incadrare ca profesor sau institutor

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde costi_52 » 05 Aug 2010, 19:37

anarob scrie:Pentru cei care mai sunteti inca interesati de subiectul real deschis in acest topic, va voi spune ce mi s-a comunicat de la ISJ de catre d-l jurist: chiar daca am terminat Lic Pedagogic de 5 ani, am urmat Colegiul Univ. de Institutori, specializarea INSTITUTOR - LB. ENGLEZA/FRANCEZA, cu durata de 3 ani la ZI, tot nu voi fi incadrata ca prof. in inv primar/prescolar, deoarece in centralizator ma incadrez cu aceasta specializare la Educatori/Invatatori, si nu la Profesori. Daca mai aveti alte vesti legate de acest subiect, va rog sa le postati pentru cei care suntem in aceasta situatie... si stiu ca suntem multi.

Halal jurist aveţi la IŞJ. De fapt, nu ştiu de ce aţi ajuns la juristul IŞJ. Atributul încadrării şi salarizării este al directorului unităţii de învăţământ. Acesta se face vinovat de nerespectarea legislaţiei în vigoare. Constat cu stupoare că, la 8 luni de la întrarea în vigoare Legii nr. 387/2009, mai există astfel de cazuri.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde anarob » 05 Aug 2010, 20:19

Aveti dreptate in totalitate, domnule Costi! Insa, atata timp cat directorul si liderul de sindicat refuza sa recunoasca drepturile salariatilor, m-am vazut nevoita a merge personal la jurist. Conducerea scolii facuse in prealabil o cerere la ISJ in care cerea lamuriri asupra incadrarii mele, de fapt un motiv pentru a se spala pe maini de aceasta responsabilitate care i-ar fi fost atribuita in mod normal. Raspunsul Inspectoratului nu avea cum sa ma multumeasca, deoarece imi relata ca nu ma incadrez in disciplinele tehnologice (care n-aveau nicio leg cu specializarea mea). Am mers la jurist in speranta ca nu mie ar fi trebuit sa mi se adreseze cu acel raspuns, insa n-a facut decat sa intareasca afirmatia anterioara, ca sunt bine incadrata ca INSTITUTOR si nu a fost decat o greseala de redactare. Eu stiu cum este corect, dar singura n-am nicio cale de izbanda impotriva tuturor!
anarob
 
Mesaje: 29
Membru din: 28 Ian 2008, 22:47

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde luminita_anghel » 05 Aug 2010, 20:34

costi_52 scrie:De fapt, este luna următoare obţinerii licenţei. Dacă licenţa s-a obţinut în sesiunea din februarie, luna următoare este martie. Dacă licenţa s-a obţinut în sesiunea din iunie sau iulie, luna următoare este septembrie, deoarece în lunile iulie şi august nu primiţi salariu ci indemnizaţie de concediu. Primul salariu după susţinerea licenţei în vară, este cel aferent lunii septembrie (care se primeşte în luna octombrie).

Ce act normativ precizeaza acest lucru?
Avatar utilizator
luminita_anghel
 
Mesaje: 92
Membru din: 10 Feb 2007, 22:30

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde dascalita76 » 17 Aug 2010, 16:22

Suntem si am fost bataia de joc a guvernantilor!!!!!
Am absolvit :
Liceul pedagogig - 5 ani ( Aceasta scoala m-a facut invatator,... absolventii stiu de ce ...)
In acel moment nu exista alta scoala, alta alternativa, colegiu, facultate...la sfarsitul careia sa ai aceeasi calificare. Era singura.
A aparut Colegiul pedagogic sau Institutul pedagogic - 3 ani. Deci, eu am dat examen, am intrat si am terminat, fara prea multa bataie de cap, pentru a doua oara in viata mea, „cea mai inalta scoala” din care poti sa iesi invatator .
Dupa cativa ani, STUPOARE ....s-a inventat Facultatea PIPP. Aici nu mai puteam sa intru cu bursa sau fara taxa pentru ca aveam Institutul pedagogic, trebuia sa platesc. - echivalare 1-2 ani, dupa caz. M-am inscris (doar pe baza de dosar) si am participat la cursuri alaturi de studentii care faceau practica la mine la clasa si eu, colega lor, aveam dreptul sa le semnez ,sa le corectez si chiar sa le notez lectiile . Oare de ce ??? :D . Parca nu eram nici macar la fel de bine pregatita....???
Am terminat si PIPP-ul si acum, dupa 9 ani ( 5+3+1) de studiu, in specialitate, sa accept senina si multumita ca am aceeasi calificare cu absolventii de PIPP si acelasi punctaj? (fara suparare) NU !!! In mintea mea 9 nu este egal cu 3.
Sunt foarte sigura ca povestea nu s-a terminat aici .
Bataia lor de joc va continua pentru ca noi am acceptat-o, fara comentariu, inca de la inceput
dascalita76
 
Mesaje: 30
Membru din: 24 Ian 2009, 20:32

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde andreea_muntean » 17 Aug 2010, 17:49

dascalita76 scrie:Suntem si am fost bataia de joc a guvernantilor!!!!!
Am absolvit :
Liceul pedagogig - 5 ani ( Aceasta scoala m-a facut invatator,... absolventii stiu de ce ...)
In acel moment nu exista alta scoala, alta alternativa, colegiu, facultate...la sfarsitul careia sa ai aceeasi calificare. Era singura.
A aparut Colegiul pedagogic sau Institutul pedagogic - 3 ani. Deci, eu am dat examen, am intrat si am terminat, fara prea multa bataie de cap, pentru a doua oara in viata mea, „cea mai inalta scoala” din care poti sa iesi invatator .
Dupa cativa ani, STUPOARE ....s-a inventat Facultatea PIPP. Aici nu mai puteam sa intru cu bursa sau fara taxa pentru ca aveam Institutul pedagogic, trebuia sa platesc. - echivalare 1-2 ani, dupa caz. M-am inscris (doar pe baza de dosar) si am participat la cursuri alaturi de studentii care faceau practica la mine la clasa si eu, colega lor, aveam dreptul sa le semnez ,sa le corectez si chiar sa le notez lectiile . Oare de ce ??? :D . Parca nu eram nici macar la fel de bine pregatita....???
Am terminat si PIPP-ul si acum, dupa 9 ani ( 5+3+1) de studiu, in specialitate, sa accept senina si multumita ca am aceeasi calificare cu absolventii de PIPP si acelasi punctaj? (fara suparare) NU !!! In mintea mea 9 nu este egal cu 3.
Sunt foarte sigura ca povestea nu s-a terminat aici .
Bataia lor de joc va continua pentru ca noi am acceptat-o, fara comentariu, inca de la inceput


Aveti dreptate ... sunteti mahnita de grozaviile pe care le debiteaza fiecare nou venit cu drepturi depline in a schimba tot , spre binele ...CUI ???
Insa , ma intreb cu STUPOARE , cine v-a trimis , stimata doamna , la atatea scoli... si PENTRU CE ? Pentru a obtine o calificare pe care deja o aveati din pedagogic ? Adica de ce luati aspirina daca nu va doare capul ?
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde dascalita76 » 17 Aug 2010, 22:03

Tocmai aceasta este problema. Peste noapte, calificarea mea nu mai era tocmai buna. Un abolvent de liceu pedagogic, dupa cum bine cred ca stiti, este la baza sistemului.Ridicolul a intervenit in momentul in care absolventii de Colegii pedagogice aveau punctaje si salarii mai mari. Altfel ar fi stat lucrurile, daca in momentul in care am terminat liceul exista PIPP-ul. Dar nu exista.
Si...inca ma mai doare capul...
dascalita76
 
Mesaje: 30
Membru din: 24 Ian 2009, 20:32

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde costi_52 » 17 Aug 2010, 22:07

Vă trece după ce absolviţi şi un master :lol:
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde dascalita76 » 17 Aug 2010, 22:22

Si eu am crezut la fel, dar...nu cred, pentru ca la mine la scoala deja a venit o moda cu doctoratul. :lol: E ridicol.
dascalita76
 
Mesaje: 30
Membru din: 24 Ian 2009, 20:32

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde dorsavuc » 18 Aug 2010, 12:29

Aveti dreptate! Exista totusi o explicatie si aceasta are legatura cu EDUCATIA PRMANENTA. Nici mimi nu-mi convine situatia, dar n-am incotro.
Totusi calculul dumneavostra 5+3+1 nu mi se pare corect. 5 reperezinta anii de liceu, care inseamna studii medii; 3 reprezinta studii superioare.
Nu e la fel ca la ceilalti pe care-i acuzati?...
dorsavuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 15 Dec 2007, 06:03

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde andreea_muntean » 18 Aug 2010, 15:23

dorsavuc scrie:Aveti dreptate! Exista totusi o explicatie si aceasta are legatura cu EDUCATIA PRMANENTA. Nici mimi nu-mi convine situatia, dar n-am incotro.
Totusi calculul dumneavostra 5+3+1 nu mi se pare corect. 5 reperezinta anii de liceu, care inseamna studii medii; 3 reprezinta studii superioare.
Nu e la fel ca la ceilalti pe care-i acuzati?...


Nu , categoric nu este la fel ca cei pe care colega noastra , indreptatita , ii acuza ! Pentru ca liceul pedagogic , 5 ani , nu inseamna acelasi lucru cu teoreticul , industrialul , zootehnic , CFR ...ETC . Cat despre acele studii superioare mentionate de dvs ...ma abtin !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde dascalita76 » 18 Aug 2010, 17:24

dorsavuc scrie:Aveti dreptate! Exista totusi o explicatie si aceasta are legatura cu EDUCATIA PRMANENTA. Nici mimi nu-mi convine situatia, dar n-am incotro.
Totusi calculul dumneavostra 5+3+1 nu mi se pare corect. 5 reperezinta anii de liceu, care inseamna studii medii; 3 reprezinta studii superioare.
Nu e la fel ca la ceilalti pe care-i acuzati?...

Cred ca ati pierdut din vedere, ca eu nu mi-am acuzat colegii. Nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
Cat despre „ educatie permanenta ”, stiu ce inseamna de la 15 ani. Am invatat in liceul acela pe care dumneavoastra il comparati cu oricare altul.
Eu am acuzat ipocrizia SISTEMULUI, de care dumneavoastra s-ar putea sa nu va fi lovit , INCA...
Eu am calculat studiile in specialitate.
Cu studiile mele medii, eu am devenit titular in invatamant, in vremea in care un absolvent de orice facultate era suplinitor pe un post de invatator . Asta cum va suna?
Ceea ce am mai vrut sa scot in evidenta e ridicolul situatiei, in care un absolvent de liceu pedagogic este suficient de bun sa fie mentor de practica, dar nu mai bun decat absolventii carora, tot el, le-a fost mentor.
Ambiguitatea situatiei este ridicola!
P.S. Nu cred ca un abolvent de pedagogic este neaparat mai bun invatator decat un absolvent de PIPP, dar nu cred ca este nici mai slab pregatit chiar daca unul are studii medii, iar altul are studii universitare.
dascalita76
 
Mesaje: 30
Membru din: 24 Ian 2009, 20:32

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde dorsavuc » 18 Aug 2010, 20:29

Imi cer scuze daca parerea mea v-a suparat, insa vreau sa-mi argumentez atitudinea.
In 1989 aveam 25 de ani si am crezut ca toate ineptiile sistemului comunist vor sfarsi odata cu acesta.
M-am inselat doamna si recunosc ca am avut forte mult de suferit atunci, dar mai ales acum.
Vedeti dumneavoastra, dupa o viata dedicata scolarilor mici cu sacrificii, eforturi, cum ati subliniat dumnevoastra , de la 15 ani, sa-ti dai toate gradele didactice, sa dobandesti diploma de licentiat in stiintele educatiei, realizez ca eforturile mele nu au mare valoare si mi-o spune insusi Presedintele meu la televizor.
Pot sa va spun ce am constatat eu in acesti 20 de ani postdecembristi si anume ca am reusit sa fim extrem de dezbinati. Nu reusim sa trecem peste orgoliile personale si sa ne gandim mai mult la interesele comune. Nu-mi convine sa constat ca suntem de rasul guvernantilor, ca toate legile care apar sunt indreptate impotriva noastra si chiar impotriva invatamantului.
Suntem intelectuali, de ce ne purtam astfel?
Aceasta este nemultumirea mea.
dorsavuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 15 Dec 2007, 06:03

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde dascalita76 » 18 Aug 2010, 20:33

dorsavuc scrie:Imi cer scuze daca parerea mea v-a suparat, insa vreau sa-mi argumentez atitudinea.
In 1989 aveam 25 de ani si am crezut ca toate ineptiile sistemului comunist vor sfarsi odata cu acesta.
M-am inselat doamna si recunosc ca am avut forte mult de suferit atunci, dar mai ales acum.
Vedeti dumneavoastra, dupa o viata dedicata scolarilor mici cu sacrificii, eforturi, cum ati subliniat dumnevoastra , de la 15 ani, sa-ti dai toate gradele didactice, sa dobandesti diploma de licentiat in stiintele educatiei, realizez ca eforturile mele nu au mare valoare si mi-o spune insusi Presedintele meu la televizor.
Pot sa va spun ce am constatat eu in acesti 20 de ani postdecembristi si anume ca am reusit sa fim extrem de dezbinati. Nu reusim sa trecem peste orgoliile personale si sa ne gandim mai mult la interesele comune. Nu-mi convine sa constat ca suntem de rasul guvernantilor, ca toate legile care apar sunt indreptate impotriva noastra si chiar impotriva invatamantului.
Suntem intelectuali, de ce ne purtam astfel?
Aceasta este nemultumirea mea.

Cu respect,
Subscriu!!!!
dascalita76
 
Mesaje: 30
Membru din: 24 Ian 2009, 20:32

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde antonelacaprar » 29 Aug 2010, 15:36

costi_52 scrie:Cu siguranţă, de la 1 septembrie 2010, veţi fi încadrată pe funcţia didactică Profesor pentru învăţământul primar şi salarizată ca Profesor S. În momentul de faţă, absolvirea unui master nu influenţează cu nimic salarizarea. În viitor, este posibil ca, un absolvent al ciclului I Bologna, să fie nevoit să absolve şi un master pentru a fi salarizat ca Profesor S. Personal, consider că această prevedere a viitoarei legi a salarizării unice nu ar trebui să se aplice în cazul învăţătorilor care, după colegiul universitar pedagogic şi-au continuat studiile, obţinând o licenţă.


Multumesc pentru raspuns. :)
antonelacaprar
 
Mesaje: 55
Membru din: 28 Sep 2005, 19:40

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde co_symo » 30 Aug 2010, 21:14

Vreau sa stiu dc vreun invatator care a terminat Liceul Pedagogic si apoi a facut studii in domeniul economic a fost incadrat ca profesor pentru invatamantul primar. Eu nu am fost incadrata, desi am mers pana la ISMB pt a afla un raspuns. Conform anexei la centralizator, specializarea mea nu este exceptata, insa tot nu sunt platita. Nu pot intelege de ce!
co_symo
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Feb 2007, 17:04

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori