GRUP SCOLAR "DIMITRIE LEONIDA" PETROSANI

Forum dedicat exclusiv proiectelor de vacanta.

GRUP SCOLAR "DIMITRIE LEONIDA" PETROSANI

Mesajde loss » 13 Iul 2007, 18:38

GRUP SCOLAR "DIMITRIE LEONIDA" PETROSANI se inscrie in proiectul E-VACANTA cu un numar de 10 elevi din cadrul liceului impreuna cu profesorii CERCEL ANA MARIA , DOROTAN MANUELA si BOBOC MARIANA
Activitati alese :
1 Comunicare pe Internet
2 Desene pe monitor - Orasul meu maine
3 Albumul meu foto - Instantanee de vacanta
4 Pareteneriat de vacanta - astept parteneri
Ultima oară modificat de loss pe 01 Aug 2007, 16:53, modificat 1 dată în total.
loss
 
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2005, 18:30

parteneriat

Mesajde loss » 01 Aug 2007, 11:19

am incheiat un parteneriat cu LICEUL TEORETIC "CALLATIS" in cadrul caruia ne-am propus sa realizam impreuna ghiduri turistice ale zonelor de unde provenim, noi fiind de la munte si ei de la mare. Copiii sunt foarte incantati si curiosi. Speram sa fie bine.
loss
 
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2005, 18:30

workshop

Mesajde loss » 01 Aug 2007, 11:22

zilele acestea s-au intors copiii din echipa proiectului "E-vacanta", dintr-o tabara de lucru (workshop) de la Gyor, Ungaria. Vom posta poze sa vedeti ce frumos a fost si tot odata ce mult a fost de lucru.
loss
 
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2005, 18:30

Colaborare cu scoala dumneavoastra

Mesajde nanca_g » 02 Aug 2007, 10:51

Buna ziua
Sunt profesoara Gabriela Nanca de la Liceul Teoretic Vasile Alecsandri din Sabaoani,judetul Neamt.
Ne-am inscris in concurs cu elevi din clasele de liceu la care suntem diriginti. Sotul meu are clasa a XII a si ai mei intra in clasa a XI a.
Suntem deschisi spre colaborare cu scoala dumneavoastra.
Azi se pleaca in masivul Ceahlau. Speram sa avem vreme buna. La intoarcere vom avea multe fotografii.Imagini despre activitatile de pana acum puteti vedea pe site-ul : www.nanca.ro
Avem un parteneriat cu Colegiul Napoca din Cluj unde am facut vizita imediat ce am intrat in vacanta si avem proiect depus la ISJNeamt pentru parteneriat cu Liceul Traian Lalescu de la Orsova.
Pentru desene pe monitor am luat legatura cu cativa vecini de la bloc,din clasele VI - VII .Elevii de la liceu sunt cam mari pentru asa ceva.Spre sfarsitul lui august speram sa producem ceva dragut pentru concurs.
Cu stima,
Profesor Gabriela Nanca
nanca_g
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Oct 2005, 16:32

tabara de lucru in Ungaria

Mesajde loss » 05 Aug 2007, 18:20

asa cum am mai spus, copiii nostri s-au intors din tabara de lucru din Ungaria. La adresa aceasta: , gasiti primele imagini din tabara. Site-ul este in lucru, dar se pot vedea secvente din timpul lucrului. Tabara s-a finalizat cu filme realizate de fiecare echipa, filme ce vor fi postate la aceeasi adresa.http://www.b43tz4sh.piczo.com/?cr=6&rfm=y
loss
 
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2005, 18:30

Re: tabara de lucru in Ungaria

Mesajde nanca_g » 05 Aug 2007, 23:56

loss scrie:asa cum am mai spus, copiii nostri s-au intors din tabara de lucru din Ungaria. La adresa aceasta: , gasiti primele imagini din tabara. Site-ul este in lucru, dar se pot vedea secvente din timpul lucrului. Tabara s-a finalizat cu filme realizate de fiecare echipa, filme ce vor fi postate la aceeasi adresa.http://www.b43tz4sh.piczo.com/?cr=6&rfm=y


Felicitari!Actiunea scolii dumneavoastra este deosebita.Ati imbinat utilul cu placutul.Vacanta placuta!
nanca_g
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Oct 2005, 16:32

comunicare prin Internet

Mesajde loss » 06 Aug 2007, 22:13

In cadrul sectiunii "Comunicare prin internet" avem deocamdata 2 proiecte unul de abea incheiat si unul in desfasurare. Primul proiect incheiat deja este cel despre care am mai scris, si anume, tabara de lucru din Ungaria. Atasez mai jos invitatia pe baza careia copiii au fost in tabara. Din pacate eu nu am putut merge cu ei asa ca au fost insotiti de un coleg de al meu, domnul profesor de sport Ilea Ernest.
loss
 
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2005, 18:30

comunicare prin Internet

Mesajde loss » 06 Aug 2007, 22:16

Al doilea proiect care este in desfasurare are ca tema realizarea unui ziar international on line. Acest ziar este coordonat de o echipa de elevi si profesori din Anglia si noi suntem printre cei 4 noi mebrii acceptati, alaturi de Grecia, Spania si Polonia.Atasez in continuare invitatia pe baza careia participam la proiect.
loss
 
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2005, 18:30

Re: comunicare prin Internet

Mesajde nanca_g » 07 Aug 2007, 00:47

loss scrie:Al doilea proiect care este in desfasurare are ca tema realizarea unui ziar international on line. Acest ziar este coordonat de o echipa de elevi si profesori din Anglia si noi suntem printre cei 4 noi mebrii acceptati, alaturi de Grecia, Spania si Polonia.Atasez in continuare invitatia pe baza careia participam la proiect.


Foarte frumoase realizari!Felicitari! Noi vom pune ziarul scolii online. Incerc sa atasez proiectul nostru cu cei de la Cluj.Savuram vacanta si adunam material pentru siteul pe care dorim sa-l realizam pentru E vacanta.Asteptam noi propuneri.
nanca_g
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Oct 2005, 16:32

felicitari

Mesajde loss » 13 Aug 2007, 12:46

am vazut parteneriatul cu Clujul, haideti sa incercam si noi un parteneriat.
loss
 
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2005, 18:30

embrion de parteneriat scolar

Mesajde nanca_g » 13 Aug 2007, 14:01

loss scrie:am vazut parteneriatul cu Clujul, haideti sa incercam si noi un parteneriat.
:D Sigur ca suntem de acord cu propunerea dumneavoastra.Daca imi transmiteti date despre scoala(telefon,fax,nume director,profesori care doresc sa coordoneze respectiv sa participe la proiect,clasele care doresc sa se implice etc)atunci voi incerca sa fac modificarile de rigoare in sablonul proiectului cu scoala din Cluj dupa care va trimit pe E-mail...d-voastra faceti modificarile pe care le credeti necesare ,scoateti la imprimanta 4(patru)exemplare si stampilate si semnate de conducerea scolii dumneavoastra le transmiteti ISJ HUNEDOARA,dupa care ni le trimiteti noua si noi le dam la ISJ Neamt spre aprobare dupa care doua exemplare va trimiten noi si doua le retinem.Asta este DIRECTIA MISCARII HARTIILOR :oops: vacanta placuta si tinem legatura
nanca_g
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Oct 2005, 16:32

mii de multumiri

Mesajde loss » 18 Aug 2007, 14:40

nu stiu la ce categorie sa trecem munca noastra de zilele astea si zilele ce vor urma, dar vreau sa spun si altora ca se poate. In urma unor mailuri trimise diverselor persoane sus-puse, am obtinut pentru liceul nostru o donatie de 20 de calculatoare pentru un laborator de informatica. M-am minunat si eu cand am vazut ca cei de la Unicef au raspuns mailului meu si ne-au donat 10 calculatoare, iar alte 10 le-am primit de la o banca. Deci noi zilele astea impreuna cu copiii ne ocupam de amenajarea unui nou laborator de informatica. Deci dragi colegi sa stiti ca mai sunt si oameni cu suflet pe lumea asta.Doamna de la banca care ne-a trimis 10 calculatoare nu doreste nici macar sa-i spunem numele, ea este incantata ca ne poate ajuta. Va vine sa credeti? Deci fruntea sus ca daca nu ne ajuta Ministerul ne ajutam noi.
loss
 
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2005, 18:30

Mesajde camy_csc » 18 Aug 2007, 18:58

Felicitări celor care şi-au pus şi în vacanţă timpul, energia şi răbdarea în slujba elevilor. Se pare că rezultatele obţinute vă răsplătesc pe deplin eforturile şi vă încarcă bateriile pentru anul şcolar ce îşi apropie începutul.
Spor la muncă în continuare.
camy_csc
 
Mesaje: 53
Membru din: 26 Mai 2005, 21:43

multumesc

Mesajde loss » 18 Aug 2007, 22:12

multumesc. sper ca ati primit mailul colegei mele si totul este in ordine
loss
 
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2005, 18:30

Re: mii de multumiri

Mesajde nanca_g » 18 Aug 2007, 22:20

[quote="loss"]nu stiu la ce categorie sa trecem munca noastra de zilele astea si zilele ce vor urma, dar vreau sa spun si altora ca se poate.

munca o considerati VOLUNTARIAT care din pacate nu prea este folosita in scolile noastre.Timpul petrecut cu copiii il treceti la timp castigat. Trebuie sa recunoastem ca ne descretesc fruntile si ne dau si noua din entuziasmul tineretii lor :lol:
nanca_g
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Oct 2005, 16:32

Următorul

Înapoi la Proiecte de vacanta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori