INSCRIEREA COPIILOR DIRECT IN CLASA A II-A

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

INSCRIEREA COPIILOR DIRECT IN CLASA A II-A

Mesajde nicoletarotaru » 03 Apr 2012, 14:13

Buna ziua !
Sunt un parinte nelamurit in privinta acestei noi legi. Tot internetul vuieste de declaratii ale mai -marilor-ministerului ....ca pot inscrie copilul direct in clasa a II-a ("Părinţii şi-ar putea înscrie copiii în clasa I chiar şi la cinci ani, dacă evaluarea psihosomatică este favorabilă şi, totodată, i-ar putea înscrie direct în clasa a II-a în urma unor teste, a anunţat, joi, secretarul de stat în Ministerul Educaţiei Oana Badea.")....iar dupa 4 telefoane la telverde .....dupa nenumarate drumuri facute la unitatea scolara.......am primit in sfarsit un raspuns....NU EXISTA ARTICOL IN LEGE ....CARE SA PERMITA INSCRIEREA DIRECT IN CLS II......ORI D-NA BADEA A UITAT SA PUBLICE ARICOLUL.....ORI E SCRIS CODIFICAT! Intrebarea e ....ce fac eu cu copilul....ca nu l-am inscris inca.....mi s-a spus sa astept....si am asteptat!
nicoletarotaru
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Oct 2009, 11:42

Re: INSCRIEREA COPIILOR DIRECT IN CLASA A II-A

Mesajde marikaj » 03 Apr 2012, 14:54

In etapa a III-a 23 - 27 aprilie la scoala de circumscriptie, sau in etapa a IV-a unde au mai ramas locuri.

clasa pregatitoare sau clasa I.
Chestia cu clasa a ii-a direct a fost :roll: cred ca doamna Badea s-a trezit brusc si nu stia ce intrebare s-a pus....
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Re: INSCRIEREA COPIILOR DIRECT IN CLASA A II-A

Mesajde sportiv » 03 Apr 2012, 21:10

„Art. 21 (4) Elevii cu performanțe școlare excepționale pot promova
2 ani de studii într-un an școlar la decizia unității de învățământ,
pe baza unei metodologii naționale aprobate prin ordin al
ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului.”
Asta-i tot în lege! (Nu știu daca a apărut -încă- metodologia! :oops: ).
( Părerea mea este ca trebuie să începem cu începutul- adica să se promoveze clasa I- apoi .....)
Toate bune!
Doamna Badea nu poate încălca legea (sau mai ales ea trebuie să o cunoască si să o aplice corect, - nu să-și dea cu părerea)! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron