În ce limbă a vorbit Ştefan Cel Mare?

În ce limbă a vorbit Ştefan Cel Mare?

Mesajde tatiana_1 » 24 Feb 2010, 01:29

În ce limbă a vorbit Ştefan Cel Mare?
tatiana_1
 
Mesaje: 12
Membru din: 14 Iun 2008, 19:32

Re: În ce limbă a vorbit Ştefan Cel Mare?

Mesajde sirban » 24 Feb 2010, 17:43

FORMAREA POPORULUI SI A LIMBII ROMANE S-A INCHEIAT PRIN SEC VIII
sirban
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Dec 2009, 21:55

Re: În ce limbă a vorbit Ştefan Cel Mare?

Mesajde tatiana_1 » 25 Feb 2010, 22:38

VĂ MULŢUMESC ENORM DE MULT! SUNT CAD"AV"RE CARE SUSŢIN CĂ ŞTEFAN CEL MARE A VORBIT O LIMBĂ INEXISTENTĂ(moldovenească) ŞI CĂ DE LA LIMBA "MOLDOVENEASCĂ" A APĂRUT LIMBA ROMÂNĂ.
AŞ DORI MAI MULTE OPINII ŞI ARGUMENTE...VĂ ROG!!!!!!!!
tatiana_1
 
Mesaje: 12
Membru din: 14 Iun 2008, 19:32

Re: În ce limbă a vorbit Ştefan Cel Mare?

Mesajde rofi3 » 26 Feb 2010, 10:45

Ce anume ati vrut sa scrieti aici:"CAD"AV"RE "?
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: În ce limbă a vorbit Ştefan Cel Mare?

Mesajde ang3lik » 01 Mar 2010, 18:13

@tatiana1> Mi se pare ca aveti curiozitatea intelectuala a unui scoler... :wink:
Nu credeti ca ar fi mai eficient sa va informati dvs dintr-o carte, dintr-un dictionar etc ? Citind cate ceva poate mai aflati si alte lucruri (in afara de cele care oricum va starnisera curiozitatea)...
Numai bine!
"Fii tu însuti schimbarea pe care vrei s-o vezi în lume!"
Mahatma Gandhi
ang3lik
 
Mesaje: 124
Membru din: 15 Iul 2009, 16:35

Re: În ce limbă a vorbit Ştefan Cel Mare?

Mesajde sportiv » 01 Mar 2010, 21:13

Cand esti jumatate ,,rus" beat,te rog,nu-ti mai aduce aminte de Stefan,poti fi prieten Eltin si cu ,,Xulesci'' si cu Tepes,daca vrei!Cat priveste limba,oricum esti mut!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: În ce limbă a vorbit Ştefan Cel Mare?

Mesajde ianchis » 31 Mar 2010, 15:54

Cum sa se fi format limba romana din limba "moldoveneasca"? Eu sunt ardeleanca, deci vorbesc fosta limba "moldoveneasca" acum? Sau pe taramul nostru s-a vorbit limba "ardeleneasca" si in zona Olteniei de astazi, limba "olteneasca"?........ Saracii de ei......
Oricum, lasand gluma la o parte, nu vorbeau romana pe care o vorbim noi astazi, asta e clar. Iar cele 3 mari regiuni in care este impartita tara noastra acum au si au avut dintotdeauna o "limba" proprie pentru ca, eu daca vorbesc in dialectul meu de la tara, un moldovean n-are nici o sansa sa ma inteleaga. E valabil si pentru mine daca vorbesc cu un moldovean, am testat treaba asta. Ne intelegem numai in limba literara. Daca e sa studiem treaba cu lingvistica, observam faptul ca si acum o suta de ani s-a vorbit diferit fata de acum. Cred ca ar trebui sa studiati carti, sa depuneti o munca de cercetare in sensul asta. E mai complicat de aflat. Sau pur si simplu discutati cu un istoric. Multa bafta!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56


Înapoi la Istorie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori