imaginea educatoarei

Mesajde cristina_1315hd » 21 Feb 2006, 21:33

E umilitoare pentru noi situatia de a fi comparate cu o ingrijitoare care poate sa-si faca meseria chiar si cu 8 clase! Pe de alta parte fiind vorba de un cadru didactic pensionar, probabil si-a urmarit interesul, si a oferit esarfa mai intai ingrijitoarei cumparandu-i in acest fel bunavointa de a avea mai multa grija de nepot, cu mancarea, cu imbracatul, s.a. Asa gandesc cei mai multi dintre parinti ,din pacate, pentru ca inainte de a fi o institutie de educatie si instructie, pentru ei gradinita e o institutie cu rol social: cat timp ei sunt la serviciu, are cine sa-i supravegheze, sa-i hraneasca, sa-i culce, s.a.m.d.
cristina_1315hd
 
Mesaje: 48
Membru din: 08 Feb 2006, 15:59
Localitate: Deva

Mesajde lenav7 » 22 Feb 2006, 08:00

Afost unul dintre exemplele subtirele, pentru ca lucrand la orar normal, am o gramada de figuranti, care nu sunt interesati de ceea ce sunt si pot, ci, de latura de care vorbeai mai devreme! :roll:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde catadeli35 » 22 Feb 2006, 09:08

Aproro de femeia de servici.La noi ea vine doar sa discute sa parintii si mai primeste si salar de merit.
catadeli35
 
Mesaje: 161
Membru din: 25 Oct 2005, 20:29

Mesajde lenav7 » 22 Feb 2006, 22:34

E grav ca se intampla, dar, m-am mai linistit in ideea ca nu mi se intampla doar mie, am crezut ca sunt eu rautacioasa! :wink:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde catadeli35 » 22 Feb 2006, 22:47

Nu-ti fa griji ca nu esti doar tu.Eu dupa o zi de lucru sunt franta,pe cand d-na...e draguta,amabila,placuta,etc.Eu cam asa arat cand vin din concediu.
De multe ori ma gandesc ca mai bine ma faceam ingrijitoare.E bine sa n-ai griji,treaba,raspundere si sa mai primesti si salar.
catadeli35
 
Mesaje: 161
Membru din: 25 Oct 2005, 20:29

Mesajde lenav7 » 23 Feb 2006, 21:39

Eu imi sfarsesc concediul pe altarele patriei, facand curatenie alaturi de "doamna", si cand incepe gradinita, toata lumea isi inchipuie ca saracuta, singura a muncit. Asta e, ne-am cam obisnuit cu ideea ca aproape toata lumea are o impresie deplorabila despre noi; in timpul colegiului, chiar profesorii pe care ii avusesem si in pedagogic faceau tot felul de afirmatii, in sensul ca, mai intai invatatoarele, apoi educatoarele. :lol:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde catadeli35 » 24 Feb 2006, 23:33

De luni ingrijitoarea vine in fiecare zi sa se odihneasca la gradinita pentru ca este foarte obosita.Azi am avut scandal ca imi face treaba.Vi se pare normal ca dupa ce o pazesc si pe ea cand doarme tot eu sa fiu vinovata?Si culmea ca tot ea e crezuta!!!!!!!
catadeli35
 
Mesaje: 161
Membru din: 25 Oct 2005, 20:29

Mesajde lenav7 » 25 Feb 2006, 08:45

Bineinteles ca este crezuta, pentru ca ea semneaza condica in alta parte si respecta un grafic de pupat...! Mi s-a intamplat sa iau papara pentru ca am indraznit sa-i spun sa-si faca treaba! Ieri am scris cu un marker pe jos in speranta ca, dupa o saptamana va spala si ea... :twisted:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugeny » 11 Mar 2006, 17:57

Am citit comentariile si sunt putin dezamagita.Nu aceasta este imaginea educatoari.Acestea sunt pareri ,opinii din care rezulta ca nu suntem unite,ca nu luptam pentru a ne castiga adevarata valoare pe care o avem in pregatirea si educaea copiilor.Cum sa compari statutul de educatoare cu cel al femei de servici, cum sa vii tu si sa comentezi esarfa primita?Asa nu o sa fim intelese ,nu o sa ne capatam valoarea pe care o avem.Crezi sau nu crezi ,de cele mai multe orei ,am oferit femeii de servici :flori,bomboane esarfe.Am mai citit despre parerile pe care le aveti vizavi de cadrele cu varste inaintate(cu multa experenta)pe care le considerati depasite,obosite----ce mult gresiti ,ele nu fac altceva decat sa va lase loc ,sa va ajute sa va afirmati pe negandite.Aceasta o spun din proprie experenta ,asa mi s-a intamplat cind cu pasi timizi am pasit in a-mi desavarsi meseria aleasa.
eugeny
 
Mesaje: 27
Membru din: 08 Mar 2006, 21:49

Mesajde eugeny » 11 Mar 2006, 18:41

Ce urat ai scris lenav ,,valul'' parca sunt in preajma ta si simt si vad ,cum te-ai chinuit in primele tale saptamani de activitate cum ai copiat proiecte,planificari,cantece,jocuri,tot ce nu stiai -de la invechitele colege care nici nu -ti inchipui cat de greu si-au dat gradele si-au impus existenta in viata educatiei pe care si voi ati ales-o----atunci intr-o lume perfecta(inainte de 89) Mediteaza si vezi ca am dreptate - scuze daca te-am suparat.
eugeny
 
Mesaje: 27
Membru din: 08 Mar 2006, 21:49

Mesajde lenav7 » 11 Mar 2006, 20:25

De ce esti asa de sigura ca am copiat acele lucruri de care vorbesti, de ce trebuie intotdeauna sa fim catalogati la fel? Am tot respectul pentru colegele mele care au iesit la pensie sau care se apropie de pensie, dar, repet, pentru cele de la care am avut ce invata, nu ce copia! Am invatat o multime de lucruri de la colege care nu aveau decat definitivatul si un mare drag de a-si face meseria! Eu imi exprim parerea despre ceea ce traiesc efectiv, nu sunt vorbe in vant si, am mai spus-o, nu imi permit sa generalizez; nu-mi doresc sa fac polemica pe tema aceasta, nici pe o alta tema. Nu am facut altceva decat sa incerc o discutie realista! Daca se doresc mesaje de complezenta, o sa ma straduiesc sa nu va mai deranjez! Si, ca fapt divers, afla ca nici eu nu sunt chiar tinerica, as putea spune ca fac parte din valul acela de care spuneam ca astepta pensionarea intr-o dulce letargie! E deja de antologie remarca unora " mi-am dat gradul I, sa mai faca si altii!". :cry:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde cris_flor_m » 12 Mar 2006, 09:56

Cine esti tu eugeny?Am cautat la inv. presc. si nu am gasit nimic trimis de tine! Mi se pare nedrept sa-ti dai cu parerea intr-un mod atat de agresiv.Ar fi fost bine sa citesti materialele trimise de lena si mai apoi sa comentezi.Nu vreau sa te cert,iarta-ma,dar ai fost acida.Lena e persoana care chiar are ceva de spus,pe cuvant! Fii mai toleranta,...parerea mea!
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32

imaginea educatoarei

Mesajde elina » 12 Mar 2006, 12:43

Fiecare om are propria valoare si noi nu-l judecam prin prisma meseriei pe care o are! Fie ca este medic, educator, ingrijitor... trebuie sa se daruiasca meseriei!
Va imaginati care este volumul de munca pe care trebuie sa-l depuna o educatoare intr-o comuna saraca? Bani nu sunt nici pentru a plati o ingrijitoare cu norma intreaga (ce sa mai zic de ajutor de educatoare?) nici pt. materiale de curatenie, nici pentru dotarea gradinitei cu mijloace de inv. etc.
Avem gr.I, desfasuram activ. extrascolare, parintii si invatatorii sunt multumiti, dar se gandeste cineva cat vom mai rezista?
De curand am acces la net si incerc sa gasesc proiecte, ordine ale MEC pt. a spera ca se va schimba ceva. In zadar! Cand vom depinde si cu salariile tot de comunitatile locale...(deci ,,Fereasca Dumnezeu''...intotdeauna este loc de mai bine dar si de mai rau!).
Asadar propun sa fim unite, sa incercam sa ne intelegem intre noi si sa ne ajutam!
Sanatate si multa daruire profesionala in continuare!!!
elina
 
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mar 2006, 23:30

imaginea educatoarei

Mesajde daiana » 12 Mar 2006, 14:01

Dragi colege,
Am urmarit discutiile voastre si vreau sa va asigur ca nu sunteti desconsiderate de catre colegii invatatori.Eu am o relatie foarte buna cu colegele mele educatoare si le-am apreciat intotdeauna pentru munca lor.
Exista o mare diferenta intre copiii care frecventeaza gradinita si cei care stau acasa.Acest lucru se simte in momentul in care vin la scoala.Prin urmare,lasati complexele deoparte si nu plecati urechea la rautatile celor din jur.Va urez mult succes, rabdare si daruire!
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde lenav7 » 12 Mar 2006, 15:39

Nu este vorba de complexe, cel putin, in cazul meu, ci, de lucruri care se intampla! Asta este una dintre problemele romanului- comunicarea!... Am spus-o de multe ori, nu este vorba de general, ci, de cazuri care, din pacate, exista! Daca aici, pe forum, nu as fi simtit aceeasi adiere, nu m-as fi pronuntat! Cine mi-a dat tot felul de replici aiurea, inseamna ca nu a citit cu atentie mesajele mele! Ideea era de a gasi cai de iesire din starea in care ne aflam cu totii. Ma gandeam ca aici s-ar putea sa gasesc o mai mare deschidere, nu remarci sub centura! Cine se simte lezat, e liber sa creada ce vrea! eugeny ar putea afla ca, acea femeie de serviciu pe care o considera, probabil, stresata de mine, a avut parte de un tratament mult peste meritele ei si, poate, i s-a urcat la cap... Cate dintre voi, educatoare sau invatatoare, aveti ocazia sa va beti cafeaua sau sa cititi presa, intinse intr-o canapea in cabinetul medical? Nu sunt complexata cand spun ca in atare situatie, unii dintre parinti nici nu stiu foarte bine sa discearna cu ce ne ocupam fiecare dintre noi...?! :cry:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator