Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde yanna_dayana » 15 Mai 2010, 19:40

am si o neclaritate: si anul trecut a fost greva; era cat pe ce sa inghete anul......oare se va intampla la fel si in acest an? sunt eleva in clasa a 8-a si nu as vrea sa ma repet inca o data clasa a 8-a
unu la mana: nu este corect ca profesorilor sa le i se ia din nou din salarii ( si asa le au destul de mici): de exemplu -mama mea este profesoara si observ cat se zbate sa-i invete cate ceva pe elevi....dar pentru ce? ca sa se imbolnaveasca ea? si asa are un salariu de nimic pe langa cel pe care ar trebui sa-l aiba..... :!:
doi la mana: nu ar fi corect ca noi elevii sa mai repetam o data clasa....{1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12}
dumneavostra vi se pare ca este corect ascest lucru? eu cred ca am ajuns bataia lor de joc
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde oaboab » 21 Mai 2010, 00:28

Deşi sunt membr ude sindicat, am semnat împotriva grevei deoarece elevii chiar nu au nicio vină. Să nu spun că netrecerea notelor în catalog ca formă de protest mi se pare nu numai incorectă, ci şi la limita legalităţii. Să fie clar:
-una e greva când, nefiind în activitate, normal că nu treci note nici absenţe
-alta e când, fiind în activitate, nu îţi îndeplineşti atribuţiile
Într-adevăr, există o lacună legislativă care, teoretic, permite această formă de protest, dar dacă, să zicem, se pierd caietele unde profesorii îşi trec notele? Şi mai e ceva. Articolul 5 (responsabilităţile dirigintelui), alineatul 6 al anexei ordinului 5132 / 2009 unde se specifică faptul că acesta (dirigintele) încheie situaţia şcolară a fiecărui elev la sfârşit de semestru şi de an şcolar şi o consemnează în catalog şi în carnetele de elev.

Sunt perfect deacord că trebuie să se ia atitudine faţă de tupeul pe care îl au actualii guvernanţi, dar e de datoria noastră să facem în aşa fel încât elevii să nu sufere. Organismele internaţionale ce păzesc? De ce nu sunt sesizate?
Ordonanţa care prevede tăierea a 1/4 din salarii - chiar dacă trece de Parlament ( în sensul că moţiunea de cenzură nu întruneşte 50% ) se va izbi de Curtea Constituţională.
oaboab
 
Mesaje: 35
Membru din: 06 Mai 2007, 16:48

Re: Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde ianchis » 21 Mai 2010, 15:16

Eu cred ca aceasta greva este chiar binevenita pentru cei "de sus". Le dam apa la moara. In zilele de greva noi nu suntem platiti. Greva pe termen nelimitat inseamna neplata salariilor pe termen nelimitat. Asta se vrea, nu? In ceea ce priveste avantajele grevei........ nu cred ca va fi altfel decat a fost la celelalte greve de pana acum.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde oaboab » 22 Mai 2010, 02:33

ianchis scrie:Eu cred ca aceasta greva este chiar binevenita pentru cei "de sus". Le dam apa la moara. In zilele de greva noi nu suntem platiti. Greva pe termen nelimitat inseamna neplata salariilor pe termen nelimitat. Asta se vrea, nu? In ceea ce priveste avantajele grevei........ nu cred ca va fi altfel decat a fost la celelalte greve de pana acum.


Până anul trecut, am fost un susţinător al grevelor. Dacă aveau loc grevele de o zi - destinate boicotării tezelor unice, se ajunge în următoarea situaţie:
1. elevii claselor a VII-a şi a VIII-a nu promovau clasa
2. elevii claselor I-VI, IX-XII o promovau
având ca efect:
1. creşterea semnificativă a numărului claselor a VII-a
2. inexistenţa claselor a IX-a, ca urmare a nepromovării elevilor claselor a VIII-a
Ori, în condiţiile în care ordinele cu numere MECI cu număr mai mare de 3410 din anul calendaristic 2009 loveau tocmai în învăţământul liceal, însemna să ne facem noi înşine şi mai mult rău decât ne-a făcut Andronescu

Andronescu a recurs la o soluţie pe cât de simplă, pe atât de eficientă; a mutat teza unică cu o zi. Sindicatele au fost nevoite să cedeze şi, mai grav, au creat haos deoarece, la ora 15 era anunţată greva iar la 18 nu.

În prezent, se vehiculează ideea că nu ar fi declanşat conflictul de interese, situaţie în care greva e ilegală. Ministerul poate că nu ia atitudine, dar părinţii elevilor claselor terminale care au dat bani grei pentru meditaţii nu cred că vor sta cu mâinile în sân să vadă cum anul şcolar se duce de râpă. Că părinţii nu ne vor ţine partea, e clar.

Atrag atenţia ssupra unui lucru: Sindicaele au avut ideea ca, după eşecul ruşinos cu tezele unice să nu încheie conflictul de muncă, ci doar să îl suspende. Idee bună, permiţând reluarea grevei generale fără parcurgerea tuturor etapelor, dar, când a avut loc acordul, ministerul educaţiei se numea MECI iar acum se numeşte MECTS. Oare nu cumva schimbarea denumirii poate fi interpretată ca o altă identitate iar greva ce urmează a fi declanşată să fie ilegală?
oaboab
 
Mesaje: 35
Membru din: 06 Mai 2007, 16:48

Re: Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde ianchis » 23 Mai 2010, 17:02

Parintii sa se revolte pe Guvern, nu pe noi. Nu noi am adus tara in situatia asta! Murim de foame, ce sa facem? Nu putem sa tot inchidem ochii la scaderile de salarii, ceva trebuie sa facem.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde sabiana » 23 Mai 2010, 20:48

Total de acord cu ianchis.....abia asteapta cei de sus sa intram in greva...2 saptamani de greva....2 luni de reducere a salariului....s-au scos....si apoi, n-am mai facut grava si s-a ajuns la intelegeri de tot felul, la promisiunea ca se va respecta legea? S-a respectat ceva? Se mai respecta vreo lege in tara asta? Putem sa stam doua vieti in greva...
sabiana
 
Mesaje: 6
Membru din: 24 Feb 2009, 15:49

Re: Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde ianchis » 23 Mai 2010, 22:54

Pai nu spune Legea clar ca noi avem dreptul la salarii marite cu 50%? Ce, am vazut ceva? Nu avem nici macar ceea ce ni se cuvine prin lege, dapoi sa mai speram la a obtine altceva?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde sportiv » 25 Mai 2010, 19:53

As vrea sa nu fiu impaciuitor,dar...,,Cei de sus'' nu stiu de ce ar trebui sa se bucure ca au greve printre bugetari-si, la urma urmei,nici macar nu-i treaba lor! :P Ne trateaza,oricum, cu ,,dosul"!Totusi un semnal de alarma trebuie sa vina si de la noi!Guvernantii stiu, ,,i-au citit" pe lideri,asa ca scrisoarea nu va suferi nicio schimbare!
Cat despre parlamentari:ei au cate 6ooo-7ooo de euro (net),asa ca nu-i afecteaza aproape deloc,pentru ca pe de alta parte mai au si ,,alte afaceri", (matusile,nu ei :D )
Suntem de rasul lumii,daca ne mai ia cineva in calcul!
Sa dea Domnul sa fie bine,dar nu am nicio speranta!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde ianchis » 25 Mai 2010, 21:19

Intrebare: SA SEMNAM SAU SA NU SEMNAM PENTRU GREVA ?????
Dvs ce faceti? Eu maine trebuie sa semnez (sau nu), in orice caz, trebuie sa decid si habar nu am ce sa fac. Stimati colegi, dvs ce decizie ati luat???
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde ela52 » 25 Mai 2010, 22:16

Da, GREVA ! Si 1907 !Daca mai stim ce inseamna, ca din manualele de istorie s-au scos toate miscarile sociale :" pupat toti Piata Independentei ! "
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Re: Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde carmencreanga » 25 Mai 2010, 23:22

Noi am semnat astazi!
Totusi...nu stiu ce va fi...nu mai am sperante de mai bine... :(
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde valimatiuta » 26 Mai 2010, 14:06

Azi s-au ștampilat tăierile. Să fim fericiți!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde carmencreanga » 26 Mai 2010, 14:22

grav...........grav...............va fi "inceputul sfarsitului"......... :( :( :( :( :( :( :(
numai Dumnezeu stie ce va fi...
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde sportiv » 26 Mai 2010, 21:19

mai vorbim joi sau vineri! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Greva profesorilor din anul 2010!!!!

Mesajde ianchis » 26 Mai 2010, 22:11

Si noi am semnat.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Următorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori