Fonturi din ABECEDAR

Fonturi din ABECEDAR

Mesajde daniel_sutu » 13 Oct 2006, 12:59

Buna ziua!
Am urmatoarea intrebare: are cineva fonturile utilizate in abecedar? Ma refer la cele de mana, desigur...eu am cateva tipuri de fonturi, dar difera unele litere...am cautat pe net, dar nu am gasit...exista programe de editare fonturi, dar sunt destul de complicat de utilizat; m-am gandit ca poate are cineva vreo cunostinta pe la vreo editura ceva.....vreau sa fac niste fise "de mana" si nu am cu ce!
Va multumesc anticipat![/img]
Fişiere ataşate
din_abecedar.jpg
Iata tipul de litere pe care le caut....
daniel_sutu
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Feb 2006, 17:49

Mesajde live » 13 Oct 2006, 19:25

ţie pentru ce îţi trebuie, mai exact? dă-mi mai multe amănunte, că aş putea să te ajut eu, dacă plăteşti bine. soţul meu desenează şi scrie frumos(chiar colaborează cu o editură, ca grafician).
aştept informaţii!
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde cosma » 13 Oct 2006, 20:01

Am cautat si eu asemenea fonturi, dar am renuntat. Eu doream sa realizez un caiet pentru clasa I. Daca gasiti asa ceva, va rog sa ma anuntati si pe mine, contiscristina@yahoo.com
Multumesc
cosma
 
Mesaje: 24
Membru din: 11 Ian 2006, 19:47

despre

Mesajde sfetnicul » 13 Oct 2006, 21:29

Şi pe mine ma interesează problema dar am ajuns la concluzia că nu e vorba de un font anume ci de scriere de mână realizată cu un program de editare grafică (probabil Corel Draw) si, probabil, cu ajutorul unei planşete (tablete) grafice.

SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

fonturi

Mesajde adimatu » 16 Oct 2006, 15:22

Salutare,

Am gasit cateva fonturi care pot fi folosite:
Amaze
Kunstler Script
Edwardian Script ITC
CommercialScript BT
Bank Scr D.
adimatu@yahoo.com.
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde daniel_sutu » 16 Oct 2006, 23:39

Ideea este ca aceste fonturi despre care amintiti nu se leaga intre ele....aici e baiu....sunt sigur ca aceste fonturi exista in baza de date a unei edituri....chiar nu e nimeni atat de amabil incat sa le shareze????? faceti-o, dragi colegi, macar sa facem lectii a-ntaia, daca salarii a-ntaia nu avem, ca doar pe asta mizeaza si idiotii de conducatori, pardon! :):):)
daniel_sutu
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Feb 2006, 17:49

Mesajde eeffyy » 21 Oct 2006, 19:50

Am scos de pe internet in format zip fontul care permite legarea literelor intre ele intr-o proportie destul de mare.Il atasez,poate va este de folos.
Fişiere ataşate
itcedscr.zip
(40.19 KiB) Descărcat de 699 ori
eeffyy
 
Mesaje: 37
Membru din: 01 Ian 2006, 18:46

Mesajde daniel_sutu » 21 Oct 2006, 21:52

Buna ziua tuturor!
Credeti-ma ca am adunat o colectie de 7000 de fonturi si, totusi, nici unul nu este perfect identic, daca se poate spune asa, cu textul atasat mai sus. Am trimis mailuri catre edituri, inca nu am primiyt nici un raspuns.....macar sa ma lumineze cineva in problema asta.....am cateva saptamani de cand caut numai fonturi! Sotia ma bate la cap sa o las balta! Si totusi, as vrea sa stiu macar cum se fac.....va rog!!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
daniel_sutu
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Feb 2006, 17:49

Baba chiar are o gaina

Mesajde studiosul » 07 Noi 2006, 00:09

salut daniel sutu. daca ai vreun font cat d cat asemanator, incearca sa il modifici cu fontographer, ca nu e mare lucru, si il faci cum vrei tu si faci si legatura intre litere. daca nu ai de unde lua programul, scrie-mi un mail la stargazerfive@yahoo.com salve si traiasca ministerul :twisted:
studiosul
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Noi 2006, 00:05

Mesajde adinatulbure » 07 Noi 2006, 17:27

Cel mai potrivit mi se pare Palace Script MT
Fişiere ataşate
PALSCRI.rar
(35.81 KiB) Descărcat de 598 ori
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde live » 09 Mar 2007, 16:22

Iată încă un font. Este realizat în fosta URSS, din câte am înţeles, aşa că veţi observa o formă uşor slavonă a literelor, dar aduce ceva interesant în documente.
Mda...nici un iată, pentru că...nu ştiu ce să fac, pentru a ataşa documentul. Dacă mă ajută cineva, ataşez fontul...
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde gg » 09 Mar 2007, 22:52

Cand scrii pentru a raspunde, ai optiunea "Add attachment" mai jos. Atasezi ca la un email si trimiti!
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Mesajde live » 10 Mar 2007, 13:04

Eeee, să vedem dacă reuşesc să ataşez fontul!
Am dat "browse", am selectat ceea ce doream sa trimit şi am dat, apoi, "add attachement". Iată ce ai ieşit... Adicătălea...nimic.
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde adinatulbure » 10 Mar 2007, 16:52

Arhiveaza-l intinte sa il adaugi - unele extensii n u sunt permise a fi atasate pe forum :)
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde live » 10 Mar 2007, 17:01

Ok...l-am arhivat(adicătălea, l-am făcut "rar"). Din ce zici tu, am înţeles că-n rest ar fi bine cum am încercat eu să procedez. Buuun, să vedem dacă acum merge!
Aha...cică e ok...

Dacă sunteţi cuminţi şi, desigur, dacă doriţi, postez şi ce trebuie să faceţi pentru a scrie cu diacritice(pentru fontul trimis de mine, am opţiunile, iar pentru cele trimise de voi, aştept să mă ajute un prieten şi, dacă reuşeşte să facă minuni, vă voi da şi pentru acele fonturi ce se poate face, pentru a scrie cu diacritice).
Fişiere ataşate
Donald_Thurber.rar
(14.05 KiB) Descărcat de 513 ori
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 3 vizitatori