Idee de proiect ...

Idee de proiect ...

Mesajde popadaniel72 » 30 Oct 2005, 17:19

De vreme ce in clasa a 10 a se studiaza PowerPoint se pot realiza proiecte, in parteneriat, cu alte materii. Am dat acum doua saptamani ca tema elevilor dintr-o clasa de a 10 a sa realizeze fiecare dintre ei 5 prezentari in PowerPoint la ce materie/materii doresc ei. Conditia era ca fiecare prezentare sa fie realizata impreuna cu un profesor a.i. acesta sa poata folosi materialul la predarea unei lectii. Tema trebuia predata in 2 saptamani, iar pe parcurs elevii trebuiau sa aduca lectiile pt. verificari/intrebari. Dupa ce au trecut cele doua saptamani materialele au fost predate, urmand ca acestea sa fie evaluate impreuna cu profesorul care a coordonat din punct de vedere stiintific lucrarea.
In urma realizarii acestui proiect elevii vor vedea cum poate fi folosit PowerPoint-ul pentru realizarea unor prezentari practice, iar profesorii vor primi materiale didactice pe care le vor putea folosi in predare.
Avatar utilizator
popadaniel72
 
Mesaje: 36
Membru din: 06 Noi 2003, 21:56

Mesajde iace » 30 Oct 2005, 18:41

O idee foarte buna! 8)
Ma surprinde ca ai reusit sa implici si colegii de alte specialitati in proiectul acesta... Banuiala mea este ca, pentru unii, povestea asta este doar o bataie de cap suplimentara... Dar poate sunt eu prea carcotasa... :?
Daca iese o prezentare buna la fizica, sunt interesata.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde popadaniel72 » 31 Oct 2005, 00:14

Majoritatea lectiilor sunt de biologie, geografie, religie, chimie. Nu am primit nici o lectie de fizica. Dupa ce inchei aceasta etapa o sa pun o parte din lectii pe didactic.ro. Din cate am inteles eu si una din colegele mele de info a initiat si ea un proiect asemanator acum cateva zile, la sugestia elevilor ei. Elevilor le-a placut faptul ca puteau obtine o nota la info si cred ca au negociat ei si ceva note la materiile la care au facut lectii.
Vineri am facut o prezentare colegilor mei despre didactic.ro si le-am sugerat ca impreuna cu elevii de la clasele de mate-info sa creeze ceva materiale care sa le puna pe didactic.
Sunt curios sa vad rezultatul.
Avatar utilizator
popadaniel72
 
Mesaje: 36
Membru din: 06 Noi 2003, 21:56

Mesajde doina_barsan » 31 Oct 2005, 09:18

Si noi suntem curiosi sa vedem rezultatele...
Sper ca vor fi si materiale pt matematica :roll:
Felicitari pt idee si pt realizarea ei :)
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Proiecte didactice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori