15:17
Localitate: Iasi


Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori