Fonturi în PowerPoint

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Fonturi în PowerPoint

Mesajde viorel_trifan » 21 Mar 2010, 19:10

Mă confrunt cu următoarea problemă: într-o casetă de text fonturile de tip Mistral şi altele care au diacritice nu scriu ş-uri şi ţ-uri, deşi în WrdArt merg. Se scriu automat în Arial şi nu le pot schimba. Nici măcar cu Insert Symbol nu le pot pune. Am Windows 7 şi Office 2003.
"Pace tie, cetitorule!"
(V. Pogor)
Avatar utilizator
viorel_trifan
 
Mesaje: 282
Membru din: 24 Ian 2005, 09:08
Localitate: Focsani

Re: Fonturi în PowerPoint

Mesajde viorel_trifan » 22 Mar 2010, 19:00

Am dezinstalat şi reinstalat Office-ul, dar degeaba! Se pare că este o problemă de Windows 7, numai că setări de tipul acesta nu pot fi făcute decât de minţi extrasuperluminate care nu trăiesc de obicei printre noi. Cred că am de aşteptat... sau de înlocuit sistemul de operare.
"Pace tie, cetitorule!"
(V. Pogor)
Avatar utilizator
viorel_trifan
 
Mesaje: 282
Membru din: 24 Ian 2005, 09:08
Localitate: Focsani

Re: Fonturi în PowerPoint

Mesajde yanna_dayana » 01 Iul 2010, 14:59

domnule viorel_trifan... eu va sfatuiesc sa instalati un Windows XP pentru a fi compatibil cu Office 2003 ..eu asa am si merge foarte bine.... si in plus foarte multa lume foloseste Office 2003
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: Fonturi în PowerPoint

Mesajde laurentziu_roshu » 07 Aug 2012, 12:43

viorel_trifan scrie:Am dezinstalat şi reinstalat Office-ul, dar degeaba! Se pare că este o problemă de Windows 7, numai că setări de tipul acesta nu pot fi făcute decât de minţi extrasuperluminate care nu trăiesc de obicei printre noi. Cred că am de aşteptat... sau de înlocuit sistemul de operare.

Nu este de la sistemul de operare. Ci de la versiunea de Office. Majoritatea versiunilor de office contin cateva fonturi care includ si diacriticile românesti, dar si câteva care nu includ toate diacriticile românesti. Deci solutia este sa alegeti fontul potrivit acolo unde sunt diacritice. Spre exemplu, in fontul Monotype exista. Dar in Lucida Handwriting nu exista toate diacriticile(eu il folosesc doar la textele care nu au diacriticile respective)
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori