Instrumente de lucru

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Instrumente de lucru

Mesajde livcons » 02 Dec 2003, 10:29

Nu am stiut unde sa pun acest post asa ca il voi pune aici.
Imi place aceasta idee si o sa o promovez in liceul meu si sper sa aveti de acolo cat mai multi colaboratori.
Ceea ce mi-a placut mult la acest site este intentia de a pune la dispozitie ceva util si nu neaparat de a reinventa roata. As dori in continuare sa propun ca tema a discutiei de aici, gasirea unor instrumente de lucru virtuale pe care profesorii si de alte materii decat informatica sa le foloseasca.
Astfel de instrumente ar putea fi phpnuke, postnuke, phptest si altele.
propun acest lucru deoarece am avut un caz fericit de profesor/inspector care dupa ce i-am pus la dispozitie un program ca phpnuke a construit acolo un mediu virtual pentru profesorii de matematica si informatica din Constanta: http://vector.constantaonline.ro.
Sper ca prezentarea unor astfel de cazuri de succes sa ii faca si pe altii sa devina mai curajosi.
Am putea poate printr-un efort organizat sa incercam sa punem la dispozitie profesorilor din tara un spatiu unde sa isi poata proba aceste programe gata definite dar si a-si adauga propriile lor programe si medii online?
livcons
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Dec 2003, 10:21

Initiative excelente

Mesajde emil » 03 Dec 2003, 00:57

Puneti va rog, la stiri si la software didactic, tot ce vi se pare bun si demn de urmarit.
Asteptam!

ps. poate castigati un pachet excelent de software didactic, sau un tricou frumos!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde mircea77 » 24 Aug 2004, 17:37

O solutie destul de scumpa dar care cred ca ar completa in mod frumos tipurile de instrumente este:
o tabla inteligenta conectata la calculator si un videoproiector.
Profesorul lucreaza la tabla cu programele si elevul vede exact ceea ce trebuie sa faca.
mircea77
 
Mesaje: 119
Membru din: 27 Apr 2004, 23:09

Mesajde efodorean » 27 Aug 2004, 08:53

:P ai putea sa dataliez putin subiectul?Sunt curioasa ce este aceea o "tabla inteligenta conectata la calculator"chiar daca nu cred ca ma vor lasa sa intru in sala special amenajata cel putin sa stiu si eu cum lucreaza colegii mei mai tineri,cei care au acces la "invatamantul modern".
Multumesc!
Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator