Hobjila Daniela Ramona, Gr. Sc. Ind. "Stefan Procopiu" - VS

Expozitie concurs de lectii, prezentari PowerPoint

Note acordate

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Hobjila Daniela Ramona, Gr. Sc. Ind. "Stefan Procopiu" - VS

Mesajde danielahobjila » 02 Ian 2009, 18:02

Lectia se adreseaza elevilor din clasa a X-a, dar poate fi utilizata si la clasa a VII-a.
Lectia este structurata pe mai multe sectiuni:
1. Rolul si organizarea Conferintei de pace de la Paris
2. Obiectivele "Celor patru mari"
3. Principalele prevederi ale tratatelor de pace.
4. Problema germana la Conferinta de pace de la Paris.
5. Romania la Conferinta de pace de la Paris.
6. Test de evaluare.
7. Joc de rol: "Cei patru mari" si Tratatul de la Versailles
8. Bibliografie selectiva
Cateva dintre sectiuni sunt impartite la randul lor in alte subsectiuni. Prin accesarea sectiunilor si a subsectiunilor cu ajutorul butoanelor, profesorul isi poate organiza cum doreste demersul didactic, sarind peste anumite sectiuni daca timpul nu-i permite.
Testul de evaluare cuprinde 10 intrebari de tip grila. Materialul include si comentarea unor caricaturi referitoare la tematica lectiei. Comentarea acestor caricaturi este directionata de 3-5 intrebari.
danielahobjila
 
Mesaje: 20
Membru din: 27 Noi 2008, 11:28

Mesajde ochiul_noptii » 03 Ian 2009, 23:04

O lectie documentata !
ochiul_noptii
 
Mesaje: 65
Membru din: 03 Ian 2009, 10:08

Mesajde danielahobjila » 03 Ian 2009, 23:56

Da, cred ca stau destul de binisor la partea referitoare la continutul stiintific al lectiei. Dar, in comparatie cu alte lucrari, cred ca stau mai prost la design-ul materialului, la partea estetica. Unele imagini apar doar daca se da click pe slide, la fel si sagetile de la harti si caricaturi. Nu stiu de ce se intampla asta, nu prea stiu multe detalii despre crearea materialelor in power point, stiu doar esentialul.
danielahobjila
 
Mesaje: 20
Membru din: 27 Noi 2008, 11:28

Mesajde grigore_geta » 05 Ian 2009, 15:56

Va felicit pentru documentare, dorinta si straduinta, ca si pentru obiectivitatea de care dati dovada in autoevaluare. Faptul ca va straduiti si bajbaiti, ca multi dintre noi de altfel, e de admoirat. Va doresc succes, nu numai la concurs, ci in tot ce faceti!
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Mesajde deuta_h » 08 Ian 2009, 10:28

Un material simplu in ceea ce priveste grafica, dar cu informatii foarte bine structurate si accesibile celor care doresc sa-si reimprospateze cunostintele de istorie din liceu. Hartile cu sagetile care indica clar despre ce teritorii este vorba sunt utile iar testul te ajuta sa-ti verifici cunostintele.
deuta_h
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2009, 22:51

Mesajde magdalenaionescu » 27 Ian 2009, 18:59

Aveti cumva impresia ca o lectie in power point este mai utila daca abuzeaza de animatii/imagini care de cele mai multe ori distrag atentia elevilor de la mesajul lectiei ? Iar lectia dvs se adreseaza in primul rand elevilor clasei a X-a si este utila, bine realizata din punct de vedere stiintific ( sunt chiar profesoara de istorie ) si metodic. Imi plac activitatile de invatare propuse pentru ca sistematizeaza foarte bine continutul stiintific al lectiei. Am remarcat si faptul ca este o lectie foarte documentata. Mult succes!
magdalenaionescu
 
Mesaje: 10
Membru din: 08 Ian 2009, 15:27

Mesajde danielahobjila » 01 Feb 2009, 16:06

Lectia a fost postata cu ceva timp in urma si la materiale, disciplina istorie, continutul este identidic, difera doar design-ul slid-urilor si culoarea butoanelor. N-am considerat necesar sa mai postez inca un material cu un continut absolut identic.


http://www.didactic.ro/index.php?cid=di ... 341&type=0
danielahobjila
 
Mesaje: 20
Membru din: 27 Noi 2008, 11:28

Mesajde efodorean » 01 Feb 2009, 18:25

Deosebit! ...Felicitari si succes!
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca


Înapoi la Expozitia Concurs "Lectia in PowerPoint"

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori