Geografika - România interactiva

Geografika - România interactiva

Mesajde adumitrescu » 25 Mai 2007, 16:47

23.5.2007, Bucuresti INTUITEXT, liderul şi formatorul pieţei de soluţii moderne de instruire, anunţă lansarea unui nou produs: „Geografika – România Interactivă”. Este primul software educaţional care permite studiul geografiei României într-o manieră interactivă, folosind hărţi dinamice, jocuri şi teste.




Elevii de toate vârstele, dar şi adulţii, au la dispoziţie în premieră un ghid interactiv al României ce cuprinde peste 40 de hărţi cu diferite nivele de detaliere care-i încurajează să călătorească imaginar în cele mai îndepărtate colţuri ale ţării, să exploreze cele mai primejdioase vârfuri montane şi să afle legendele ascunse ale locurilor.

Produsul a fost creat la cerinţa elevilor şi părinţilor, de către INTUITEXT, împreună cu profesori reputaţi şi psihopedagogi cu experienţă, special pentru a putea fi utilizat cu succes atât la clasă, cât şi acasă. Pentru elevii care se pregătesc pentru Testele Naţionale sau Bacalaureat, Geografika - România Interactivă le rezervă o surpriză plăcută: nu mai trebuie să memoreze pe de rost date şi cifre, acum pot să descopere şi să asimileze aceste cunoştinţe într-o manieră agreabilă şi rapidă. Modulul de tip Teste Naţionale, quiz-urile şi puzzle-urile contra cronometru ajută la fixarea cunoştinţelor.

O mare provocare pentru elevi era reprezentată de subiectele de sinteză, în care li se cerea sa caracterizeze o unitate de relief avand în vedere mai multe elemente geografice sau să compare două zone diferite. Geografika aduce o funcţie inovatoare de suprapunere a diferitelor hărţi ( de exemplu: relief, precipitaţii şi fauna şi flora) şi un modul special de comparare a zonelor de relief sau administrative.

Secţiunea „Ştiaţi că..." aduce în premieră legende, poveşti şi imagini inedite din România reală, în plus elevii putând să adauge propriile experienţe prin „fixarea" lor cu ajutorul unei piuneze pe hartă.

„În acest moment, toţi cei care vor să descopere geografia şi mai ales cei care dau examene la această disciplină au în premieră, prin Geografika- România Interactivă, un suport facil şi intuitiv. Estimăm vânzări ale produsului de peste 20.000 de exemplare până la sfârşitul anului. În tradiţia INTUITEXT, vom continua să lansăm produse iubite de elevi pentru atractivitatea lor şi recomandate de profesori pentru eficienţa lor", a declarat Sorin Guleac, Director Comercial Intuitext Educaţional.

Geografika - România Interactivă a fost prezentat în avanpremieră în faţa a peste 200 de profesori de geografie din Bucureşti, care au apreciat în special faptul că este foarte atractiv pentru elevi, care se implică imediat, uşor de folosit şi extrem de eficient în predare şi recapitulare. Pe bună dreptate, elevii au spus: „Geografia este materia mea favorită la examen!"

Mai multe informaţii la http://www.intuitext.ro/geografika
adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti

"Geografica"

Mesajde laurentziu_roshu » 11 Iun 2007, 20:38

Tinând cond de faptul ca produsul "Geografica" e util si atractiv....e cam "liniste" pe acest forum !!! :!: :( Nu l-a vazut nimeni pâna acum ? :evil: :?:
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde adumitrescu » 12 Iun 2007, 11:47

Cred ca se prefera comentariile la stirea cu concursul
adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti

GEOGRAFIKA INTRE PUBLICITATE SI UTILITATE!!!!!!!!??????!!!!!

Mesajde aurel29 » 07 Iul 2007, 16:40

E CEA MAI MARE PACALEALA CU GEOGRAFIKA!NU AI VOIE SA INSTALEZI PROGRAMUL DECAT PE TREI CALCULATOARE!SUNT PROFESOR TITULAR LA 3 SCOLI!VA ROG SA-MI SPUNETI DAK AM DREPTATE SAU NU CA E HOTIE PE FATA DE 990 000LEI!
aurel29
 
Mesaje: 16
Membru din: 29 Iun 2007, 18:34

Re: "Geografica"

Mesajde mariro » 10 Iul 2007, 18:06

laurentziu_roshu scrie:Tinând cond de faptul ca produsul "Geografica" e util si atractiv....e cam "liniste" pe acest forum !!! :!: :( Nu l-a vazut nimeni pâna acum ? :evil: :?:


Inca nu am primit nimic, desi am fost anuntata ca sunt printre castigatorii concursului. Mai astept!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: GEOGRAFIKA INTRE PUBLICITATE SI UTILITATE!!!!!!!!??????!

Mesajde ana » 12 Iul 2007, 17:04

aurel29 scrie:E CEA MAI MARE PACALEALA CU GEOGRAFIKA!NU AI VOIE SA INSTALEZI PROGRAMUL DECAT PE TREI CALCULATOARE!SUNT PROFESOR TITULAR LA 3 SCOLI!VA ROG SA-MI SPUNETI DAK AM DREPTATE SAU NU CA E HOTIE PE FATA DE 990 000LEI!


Nu cunosc produsul Geografika, desi mi-ar fi placut sa il am cand eram eleva, dar stiu ca majoritatea softurilor se pot instala legal pe cel mult 2 calculatoare, cel personal si eventual laptopul. Altfel nu mai esti in legalitate.
ana
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Iul 2006, 01:28

Concurs Geografika

Mesajde liliababei » 09 Sep 2007, 17:35

Si eu am participat la concursul Geografika. Am primit un e-mail ca am castigat un CD, vol. 2 Lectii interactive de geografie. La vreo doua saptamani dupa ce am fost anuntata m-a sunat posta rapida si mi-a inmanat un plic mare cu acest CD il el. Asa ca la mine a mers. Nu pot decat sa le multumesc inca o data celor de la Intuitext.
Am comandat pentru scoala si doua pachete Geografika, le-am primit promt si am primit si ceva reducere.
De asemenea, colegii de alte materii au comandat toate lectiile disponibile si lucram cu ele.

In ce priveste faptul ca nu le putem instala decat pe nr. de computere scris in licenta ce pot sa spun: oricum pentru ora de geografie nu pot folosi permanent laboratorul de informatica, folosesc doar un computer. Pun elevii pe rand si asa ii mobilizez sa invete. Cei care sunt pasionati pot sa il cumpere singuri.
Poate nu e perfect dar cred ca noi ca profesori trebuie sa gasim solutii nu sa ne vaitam ca nu avem cu ce. Eu zic ca fata de alti ani acum nu ma pot plange. Cand am inceput sa lucrez mi-am cumparat manuale, am xeroxat fise pe banii mei sau ai elevilor si tot a fost bine.
prof. Liliana Ababei
liliababei
 
Mesaje: 30
Membru din: 26 Apr 2006, 17:42

Re: GEOGRAFIKA INTRE PUBLICITATE SI UTILITATE!!!!!!!!??????!!!!!

Mesajde emil » 11 Sep 2007, 23:14

aurel29 scrie:E CEA MAI MARE PACALEALA CU GEOGRAFIKA!NU AI VOIE SA INSTALEZI PROGRAMUL DECAT PE TREI CALCULATOARE!SUNT PROFESOR TITULAR LA 3 SCOLI!VA ROG SA-MI SPUNETI DAK AM DREPTATE SAU NU CA E HOTIE PE FATA DE 990 000LEI!

Domnule profesor,
Geografica se instaleaza pe UN calculator si nu pe trei, celelalte doua permisiuni de instalare, sunt pentru situatia in care ati pierdut programul sau va schimbati calculatorul.
Dumneavoastra ati platit O LICENTA, pentru UN utilizator (banuiesc ca scrie pe pachet) iar daca vroiati licente pentru o clasa intreaga, banuiesc ca puteti negocia cu firma pentru a obtine preturi mult mai mici.
Va recomand urmatoarele:
1. nu faceti afirmatii gratuite!
2. Folositi, va rog, un limbaj si un mod de scriere demne pentru un educator.

va multumesc de intelegere
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde aurel29 » 10 Oct 2007, 20:02

Domnule Emil Lonea, consider ca am folosit un limbaj destul de adecvat pentru cineva PACALIT cu 1mil. lei vechi!Unde s-a mai pomenit sa sun de fiecare data cand vreau sa instalez un program, pentru a-mi da un cod?Nu e prea dubioasa chestia asta?In plus ca regulile jocului se fac inainte si nu dupa ce achiti si primesti produsul!
Cu stima,
un profesor de geografie care castiga 6,5 mil. lei vechi!
Ultima oară modificat de aurel29 pe 22 Feb 2008, 10:05, modificat 1 dată în total.
aurel29
 
Mesaje: 16
Membru din: 29 Iun 2007, 18:34

Re: GEOGRAFIKA INTRE PUBLICITATE SI UTILITATE!!!!!!!!??????!!!!!

Mesajde ramclaudia » 22 Feb 2008, 02:52

emil scrie:
aurel29 scrie:E CEA MAI MARE PACALEALA CU GEOGRAFIKA!NU AI VOIE SA INSTALEZI PROGRAMUL DECAT PE TREI CALCULATOARE!SUNT PROFESOR TITULAR LA 3 SCOLI!VA ROG SA-MI SPUNETI DAK AM DREPTATE SAU NU CA E HOTIE PE FATA DE 990 000LEI!

Domnule profesor,
Geografica se instaleaza pe UN calculator si nu pe trei, celelalte doua permisiuni de instalare, sunt pentru situatia in care ati pierdut programul sau va schimbati calculatorul.
Dumneavoastra ati platit O LICENTA, pentru UN utilizator (banuiesc ca scrie pe pachet) iar daca vroiati licente pentru o clasa intreaga, banuiesc ca puteti negocia cu firma pentru a obtine preturi mult mai mici.
Va recomand urmatoarele:
1. nu faceti afirmatii gratuite!
2. Folositi, va rog, un limbaj si un mod de scriere demne pentru un educator.

va multumesc de intelegere


Aurel are dreptate. Şi eu am cumpărat. L-am instalat pe calculatorul de la şcoală, pe cel de acasă şi pe calculatorul din clubul şcolii. Am sunat la firmă pentru activarea codurilor. Am întrebat şi mi s-a confirmat. Se poate pe 3 calculatoare. Aşa că? Îţi asumi riscul dacă pierzi o posibilitate.
ramclaudia
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Ian 2007, 10:41

Mesajde aurel29 » 22 Feb 2008, 10:04

Deci, dragi colegi profesori de geografie nu mai luati plasa cu produsele de mana a doua cum este acest CD GEOGRAFIK pentru ca dupa ce ca avem salariile cum le avem, nu cred sa ne permitem sa dam 1mil lei pe un asemenea produs!!!!!!DESTEPTATI-VA SI HAI SA FIM UNITI K ALTFEL ISI BAT TOTI JOC DE NOI SI DE BANII NOSTRI!!!!
aurel29
 
Mesaje: 16
Membru din: 29 Iun 2007, 18:34

Mesajde emil » 22 Feb 2008, 11:19

aurel29 scrie:Deci, dragi colegi profesori de geografie nu mai luati plasa cu produsele de mana a doua cum este acest CD GEOGRAFIK pentru ca dupa ce ca avem salariile cum le avem, nu cred sa ne permitem sa dam 1mil lei pe un asemenea produs!!!!!!DESTEPTATI-VA SI HAI SA FIM UNITI K ALTFEL ISI BAT TOTI JOC DE NOI SI DE BANII NOSTRI!!!!


Cred ca INTUITEXT, sposorul acestui portal, v-ar fi recunoscator daca ati spune detaliat care sunt nemultumirile dvs. legate de acest produs. Mie personal mi-a placut foarte mult, dar poate ca nu ma pricep si am judecat nestiintific. Nimeni nu va obliga sa cumparati! Aveti si dreptul de a reclama la OPC calitatea produsului, cu toate argumentele necesare. Va rog inca odata sa pastrati un ton demn de un educator.
Va multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde ramclaudia » 22 Feb 2008, 21:57

emil scrie:
aurel29 scrie:Deci, dragi colegi profesori de geografie nu mai luati plasa cu produsele de mana a doua cum este acest CD GEOGRAFIK pentru ca dupa ce ca avem salariile cum le avem, nu cred sa ne permitem sa dam 1mil lei pe un asemenea produs!!!!!!DESTEPTATI-VA SI HAI SA FIM UNITI K ALTFEL ISI BAT TOTI JOC DE NOI SI DE BANII NOSTRI!!!!


Cred ca INTUITEXT, sposorul acestui portal, v-ar fi recunoscator daca ati spune detaliat care sunt nemultumirile dvs. legate de acest produs. Mie personal mi-a placut foarte mult, dar poate ca nu ma pricep si am judecat nestiintific. Nimeni nu va obliga sa cumparati! Aveti si dreptul de a reclama la OPC calitatea produsului, cu toate argumentele necesare. Va rog inca odata sa pastrati un ton demn de un educator.
Va multumesc


Eu am comandat volumele I şi II Lecţii interactive de geografie. Volumul II a fost desigilat de cum l-am primit. Am sunat la numărul indicat pentru codurile acelea (se spunea că se pot instala pe 3 calculatoare), d-l care a răspuns la telefon a spus că unul dintre coduri a fost folosit cu un an în urmă, eu cumpărasem volumul cu 2 zile în urmă (asta s-a întâmplat în vara lui 2007). Întrebând ce e de făcut mi s-a spus să reclam acolo unde am cumpărat.
Nu am reclamat niciunde, am rămas doar cu 2 posibilităţi de instalare pe 75 ron. Credeţi că ar fi recunoscut cineva că am primit vol. II desigilat?
ramclaudia
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Ian 2007, 10:41

Mesajde aurel29 » 05 Mar 2008, 23:25

Deci domnule Emil vedeti ca mai sunt colegi care au luat plasa cu aceste produse!!!!!Ce beneficii aveti daca ne spunem parerea, iar dumneavoastra veniti si spuneti sa fim demni si sa avem grija la limbaj!!!???!?!?!In concluzie, dragi colegi de geografie aveti mare grija ce cumparati si mai ales de la cine cumparati!!!
aurel29
 
Mesaje: 16
Membru din: 29 Iun 2007, 18:34

Mesajde intuitext » 06 Mar 2008, 14:51

Stimati utilizatori,

Peste tot in lume programele pe calculator, inclusiv materialele educationale in format electronic sunt securizate prin licente. In momentul in care dvs cumparati un produs educational electronic, asa cum este Geografika, aveti dreptul la o licenta, adica puteti instala programul pe un calculator. In cazul in care va schimbati calculatorul aveti la dispozitie inca doua instalari ale aceluiasi produs.

In cazul in care doriti sa achizitionati mai multe materialele educationale INTUITEXT pentru scoala, va putem oferi un pachet cu mai multe licente. Daca faceti o comanda mai mare puteti discuta cu un consultant educational de la departamentul nostru de vanzari pentru a obtine o reducere. Daca sunteti interesat de aceasta optiune, va rugam sa ne spuneti.

In plus, daca se intampla sa achizitionati un produs INTUITEXT desigilat va rugam sa ne anuntati acest lucru, specificand magazinul din care l-ati cumparat si data. Suntem direct interesati sa rezolvam aceste probleme si va asiguram ca avem solutii. Astfel, o rugam mult pe doamna profesoara care a cumparat Lectiile interactive de Geografie si le-a primit desigilate sa ne anunte la adresa de e-mail suport@intuitext.ro magazinul de unde le-a cumparat si sa ne lase datele de contact pentru a remedia cat mai rapid situatia.

Pentru alte intrebari sau probleme legate de produsele noastre va stam la dispozitie.

Multumim,
Echipa INTUITEXT
Avatar utilizator
intuitext
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10

Următorul

Înapoi la Geografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori