Gradul II si concediu de maternitate

Discutii despre examenele elevilor si examenele cadrelor didactice

Gradul II si concediu de maternitate

Mesajde vlad_ileana » 03 Aug 2011, 21:15

As vrea sa ma inscriu la gradul II, dar in anul 2012 (la sfarsitul anului) va "trebui" sa nasc. Daca am inteles bine, dupa trei ani de inspectie si pregatire, as putea da examenul de grad II in 2014. Pot sa fac o intrerupere de doi ani (concediu de matern.) sau trebuie sa iau totul de la inceput dupa ce m-am intors.
M-as bucura foarte mult daca m-ati putea da informatii.
Va multumesc mult.
vlad_ileana
 
Mesaje: 7
Membru din: 07 Ian 2010, 22:30

Re: Gradul II si concediu de maternitate

Mesajde rofi3 » 04 Aug 2011, 13:15

Concediul de crestere a copilului se considera intrerupere si nu este contorizat la vechimea pentru grad , iar inspectiile au o anumita valabilitate.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Gradul II si concediu de maternitate

Mesajde vlad_ileana » 04 Aug 2011, 18:37

Multumesc mult.
Daca ma intorc dupa doi ani de conc., -de exemplu in septembrie-nu pot sa fac dosarul pentru gradul II, nu pot sa am preinspectie pentru gradul II prin octombrie, de exemplu?
vlad_ileana
 
Mesaje: 7
Membru din: 07 Ian 2010, 22:30

Re: Gradul II si concediu de maternitate

Mesajde rofi3 » 04 Aug 2011, 20:05

Daca indepliniti aceasta conditie din metodologia de formare pe care am redat-o mai jos , puteti reveni din concediu ma devreme, adica la inceperea anului scolar si in luna octombrie sa faceti acea inspectie care se face inainte de inscrierea la grad.
(2) Pentru acordarea gradului didactic II personalului didactic cu funcŃia de bază în
învăŃământ si cu normă întreagă, se cere o vechime la catedră de cel puŃin 4 ani de la
obŃinerea definitivării în învăŃământ sau de cel puŃin 3 ani pentru personalul didactic care a
obŃinut definitivatul cu media 10
.
Daca doriti puteti citi mai multe si in metodologia de la acest link:
viewtopic.php?f=87&t=17681
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Grad II si concediu de maternitate

Mesajde ingridalina » 04 Aug 2011, 21:46

Cum adică naști la sfârșitul lui 2012? Ai de gând să rămâi însărcinată la începutul anului următor? Eu știu pe cineva care era înscrisă la grad, a născut, a stat în concediu de îngrijire și la revenirea în activitate a avut nevoie de o cerere adresată și aprobată de MECTS pentru a continua cu gradul, fără să mai fie nevoie de reînscriere. Poate îți răspund și alte colege care cunosc sau au trecut printr-o situație similară.
ingridalina
 
Mesaje: 65
Membru din: 27 Mai 2007, 13:45


Înapoi la Examene

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori