Gradatie de merit la revenirea din concediu

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Gradatie de merit la revenirea din concediu

Mesajde toniq51 » 06 Iun 2008, 16:18

Stimati colegi,
imi puteti spune, va rog, ce perioada trebuie sa treaca de la revenirea la catedra din concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la doi ani si pana a avea, legal, dreptul de a participa la concurs in vederea obtinerii gradatiei de merit?
Va multumesc!
toniq51
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Noi 2007, 13:54

Mesajde mi_bios » 07 Iun 2008, 09:08

Acordarea gradatiei de merit este rezultatul evaluarii activitatii din ultimii 4 ani. Cu toate acestea, o colega a castigat in acest an gradatia de merit, la 2 ani dupa revenirea din concediu.
Avatar utilizator
mi_bios
 
Mesaje: 185
Membru din: 10 Ian 2007, 18:58

Mesajde rosioru » 07 Iun 2008, 17:55

Daca ne luam dupa Metodologia de acordare ai neapart nevoie de 4 calificative FB din ultimii 4 ani scolari... :twisted:
Eu am alta problema :cry: :cry: :cry:
...in iulie 2009 imi expira gradatia de merit din care efectiv am beneficiat de: 2 luni şi 12 zile în anul şcolar 2004 - 2005 şi din care voi mai avea 1 an şi 10 luni in anii scolari 2007-2008 si 2008-2009; adică din cei 4 ani castigati doar 2 ani si 12 zile.
Precizez ca pe perioada concediului de cresterea copilului in varsta de pana la doi ani am avut suspendat contractul individual de munca, indemnizatia corespunzătoare fiindu-mi platita din bugetul asigurărilor sociale de stat.
La revenirea in activitate a continuat firesc aplicare sporului corespunzător gradatiei de merit, dar mi s-a adus la cunostinta ca il voi avea pana in iulie 2009, cand se implinesc cei 4 ani de la concurs.
Conform Metodologiei acordarii gradatiei de merit pentru a depune un nou dosar de candidatura trebuie sa includ obligatoriu calificativele pe ultimii 4 ani scolari. In speta, îmi lipsesc 2 calificative si sunt in imposibiliatea de a depune un nou dosar din cauza concediului pentru cresterea copilului, desi am acumulat rezultate bune şi foarte bune.

Consider că "scaparile" din Metodologia de acordare a gradatiei de merit in situatia data sunt discriminatorii pentru femeile cadre didactice
...and justice for all
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde rosioru » 07 Iun 2008, 17:57

Cu toate acestea, o colega a castigat in acest an gradatia de merit, la 2 ani dupa revenirea din concediu. ...si cum a ramas cu cele 4 calificative!!! :shock:
...and justice for all
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde cristyna » 07 Iun 2008, 18:10

In cazul revenirii din CIC, daca dupa 2 ani lucrati dorim sa depunem dosarul pentru gradatie, nu se iau in considerare 2 ani dinaintea cuncediului si 2 ani dupa?
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde mi_bios » 08 Iun 2008, 12:45

Au fost doar 2 calificative.
Avatar utilizator
mi_bios
 
Mesaje: 185
Membru din: 10 Ian 2007, 18:58

Mesajde camifb » 08 Iun 2008, 18:55

Eu desi aveam 2 calificative dinainte de concediu si 2 dupa nu mi s-a aprobat dosarul (nici nu m-au lasat sa il depun). :cry:
Există două lucruri care îi motivează pe oameni să urce spre succes: inspirația și disperarea. Tony Robbins
http://www.info-hobby.ro
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori