In atentia domnilor profesori corectori

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

In atentia domnilor profesori corectori

Mesajde armina » 23 Mai 2007, 20:30

Ce parere aveti despre faptul ca la teza de romana din 17.05 o teza mai slaba a fost notata cu 1.50 puncte mai mult decat o teza net mai buna? Cand s-a discutat cu unul din profesorii corectori, raspunsul a fost urmatorul: Teza notata mai slab( 7.80)- dar mai bine rezolvata - a fost corectata ( la prima mana) de o d-na profesoara de liceu care a fost" foarte dura". Teza mai slaba ( notata cu .. 9.30) a fost corectata ( la prima mana) de o d-na profesoara cu gradul I, profesor la gimnaziu care s-a raportat la nivelul si modul de exprimare al unui elev de 13 ani. Analizand teza de 7.80, doamna prof. a recunoscut ca este mai bine rezolvata decat cea notata de dumneaei cu 9.30 si daca ar fi fost notata tot de d-ei mi-ar fi pus 9.50!!! Nu ma intereseaza nota, am 10 in oral si tot media 10 imi da, ma doare nedreptatea!!! Si nu pot intelege cine a gresit. D-na care m-a notat aplicand baremul la sange sau d-na profesoara care mi-a notat colega ascultandu-si inima? Mai are un rost sa invat???Specific ca am facut gramatica perfect cu exceptia lui " ma-ta" P.S. Am putut sa-mi contest lucrarea pentru ca parintii mei sunt cadre didactice si cunosteau unde trebuie sa mearga...! Cati copii sunt in situatia mea si nici macar n-au dreptul la o explicatie! Poate domnul ministru ne va spune de ce nu avem dreptul sa ne contestam notele!
armina
 
Mesaje: 17
Membru din: 22 Mai 2007, 17:36

Mesajde ela52 » 25 Mai 2007, 18:23

Cred ca glasul vostru, al elevilor , trebuie sa se faca mai bine auzit si ascultat de cei indreptatiti si platiti pentru aceasta. Sunt cadru didactic si parinte , am avut destule astfel de experiente -cu fiul meu - pe la concursuri si olimpiade. Totdeauna i-am spus sa faca o lucrare de 15 ca sa ia 10 , nu se stie cine corecteaza in Romania . Nu e corect ce l-am invatat dar a fost singura mea solutie cu 12- 15 ani in urma. Constat ca nu s-au schimbat prea multe de atunci. Trebuie sa invatati sa va cereti drepturile , adica sa aveti spirit civic mai dezvoltat. Succes !
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Mesajde imbuz06 » 28 Mai 2007, 20:45

Sfatul meu seamana cu precedentul: sa va cunoasteti si sa stiti sa va cereti drepturile; politicos, in cunostinta de cauza; nu ,,treceti cu vederea!" ; prea des am facut-o noi, cei ,,imbatraniti".
imbuz06
 
Mesaje: 39
Membru din: 14 Ian 2007, 22:49


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator