gradatia de merit pentru absentii din invatamint?????

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

gradatia de merit pentru absentii din invatamint?????

Mesajde donna » 26 Feb 2005, 18:46

:?:

Imi spune, si mie, cineva cum e posibil ca un profesor care a fost plecat in America in ultimii trei ani poate avea acces la gradatia de merit in Romania?

Poate ca ma insel, dar legislatia specifica destul de clar ca, la analiza dosarului, se vor lua in considerare activitatile din ultimii trei ani - dar activitatile intreprinse ca profesor aici, in Romania....

Cum este posibil ca, imediat ce te intorci cu buzunarele doldora de dolari, sa mai ai si pretentia sa te inscrii in competitia pentru gradatie? Unde-i echitatea? Unii pleaca si vin dupa bunul plac, ne sfideaza, literalmente cu masinile si casele cumparate in buricu' tirgului si, saracii, au mare nevoie de gradatia de merit (de ce? pentru ca au lucrat, acolo, cu semi-analfabetii americani), iar tu, stai si-ti bate capul cu un 'sistem tare lent, ajuns la metastaza', fa performanta cu elevi performanti, 'si-ti va fi mormintu-ncoronat cu flori'....

E pe dos, sau mi se pare mie????
Avatar utilizator
donna
 
Mesaje: 149
Membru din: 26 Feb 2005, 12:08
Localitate: Iasi

Mesajde xtala » 02 Mar 2005, 23:46

nu cred k vi se pare deloc. nu e drept.... numai k in cele mai multe cazuri majoritatea decide... poate si asta se va schimba intr-o zi cand minoritatea isi va spune in sfarsit cuvantul... si-l va spune ASURZITOR.. cu sigurantza... :wink:
Avatar utilizator
xtala
 
Mesaje: 5
Membru din: 02 Mar 2005, 23:31

Mesajde mireille_mm » 03 Mar 2005, 00:32

Ar putea sa spuna cineva ce este drept in Romania???
Sau, ca sa nu fiu off-topic:
Ce este drept in invatamant???
Inst. Mirela MINEA
Avatar utilizator
mireille_mm
 
Mesaje: 59
Membru din: 06 Noi 2004, 09:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde donna » 03 Mar 2005, 08:43

Pacat... Daca am intrat, deja, in Europa, am facut-o, fara doar si poate, cu ajutorul invatamintului romanesc. Elevii nostri sint apreciati peste tot in lumea asta mare... Oare nu se intreaba nimeni de unde pleaca totul? Oare totul nu pleaca de la catedra profesorului din Romania? Un profesor batjocorit, umilit, un profesor caruia i se cer performante, perfectionari, rezultate exceptionale, dar care, cind este vorba despre retributia muncii lui, primeste raspunsuri de tipul 'nu are bugetul...', ''nu va putem ajuta...' si altele de te apuca greata...

E bine ca sint oportunistii care, desi nu au nici un cuvint dpv profesional, au ceva de spus cind este vorba despre 'myarights' and 'imawinner'...
Avatar utilizator
donna
 
Mesaje: 149
Membru din: 26 Feb 2005, 12:08
Localitate: Iasi

Mesajde horia-corches » 03 Mar 2005, 18:24

e neindoielnica stqarea de letargie a sistemului. e neindoielnic faptul ca suntem oile negre ale societatii. e neindoielnic faptul ca suntem umiliti cu niste salarii de mizerie. de asemenea, e adevarat ca ni se cer performante, uneori cu elevi neperformanti (sa facem friptura din legume). ma mir totusi de aceasta situatie, deoarece eu stiu ca aceste gradatzii, eu insumi fiind beneficiar al acestui "privilegiu", se dau pe baza unui concurs de dosare, prin aprobare de la minister.
Oricum, totul e posibil:))
horia-corches
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Mar 2005, 23:32
Localitate: Cluj Napoca

carte traznet

Mesajde donna » 05 Mar 2005, 09:51

Pentru horia-corches - si nu numai ( :wink: ):
Stimati colegi,
>
> Va anuntam cu placere ca a aparut volumul Comunicare Profesionala si
> Traductologie 2003 cu lucrarile conferintei cu acelasi nume.
>
> Volumul poate fi procurat de la
>
> Universitatea Politehnica din Timisoara
> Departamentul de Comunicare si Limbi Straine (Cladirea Facultatii de
> Constructii si Arhitectura)
> Secretariat, Etaj 3, Sala 301 (luni-joi, 09.00-13.00)
> Str. Traian Lalescu 2a
> Tel: 40.40.11
>
> Pretul unui volum este de 250.000 lei.
>
> Daca aveti intrebari, va rugam sa nu ezitati sa ne contactati.
>
> In numele editorilor,
> Daniel Dejica
>
>
Avatar utilizator
donna
 
Mesaje: 149
Membru din: 26 Feb 2005, 12:08
Localitate: Iasi

Mesajde mirceaorasanu » 08 Mar 2005, 16:42

xtala scrie:nu cred k vi se pare deloc. nu e drept.... numai k in cele mai multe cazuri majoritatea decide... poate si asta se va schimba intr-o zi cand minoritatea isi va spune in sfarsit cuvantul... si-l va spune ASURZITOR.. cu sigurantza... :wink:




Ma intreb daca domnul ministru cu intentii de altfel atragatoare are cumva dorinta de a remedia situatii mai mult decat revoltatoare cum ar fi confiscarea gradatiei de merit ...? muncita de altfel,dar justificata prin legi inexistente .www.orasanumath.as.ro
mirceaorasanu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mar 2005, 17:12

Mesajde ccpp » 08 Mar 2005, 20:06

Azi e 8 Martie. In unele institutii, femeile au avut o zi libera astazi. Noua, "putinelor" din invatamantul romanesc, azi ni s-au anuntat acordarile sau ..neacordarile gradatiilor de merit. Sa ne simtim bine! Sunt una dintre cele care "nu merita". Ma simt frustrata. Dupa lungi evaluari, de diverse "comisii", am navigat intre 58 de puncte, locul 11-12 din 10 acordate, la 71 de puncte, locul 1, se spune. Normal, pentru nivelul meu de om apolitic si la locul meu, am stationat pe 58 de puncte... Ma indispune, mai ales, ca evaluarea mea a fost facuta de niste oameni care mai considera, in mileniul III, ca matematica se face doar cu "tabla si creta"... Se specifica in Metodologie ca pot face contestatie la ...Inspectoratul Scolar. Hm! Cei de acolo ma stiu. Iar eu stiu ca pentru protejarea mea "nu s-a dat nici un telefon.." As vrea sa afle lumea povestea. Cui sa i-o mai spun decat voua? Va doresc o primavara senina...
ccpp
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Mar 2005, 19:55

Mesajde zizi » 08 Mar 2005, 20:27

Fii calma si obisnuieste-te cu asemenea ,,fapte"! Li s-a intamplat si altora si n-au rezolvat nimic! Si dupa cum se vede in perspectiva....vor mai fi. Munceste numai pentru tine, pentru orgoliul tau, daca vrei sa-i zic asa- si pentru ,,copiii tai". In rest incearca sa nu te mai gandesti la asta! E pacat sa-ti innourezi viata cu ele!
zizi
 
Mesaje: 179
Membru din: 28 Aug 2004, 19:12

Mesajde ebelivac » 09 Mar 2005, 10:01

zizi scrie:Fii calma si obisnuieste-te cu asemenea ,,fapte"!

Oare sa fie resemnare????????
ebelivac
 
Mesaje: 75
Membru din: 23 Apr 2004, 12:56

NU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesajde donna » 09 Mar 2005, 12:41

Eu cred ca nu mai incape vorba sa ne resemnam..

Ne resemnam pe strada, cind sintem stropiti pe hainele - si asa modeste- de Audi si VW si BMW ale nenorocitilor care au furat din Europa si acum sint mari 'justitiari'...

Ne resemnam atunci cind, aflati intr-o librarie, constientizam ce valoare au cartile din raft, fara a avea speranta sa ne-o achizitionam...

Ne resemnam atunci cind, dintr-un motiv sau altul, profesorii sint acuzati ca ar fi primii 'evazionisti fiscali' :evil: ...

Pina cind, dragi colegi?
Avatar utilizator
donna
 
Mesaje: 149
Membru din: 26 Feb 2005, 12:08
Localitate: Iasi

Mesajde zizi » 09 Mar 2005, 23:07

Chiar e resemnare! La ce bun sa te lupti cu morile de vant? Oricum nu faci decat sa-ti consumi inutil energia! Incercati totusi si va luptati!!!! Eu una am obosit s-o fac! Credeti-ma ca de ani de zile incerc sa schimb ceva la oameni. Unii poate i-am pus pe ganduri, dar altii....si cei mai importanti, care i-au decizii in ce ne priveste pe noi, cadrele didactice, nici nu ne vad /aud!!! Si atunci? ..La ce bun? :cry:
zizi
 
Mesaje: 179
Membru din: 28 Aug 2004, 19:12

Mesajde mariro » 10 Mar 2005, 01:16

Asa e! In vorbe sunt foarte multi lei, dar in fapte, aceiasi lei se transforma in miei! Si... cu o floare nu se face primavara! :cry:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Gradatia de merit

Mesajde mirceaorasanu » 10 Mar 2005, 08:13

As vrea sa spun (poate am mai spus-o) ca este inadmisibil ca dupa ce ai obtinut gradatia de merit cu mijloacele considerate legale ( dar nedefinite si confuze - ..) ,sa ti se retraga ,cunosc cel putin un caz ; atunci prin reforma nu se intelege schimbarea tuturor conducatorilor ...?!?Eu cred ca sunt explicit.Acesta-i momentul.
mirceaorasanu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mar 2005, 17:12

Bineeeee!..................

Mesajde donna » 10 Mar 2005, 09:16

Bravo, MIRCEA! 'Action' is the name of the game!... :twisted:
Avatar utilizator
donna
 
Mesaje: 149
Membru din: 26 Feb 2005, 12:08
Localitate: Iasi

Următorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori