Incadrare Profesor sau institutor in invatamantul prescolar

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Incadrare Profesor sau institutor in invatamantul prescolar

Mesajde csabae » 03 Oct 2014, 19:32

Buna ziua,

Am o mica nelamurire la care deocamdata nimeni nu mi-a putut da un raspuns concret. Am terminat liceul pedagogic de 5 ani in anul 2000. Anul trecut am absolvit facultatea de sociologie. Oare conform ordonantei de urgenta 49/2014 cu aceste studii pot fi incadrata in functia de profesor in invatamantul prescolar sau am nevoie de efectuare unui nou modul psihopedagogic de nivel I?
csabae
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Mar 2013, 00:04

Re: Incadrare Profesor sau institutor in invatamantul presco

Mesajde costi_52 » 03 Oct 2014, 20:55

De modificările aduse Legii educaţiei naţionale nr. 1/2011 prin OUG nr. 49/2014 beneficiază învăţătorii şi educatoarele care au obţinut licenţa în 2014 sau o vor obţine în anii viitori. Dumneavoastră ar fi trebuit să fiţi încadrată pe funcţia didactică profesor pentru învăţământ preşcolar încă de anul trecut.
Modulul psihopedagogic nu are nicio legătură cu încadrarea pe funcţiile didactice. Acest modul este necesar pentru a putea ocupa un post didactic. Mai mult, absolvenţii liceelor pedagogice, care obţin licenţa, nu au nevoie de modulul psihopedagogic pentru a putea ocupa un post didactic în specializarea de pe diploma de licenţă.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Incadrare Profesor sau institutor in invatamantul presco

Mesajde csabae » 04 Oct 2014, 11:00

Va multumesc pentru raspuns.
csabae
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Mar 2013, 00:04


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator