In ce limba se scriu planificarile?

In ce limba se scriu planificarile?

Mesajde roxxxxx » 12 Oct 2016, 23:04

Va rog frumos sa-mi spuneti in ce limba se scriu planificarile?Unde as putea gasi specificat acest lucru?(un ordin de ministru etc.etc)Sunt responsabila comisiei "Limba si comunicare"intr-o scoala unde sunt si minoritati.Am primit planificari in limba maghiara,dar eu nu sunt cunoscatoare de limba.Cum sa avizez ceva ce nu inteleg?
roxxxxx
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Oct 2007, 20:16

Re: In ce limba se scriu planificarile?

Mesajde emil » 13 Oct 2016, 10:08

roxxxxx scrie:Va rog frumos sa-mi spuneti in ce limba se scriu planificarile?Unde as putea gasi specificat acest lucru?(un ordin de ministru etc.etc)Sunt responsabila comisiei "Limba si comunicare"intr-o scoala unde sunt si minoritati.Am primit planificari in limba maghiara,dar eu nu sunt cunoscatoare de limba.Cum sa avizez ceva ce nu inteleg?

Planificarile se scriu in limba romana. Chiar si o planificare la engleza trebuie scrisa in limba romana. La fel si planificarea la limba materna. Este opinia mea fara sa am un argument oficial decat Constitutia. Actele oficiale in Romania, se emit in limba romana si nu in alte limbi.
Mi exista si urmatoarea logica: un inspector, director sau o persoana care face verificare, trebuie sa poata citi fara traducator, respectiva planificare.
Aveti dreptate in privinta avizarii. Adresati-va ministerului. Banuiesc ca ISJ nu va fi impartial!

Mult succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: In ce limba se scriu planificarile?

Mesajde roxxxxx » 13 Oct 2016, 22:53

Multumesc frumos pentru raspuns!
roxxxxx
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Oct 2007, 20:16


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori