Incepe semestrul II !!!

Discutii off-topic, despre orice

Incepe semestrul II !!!

Mesajde medaiml76 » 10 Ian 2005, 08:07

In caz ca ati uitat: ASTAZI INCEPEM SCOALA!!!!
Gata cu leneveala de acum! Nu-mi ramane decat sa va doresc multa rabdare, putere de a trece peste tot ceea ce e nou si, bineinteles, timp de a intra pe didactic! :lol:
medaiml76
 
Mesaje: 61
Membru din: 12 Dec 2004, 12:08
Localitate: Vulcan, Hunedoara

Mesajde efodorean » 10 Ian 2005, 09:25

Ma alatur si eu urarilor scrise de Meda doruindu-va totodata multe impliniri si putere de munca in noul semestru.

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde condurachi_i » 10 Ian 2005, 10:52

Eu doresc tuturor colegilor puterea de a schimba cate ceva in invatamantul nostru, incepand chiar cu acest semestru...E timpul sa aratam de ce suntem in stare... :!:
"Intelept este acela care traieste in fiecare zi ca si cum in fiecare zi si in fiecare ceas ar putea sa moara." (Quevedo)
Avatar utilizator
condurachi_i
 
Mesaje: 304
Membru din: 24 Feb 2004, 18:23
Localitate: Constanta

Mesajde alena » 10 Ian 2005, 18:57

VĂŁ doresc sĂŁ faceĂži abstracĂžie de celelalte probleme cotidiene Âşi atâta vreme cât sunteĂži la ÂşcoalĂŁ sĂŁ aveĂži puterea sĂŁ vĂŁ îndepliniĂži cu dĂŁruire misiunea minunatĂŁ de a modela "trestii gânditoare". MULTE SUCCESE!
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde marikaj » 10 Ian 2005, 19:19

Asa cum la prima ora am urat elevilor mei care sunt in clasa a VIII- a: SANATATE SI PUTERE DE MUNCA (Pentru majoritatea a inceput numaratoarea inversa pana la Testarea Nationala) de asemenea urez tuturor colaboratorilor acestui site.
In acest semestru mi-am pus sperante mari in realizarile elevilor mei (sa nu uitam ca incepe perioada olimpiadelor!!!), si doresc tuturor cadrelor didactice sa se bucure de succesele obtinute de catre elevi.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde mariro » 10 Ian 2005, 21:09

Multumesc pentru urari celor de mai sus si doresc si eu colegilor din aceasta comunitate in acest semestru II, multa rabdare, perseverenta, tact si implinirea tuturor sperantelor! :lol: Numai bine!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde marinela » 10 Ian 2005, 22:56

Multumesc mult pentru urari. Doresc si eu tuturor prietenilor didactic.ro multa putere de munca si realizari cat mai multe si frumoase. :D :D :D :D
Numai bine!
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde medaiml76 » 12 Ian 2005, 08:13

Cum s-au prezentat elevii luni? :lol:
Ai mei (clasa a II-a)...mai aveam putin si le dadeam cate o perna la prima ora! Cascau...mai-mai sa ma inghita! :roll:
Marti au fost ceva mai vioi. (unii poate prea vioi...)
Dar mi-a fost dor de ei! Ca-mi sunt tare dragi! :wink:
medaiml76
 
Mesaje: 61
Membru din: 12 Dec 2004, 12:08
Localitate: Vulcan, Hunedoara

Mesajde mariro » 12 Ian 2005, 19:38

medaiml76 scrie:Cum s-au prezentat elevii luni? :lol:
Ai mei (clasa a II-a)...mai aveam putin si le dadeam cate o perna la prima ora! Cascau...mai-mai sa ma inghita! :roll:
Marti au fost ceva mai vioi. (unii poate prea vioi...)
Dar mi-a fost dor de ei! Ca-mi sunt tare dragi! :wink:


Meda,
eu as putea sa iau invers mesajul tau: si mie mi-s tare dragi, mi-a fost dor de ei, dar ai mei au cascat si astazi de mama focului! :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde efodorean » 12 Ian 2005, 19:53

:lol: Mi-am revazut ca drag elevii si sunt bucuroasa ca i-am regasit sanatosi :lol: ,odihniti si dornici sa invete cat de mult.
Chiar daca stam in scoala de la 7.30 pana la 17,elevii mei nu casca si inca au spor la munca.
Sper sa nu-si piarda elanul si sa reusim sa parcurgen cu succes tot ceea ce ne-am propus,astfel ca la anu' sa fim cu totii multumiti:elevi,parinti,profesori si invatatoarea lor.

Va dorec si voua elevi silitori si dornici sa invate cat de mult,

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde alena » 12 Ian 2005, 23:08

Eu mĂŁ simt extraordinar în mijlocul copiilor. Abia aÂşteptam sĂŁ înceapĂŁ Âşcoala. Luni am început cu o orĂŁ de ed. fizicĂŁ Âşi s-au trezit, marĂži am început sĂŁ vorbim despre "Revelionul literelor" Âşi astĂŁzi am continuat. Avem Âşi mâine partea a III-a. :D :D :D La matematicĂŁ umplu tablele cu "jocuri" Âşi calculeazĂŁĂŁĂŁĂŁĂŁ.... Merg în continuare pe transdisciplinaritate Âşi la ora 12 Âşi 30 min. încĂŁ n-au adormit. Nu-i vorbĂŁ cĂŁ nu cascĂŁ Âşi ai mei! Dar de obicei am pixul în mânĂŁ Âşi nu mĂŁ pot înghiĂži din cauza lui. :) :) :D :D :D
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde medaiml76 » 13 Ian 2005, 08:16

efodorean scrie::lol: Mi-am revazut ca drag elevii si sunt bucuroasa ca i-am regasit sanatosi :lol: ,odihniti si dornici sa invete cat de mult.
Chiar daca stam in scoala de la 7.30 pana la 17,elevii mei nu casca si inca au spor la munca.
Sper sa nu-si piarda elanul si sa reusim sa parcurgen cu succes tot ceea ce ne-am propus,astfel ca la anu' sa fim cu totii multumiti:elevi,parinti,profesori si invatatoarea lor.

Va dorec si voua elevi silitori si dornici sa invate cat de mult,

Catia

Multumim pentru urari!
Sunteti o invatatoare fericita cu astfel de elevi!!! :lol:
Felicitari!
Am o intrebare: care este programul zilnic in scoala dvs.? (am inteles ca si elevii stau pana la ora 17; in scoala noastra dupa-amiaza sunt clasele gimnaziale)
medaiml76
 
Mesaje: 61
Membru din: 12 Dec 2004, 12:08
Localitate: Vulcan, Hunedoara

Mesajde iace » 13 Ian 2005, 12:23

catia scrie:Chiar daca stam in scoala de la 7.30 pana la 17,elevii mei nu casca si inca au spor la munca.

Chiar, nici eu nu am inteles, cum adica stau de la 7.30 la 5 dupa amiaza???!!! E scoala cu program prelungit? Model occidental? Nu inteleg.... Sau aveti doua clase?
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde efodorean » 13 Ian 2005, 12:40

Este al IV-lea an de cand in orasul nostru,la majoritatea scolilor elevii participa si la programul se semiinternat,adica,dupa ore raman sa-si lucreze temele.

In scoala unde lucrez eu,spre exemplu,programul unei zile este urmatorul:
* 8 - 12/13 - lectiile/orele obisnuite ;
* 12/13 - 14 - pauza de masa ( scoala noastra beneficiaza de cantina,deci elevii au posibilitatea sa serveasca masa calda- trei feluri de mancare/zi);
* 14 - 16/17 - programul se semiinternat , cand elevii isi lucreaza teme,se organizeaza vizite la muzee,extinderi,activitate in culegeri,activitate la biblioteca etc.

Parintii sunt linistiti si multumiti.
La programul de semiinternat participa elevii care doresc,iar cheltuielile sunt suportate de catre parinti.Totul este legal,cu chitante,impozite,taxe pentru curent electric si gaze.Si masa este platita de catre parinti.
In scoala noastra,desi avem 57 de clase,avem spatiu suficient ,astfel incat intr-o sala intra doar o clasa!Asa reusim sa pastram si materialul didactic si sa ne amenajam sala cum dorim.

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde iace » 13 Ian 2005, 12:49

Foarte interesant! In Suceava nu exista asa ceva... Deci si elevii mai mari, gimnaziu, liceu au acelasi regim de semiinternat, daca se doreste si se plateste de catre parintii lor? Sau numai cei mici, din I-IV?
E bine ca aveti spatiu suficient, asa ceva mai rar...
Totusi cine se ocupa de elevi dupa terminarea orelor? Aveti un pedagog, sau ce?
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Următorul

Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori