Geografie XI SAM

Geografie XI SAM

Mesajde ionescu_geo » 24 Sep 2006, 13:23

Ce predam la geografie in clasa a XI-a SAM? Ce programa se aplica?
ionescu_geo
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Feb 2006, 19:35

Mesajde daniela_sfetcu » 26 Sep 2006, 14:27

din cate stiu eu programa de clasa a XI-a liceu
daniela_sfetcu
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Oct 2005, 20:11

Clasa a XI SAM sau corect anul de completare

Mesajde liliababei » 03 Oct 2006, 22:07

La clasa a XI SAM este programa separata.Se gaseste pe www.edu.ro
Se face cam acelasi lucru ca si in clasa a X a SAM dar putin altfel. Deci se face geografie generala combinata cu geografia populatiei si asezarilor.
In clasa a XII a SAM ( adica ruta progresiva) se aplica programa de clasa a XI a liceu, cea de anul acesta cu Probleme fundamentale ale lumii contemporane.
Spor la lucru!
liliababei
 
Mesaje: 30
Membru din: 26 Apr 2006, 17:42

Mesajde profbv » 06 Noi 2006, 19:00

Pe site-ul ministerului este publicata o programa pt. aXI-a SAM valabila pt. liceele tehnologice ciclul superior. Se aplica si pt. cele teoretice?
In acest topic vad ca sint altele datele problemei.
Mie tocmai mi-au fost repartizate cls. a XI-a si a XII-a SAM liceu teoretic ruta progresiv, ciclul superior.Nu am mai avut asa ceva !
Care este programa ???
Multumesc anticipat.
profbv
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Oct 2006, 11:10

SAM liceu teoretic????????

Mesajde liliababei » 07 Noi 2006, 17:50

Este ceva ce nu inteleg si va rog sa ma lamuriti. Ce inseamna clasa a XI-a SAM liceu teoretic????????
Eu stiu ca sunt doua lucruri distincte.

In Romania exista licee teoretice, cu diferite profile:informatica, socio-umane, matematica-fizica.....Acestea merg pe ruta directa adica fac 4 ani de liceu, clasele a IX-a, a X-a (ciclul inferior al liceului), a XI-a si a XII-a (sau ciclul superior al liceului).

Mai exista licee tehnologice, de obicei in cadrul grupurilor scolare, care merg pe ruta directa adica 4 ani de scoala, clasele a IX-a, a X-a(ciclul inferior al liceului), a XI-a si a XII-a(sau ciclul superior al liceului).

Si, in fine, exista SAM (scoala de arte si meserii), care se face de regula in cadrul grupurilor scolare. Elevii urmeaza aici ruta progresiva, adica: clasa a IX- si clasa a X-a SAM (ciclul inferior al liceului) invatamant obligatoriu care se finalizeaza cu un certificat de calificare nivel I. Dupa acesti doi ani, elevii care doresc se pot inscrie in anul de completare, un fel de clasa a XI-a. Dupa finalizarea anului de completare, in urma sustinerii unui proiect sau examen, elevii primesc un certificat de calificare nivel II. Si, bineinteles se pot inscrie mai departe in clasa a XII-a si clasa a XIII-a, care se mai numeste si ciclul superior al liceului, ruta progresiva. La finalul clasei a XIII-a mai primesc un certificat de calificare dar pot sustine si examenul de bacalaureat. Despre bacul acesta nu stiu prea multe pentru ca abia in 2007-2008 va termina prima promotie. Probabil cu bunavointa ministerului vom afla in timp util cum se va desfasura ...........!

Si acum legat de geografie.
La liceele tehnologice si liceele teoretice programa e aceeasi.
Clasa a IX-a geografie generala (Pamantul planeta oamenilor)
Clasa a X-a geografie umana si economica
Clasa a XI-a probleme fundamentale ale lumii contemporane
Clasa a XII-a geografia Romaniei.

La SAM se aplica urmatoarele:
Clasa a IX-a nu se face geografie
Clasa a X-a se face geografie generala combinata cu geografie umana si economica
Clasa a XI-a sau anul de completare se face din nou geografie generala combinata cu geografie umana si economica dar alte continuturi decat in anul anterior. Parerea mea este ca se aprofundeaza materia din anul precedent.

Clasa a XII-a probleme fundamentale ale lumii contemporane. (Este exact programa de a XI-a liceu teoretic).
Clasa a XIII-a geografia Romaniei.( aici se aplica programa de liceu teoretic clasa a XII-a).

Daca nu am fost destul de clara va rog sa ma corectati.
Si revin la intrebare: cum poate exista SAM liceu teoretic?????????????

De unde stiu?
Pentru ca sunt profesor geografie la Grup Scolar Industrial de Constructii Montaj Resita
Liliana Ababei.
Va doresc spor la lucru.
liliababei
 
Mesaje: 30
Membru din: 26 Apr 2006, 17:42

Mesajde profbv » 07 Noi 2006, 20:10

o sa va lamuresc si asupra acestui aspect legat de liceul teoretic dar am rugamintea sa imi explicati pt. ce nivel se aplica programa de pe site-ul ministerului :http://www.edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=4614.

La acea programa se specifica : se aplica si la clasa a XII-a - filiera tehnologiga, ruta progresiva de calificare prin scoala de arte si meserii + anul de completare.

O sa revin si cu detalii si poate imi lasati o adresa de e-mail.
Va multumesc pt. rabdare si intelegere .
profbv
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Oct 2006, 11:10

Mesajde liliababei » 07 Noi 2006, 21:02

Nu am putut urma linkul dar imi dau seama ca e vorba de noua programa, unde este scris pe prima pagina:

Anexa 2 la Ordinul ministrului educaţiei şi cercetării nr. 3252/ 13.02.2006

PROGRAME ŞCOLARE PENTRU CICLUL SUPERIOR AL LICEULUI

GEOGRAFIE
[Probleme fundamentale ale lumii contemporane]

CLASA A XI-A


Aceasta se aplica la clasa a XI-a zi/seral liceu tehnologic si liceu teoretic.
Se mai aplica si la clasa a XII-a SAM, adica la cei care au facut anul de completare si care abia in clasa a XIII-a vor da bacul.
Sper ca e clar. Daca nu, puteti sa imi scrieti pe:
liliababei@yahoo.fr


Oricum astept lamuriri referitoare la SAM teoretic. Nu cred ca are logica pentru ca la SAM elevii se specializeaza intr-o meserie care nu cred ca se poate limita la teorie. Dar ....vorba lui Badea: TRAIM IN ROMANIA!
sALUTARI.
liliababei
 
Mesaje: 30
Membru din: 26 Apr 2006, 17:42


Înapoi la Geografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori