grupa pregatitoare in scoala

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

Mesajde live » 07 Apr 2007, 20:52

Mădă, aţi putea să vă uitaţi şi voi, cu superioritate, la educatoarele de la creşă. :wink: Acest conflict este o prostie! Suntem cu toţii(aproape) nişte amărâţi. Ne chinuim, zi de zi, cu copiii, cu părinţii, cu "superiorii". Ce să-ţi spun? Că am colege care spun "am decât 2 lei"?! Că am colege care spun "am trimes" şi "losesem"? Că am o colegă care le zice copiilor că musca este un obiect? Exemplele ar putea continua... Din fericire, putem privi dincolo de aceste aspecte, spre sufletul omului. Educatori, învăţători, profesori...nu e prea mare diferenţa, fiecare ştie să-şi facă treaba, pe "felia" lui, aşa că nu ştiu de unde apar aceste "oale" în care suntem băgaţi de unii şi de alţii.

În sfârşit... Sărbători fericite tuturor! Pace-n suflete şi-n viaţa fiecăruia!
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde elena_sim » 11 Apr 2007, 22:36

probabil ca inl ocul grupelor pregatitoare se vor crea grupe de 2 ani; aceast arezolva problema mamicilor care-si termina concediul de maternitate. cat priveste ce pregatire trebuie sa aiba cadrele care vor lucra cu copiii din grupa pregatitoare ramane de vazut. sunt cadre care au absolvit colegii de institutori si ar putea sa faca acest lucru foarte bine .din cate stiu eu diferenta de salarizare dintre invatatori si educatoare nu mai exista.diferenta se refera la studiile pe care le are fiecare cadru.
elena_sim
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Apr 2007, 21:22

Mesajde pistol_mada » 18 Apr 2007, 23:46

da, nu mai exista diferente salariale,,,,dar nu toti gandesc asa..oricum eu una sunt mandra ca sunt educatoare
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde angela_ghrsm » 04 Mai 2007, 18:25

Dragi colege, eu sunt logoped si lucrez si la gradinita, si la clasele I - IV, astfel incat cunosc si activitatea educatoarelor si pe cea a invatatoarelor. Niciodata nu am afirmat ca unele sunt inferioare celorlalte ! Apreciez in mod deosebit activitatea educatoarelor. Le vad muncind zilnic sa adune materiale pentru desfasurarea activitatilor. Daca la clasele I - IV sau V - VIII te mai duci cu mana goala, sa le explici elevilor lectia pe tabla, ei bine, la grupele de prescolari trebuie sa ai ceva in mana sau pe perete, pt ca cei mici te urmaresc doar daca le arati ceva. Am vazut gradinite impodobite foarte frumos de parca intrai intr-o carte de povesti ! erau materiale rezultate din activitatea copiilor, picturi, montaje, compozitii, copaci impodobiti atat de frumos incat credeai ca sunt adevarati ! panouri si afisaje care demonstrau parintilor si vizitatorilor munca desfasurata in gradinita, solicitarile gradinitei vis-vis de parinti, panouri care cu greu ar sta pe peretii scolilor din cauza lipsei de supraveghere a elevilor de la clasele V - VIII. Apoi programe si proiecte educative desfasurate cu copiii sau partenerii gradinitelor si multe altele. Cand intri in unele gradinite, parca intri intr-o gradina cu flori ! ramai uimit de atata lumina si culoare ! cand intri intr-o scoala, desi panourile sunt mai abstracte, sunt mai putin colorate sau atractive. Materialele interesante se gasesc mai mult in cabinete. Ambele activitati sunt importante > si cea a educatoarelor, si cea a invatatoarelor. Daca educatoarea nu l-ar invata pe copilul mic sa fie atent macar 10 - 15 minute, sa se joace frumos, sa traseze semne grafice sau sa faca primele calcule, ce ar face invatatoarea ?!? Se stie deja cat de greu se lucreaza cu copiii ce nu au frecventat gradinita. Ce-ar face profesorii daca invatatoarele n-ar pune bazele dragostei pentru invatatura : citit - scris si calcul ? ce ar face elevii daca ar ramane doar cu invatatura celor patru ani de scoala primara ? Iata deci ca toate cele trei categorii de personal didactic trebuie sa ne dam mana , sa formam o echipa care sa-l ajute pe copil sa treaca cu succes prin scoala si sa fie mandru de cei care i-au indrumat pasii. Noi toti si toate trebuie sa ne respectam si sa ne completam munca reciproc.
Cei cere au facut afirmatiile jignitoare postate mai sus, nu se pot numi cadre didactice, nici macar oameni !
Asadar, dragi educatoare si invatatoare, haideti sa ne dam mana , sa gasim modalitatile de functionare a invatamantului romanesc care se potrivesc cel mai bine spiritualitatii noastre ! Ne vom descurca minunat si de aceasta data, asa cum ne-am descurcat in toate marile perioade de schimbari din viata noastra ! va doresc succes !
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23

Anterior

Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori