Intelepciunea elevilor nostri

Un loc ĂŽn care elevii ĂŽşi pot spune liber opinia despre problemele ĂŽnvâţământului

Intelepciunea elevilor nostri

Mesajde emil » 28 Feb 2009, 10:22

Buna ziua

Iata cat de frumos discuta elevii nostri despre Limba Romana corecta in comunicarea pe Internet. Merita sa invatam de la ei:

http://www.olimpiade.ro/forum/viewtopic ... 6397#16397

Va rog, daca aveti timp, sa cititi.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde angel_of_darkness98 » 28 Feb 2009, 12:28

unii scriu asa din lipsa de timp, altii doar ca sa para shmekeri :|
problema este ca unii se obisnuiesc asa si ajung sa scrie in lucrari folosind prescurtari :))
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde alexandre » 28 Feb 2009, 23:25

Macar daca noi am incepe sa folosim si caractere precum "ă" ; "î" ; "ţ" ; "ş" in momentul tastarii... :|


Ceea ce imi pare si mai amuzant este cum unele persoane numesc unele dintre aceste tipuri de scriere "abrevieri"...

Spre exemplu:

"Speranta"
"Sperantza"

Cea de a doua forma a cuvantului are de fapt mai multe litere decat forma normala a acestuia. :lol: :lol:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde angel_of_darkness98 » 01 Mar 2009, 12:55

asta e un exemplu de: "scriu asa ca toti colegii sa fiu si eu kul si tare" .
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde alexandre » 02 Mar 2009, 00:07

^Si de fapt nu fac alceva decat se dea dovada de o absurditate ridicola. :lol:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde iza_bella » 10 Mar 2009, 22:55

eh,nu sunt chiar de acuzat.Daca tot facem parte din UE si daca multi nu stiu engleza sau alta limba europeana,macar sa imprumute din afara ce e mai usor : Y in loc de I, K in loc de C, J in loc de S sau W in loc de V.Asa se simt si ei mai europeni si mai aproape de limbajul englezesc,impovarat de astfel de caractere. :roll:
iza_bella
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Mar 2009, 22:11

Mesajde angel_of_darkness98 » 11 Mar 2009, 10:46

totusi, nu inteleg...care e problema daca scriem asa? este limbaj de mess, este facut pt mess/chat etc...iar pe unele forumuri este acceptat...mie una chiar mi'e greu sa scriu corect acum..pt ca m'am obisnuit...mda...
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde webmaster » 11 Mar 2009, 12:51

Cred ca tocmai asta e problema: crearea obisnuintei de a scrie incorect. Sunt situatii in care e foarte important sa scrii corect si obiceiurile proaste dispar greu... In momentul in care cunosti bine o limba poti sa te adaptezi la context, sa scrii pe messenger cu prescurtari daca vrei sau cu expresii argotice, pastrand un limbaj mai ceremonios pentru situatiile care cer acest lucru. Pentru ca esti capabil sa le faci pe amandoua.

Eu vorbesc des pe messenger cu prieteni din Franta si folosesc acelasi limbaj ca ei: popular, usor argotic uneori, cu prescurtari... Dar asta dupa multi ani de zile in care am vorbit si am scris in franceza standard, corecta, politicoasa. Daca as fi invatat doar franceza familiara vorbita in mod curent n-as fi fost in stare sa sustin o discutie oficiala sau sa scriu un eseu - pur si simplu n-as fi stiut cum sa ma exprim. Cred ca de aceea e important sa te obisnuiesti sa scrii corect. Oricum ai toata viata la dispozitie sa scrii sau sa vorbesti cum vrei, totul e sa ai posibilitatea de a alege intre diversele moduri de exprimare.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Mesajde alexandre » 11 Mar 2009, 22:54

iza_bella scrie:eh,nu sunt chiar de acuzat.Daca tot facem parte din UE si daca multi nu stiu engleza sau alta limba europeana,macar sa imprumute din afara ce e mai usor : Y in loc de I, K in loc de C, J in loc de S sau W in loc de V.Asa se simt si ei mai europeni si mai aproape de limbajul englezesc,impovarat de astfel de caractere. :roll:


Mesajul acesta nu numai ca nu prea are nici un sens dar incerca sa gaseasca o "scuza" cel putin futila si absurda...:lol: :lol: :lol:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde birsan_liliana » 07 Mai 2009, 20:26

SUNT SI INVATATOR DAR SI PARINTE SUNT REVOLTATA IN CEEA CE PRIVESTE SCRISUL ELEVILOR PE INTERNET SE PARE INSA CACI ESTE O BOALA GENERALA SUNT INSA SI PERSOANE CARE SE RESPECTA SCRIU INSA LA FEL ESTE LA MODA
birsan_liliana
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Mar 2009, 22:30

Mesajde emil » 07 Mai 2009, 21:35

birsan_liliana scrie:SUNT SI INVATATOR DAR SI PARINTE SUNT REVOLTATA IN CEEA CE PRIVESTE SCRISUL ELEVILOR PE INTERNET SE PARE INSA CACI ESTE O BOALA GENERALA SUNT INSA SI PERSOANE CARE SE RESPECTA SCRIU INSA LA FEL ESTE LA MODA


Regret, dar nici dumneavoastra nu respectati ortografia Limbii Romane, prin urmare nu inteleg .... de ce va plangeti? Cu atat mai rau si faptul ca declarati ca sunteti invatator...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde angel_of_darkness98 » 10 Mai 2009, 16:37

cred ca daca ar vedea profii [pardon, profesorii 8-| ] modul in care scriem noi pe net ne'ar tine o predica de toata frumusetea :D desi nu cred ca asta e treaba lor...eu raman la parerea mea ca elev ce foloseste acest limbaj ca, acesta a fost conceput special pt. mess/chat [mai ales chat, daca ati vedea ce e acolo :)) ] si ca nu este o crima sa il folosim. ba mai mult, folosirea sa inlocuieste diacriticele pe care multi dintre noi nu stiu sa le foloseasca pe tastatura [ex. : sh in loc de ş, tz in loc de ţ, ah in loc de ă...] este enervant sa vorbesti pe mess cu cineva si sa vrei sa spui faţa, iar respectivul sa inteleaga fata, iar apoi sa`i mai si explici... cel mai bine scri fatza si gata :D
a, si inca ceva: pt. toti cei ce isi doresc sa scrie cu diacritice, dar nu au tastatura setata corespunzator, recomand www.diacritice.com , un site ff util :)
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde mariro » 10 Mai 2009, 17:04

Multumim pentru site, este foarte util! Numai bine! :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde angel_of_darkness98 » 10 Mai 2009, 21:56

ma bucur ca am putut ajuta! :)
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde angel_of_darkness98 » 22 Mai 2009, 15:09

as mai vrea sa adaug ceva: cred ca un "tz", "sh" sau "k" nu reprezinta nimic in comparatie cu unii elevi care ajung sa scrie in halul asta. ca de exemplu:

'vha oorez o zhy poof0azaa'
'ube mo0o0lt lha sysu' mweu'
'p0op dulshik d to0th la thoatha lo0om3a...'

sau scrierile in care literele sunt inlocuite cu cifre:

'c3 m41 f4c1 5or1n4 73 duc1 l4 conc3r7?'

sau asa:
'@n@ @r3 c!r3sh3'

poate nu va vine sa credeti, dar unii chiar asa scriu. daca exista vreo nelamurire in ceea ce priveste traducere, just ask :)
What I've done
I'll face myself
To cross out
What I've become
Erase myself
And let go of
What I've done...
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Următorul

Înapoi la Vocea elevilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori