Inscriere Clasa I

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Inscriere Clasa I

Mesajde cristinacotar » 05 Ian 2009, 13:09

buna ziua,

V-as ruga sa-mi spuneti care este perioada in care se fac inscrieri in clasa I si care este procedura? Exista o versiune "oficiala" si alta "neoficiala" si daca da, mi le spuneti va rog pe ambele?

multumiri anticipate
cristinacotar
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Ian 2009, 13:04

Mesajde 1957 » 10 Ian 2009, 02:13

Fiecare unitate scolara incepe inscrierile de cand doreste. Anul trecut , ministerul a sugerat finalizarea inscrierilor in mai, lucru care nu s-a respectat pt ca mereu apar parinti intarziati, conducerea unei scoli nu poate refuza inscrierea copiilor . In general scolile isi fac anuntul public prin mass-media. Procedura: la secretariatul sc. se completeaza o cerere tip, xerocopie certificat nastere copil, xerocopie CI parinte, dovada vaccinarilor. Important: daca sunt solicitari multe, vedeti sa vorbiti din timp cu invatatorul dorit, directiune, alte pile si relatii :P :P :P Mult succes !
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde Iulia46 » 26 Feb 2009, 00:04

se pare ca aici ca invatatorii stiu cand se fac inscrierile la scoala...cum e si normal...dar educatorii de ce nu stiu cand se fac inscrierile la gradinita? Am postat pe forumul de la sectiunea Prescolar o intrebarelegata de acest subiect...a avut o multime de vizualizari...si nici un raspuns...de ce oare? pt ca lipseste transparenta si inscrierile se fac pe criterii mai putin ortodoxe...
Poate ma lamureste un coleg de pe aici...
Iulia46
 
Mesaje: 33
Membru din: 09 Oct 2004, 12:22

Mesajde liliana81 » 09 Mar 2009, 15:52

BUNA ZIUA
asi avea si eu o intrebare
ce sa fac cu fetita mea?sunt tare nemultumita de felul in care se prezinta
in septembrie ar trebui sa mearga la scoala clasa1 si nu mi se pare foarte pregatita si va spun de ce:in grupa pregatitoare la care merge fetita sunt copii din toate varstele si toate grupele,iar copii sunt cam dezorientati si deranjati de cei mai mici,ce pot spune de doamna educatoare...e un dintre cele mai bune dar a facut aceasta greseala de a,amesteca grupele,acum nu stiu ce sa fac:sa mergem inca un an la gradinita sau sa mergem la scoala?imi e team sa o mai las la gradinita nu vad ce s-ar putea schimba avand in vedere ca cei mici vor fi tot acolo in clasa,iar la scoala.....am teama si mai mare pentru ca nu e foarte pregatita......off va rog sa ma sfatuit ce sa fac
multumesc
liliana81
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Mar 2009, 15:26

Inscriere clasa I

Mesajde adrianaar » 09 Mar 2009, 22:56

Sunt invatatoare dar am si doi copii. Parerea mea e ca fiecare parinte isi cunoaste copilul si stie daca este pregatit pentru scoala. Daca are nedumeriri ar putea sa se consulte cu educatoarea. Fata mea a mers la scoala la 6 ani dar cel mic nu este destul de ,,responsabil'' :) asa ca va merge la 7 ani. Am avut copii in clasa care nu au frecventat gradinita si s-au descurcat foarte bine...avand sprijinul permanent al parintilor. In concluzie...daca dumneavoastra credeti ca e bine sa mearga anul acesta il inscrieti daca nu...nu.BAFTA! :D
adrianaar
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Ian 2009, 23:52


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori