FISA PSIHOPEDAGOGICA PENTRU COPIII CU CES

FISA PSIHOPEDAGOGICA PENTRU COPIII CU CES

Mesajde ely75a » 03 Mar 2005, 09:20

Buna! Am nevoie de un model de fisa de caracterizare psihopedagogica pentru copiii cu ces. Sunt invatatoare si totodata studenta la psihopedagogie speciala si voi face practica intr-un centru de copii cu dizabilitati. Asa ca am nevoie de un model de astfel de fisa. Daca ma puteti ajuta va multumesc mult.
Avatar utilizator
ely75a
 
Mesaje: 41
Membru din: 06 Sep 2006, 19:31

Mesajde catelutza » 03 Mar 2005, 11:47

Am sa postez imediat un model de fisa psihopedagogica la diciplina Invatamant special / Diverse. Daca mai aveti nevoie si de altceva (grile / fise de observatie, etc.) cereti... :P
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde ely75a » 03 Mar 2005, 14:51

Mersi mult, mult, mult de tot Catelutza! Sincer nu ma asteptam sa mi se raspunda ata de repede. Bineinteles ca daca ai si altceva (fise de observatie, etc.) ma intereseaza in mod deosebit. Presupun ca vei posta fisa psihopedagogica pe resurse?!? Inca o data foarte multumesc!
Avatar utilizator
ely75a
 
Mesaje: 41
Membru din: 06 Sep 2006, 19:31

Mesajde mariro » 03 Mar 2005, 15:04

Catelutza,
si eu m-am bucurat de toate materialele si sfaturile de spacialitate pe care ni le-ai dat si chiar mi le-ai dat. Tu stii ca si eu am copii cu probleme de aceea si eu iti multumesc anticipat si ma bucur nespus ca a avut cineva curajul sa ceara ceva ce-mi trebuie si mie! N-am vrut sa te deranjez! Multumesc inca o data!
Imagine
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde catelutza » 03 Mar 2005, 16:34

Cred ca glumiti cu atatea multumiri.. :P . Daca va pot ajuta, o fac cu mare placere. Nu am mai postat materiale de ceva vreme, gandindu-ma ca interesul pentru acest domeniu este limitat (copii cu CES). Dar daca m-am inselat cumva...revin! :wink:
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde ely75a » 08 Mar 2005, 11:31

Catelutza, n-am cuvinte. Am luat fisa psihopedagogica pe care ai postat-o si iti multumesc mult. Este intr-adevar completa. Vreau sa te intreb insa daca tu ai folosit-o pentru copiii cu ces, pentru ca noua ni s-a spus ca ar trebui sa aiba cateva rubrici speciale. Am auzit apoi ca este buna fisa din Psihopedagogia speciala a lui Verza. Tu ai asa ceva? Eu nu am ajuns inca la biblioteca sa ma interesez. Restul materialelor sunt intr-adevar bune. Aceleasi ni le-a recomandat si noua indrumatorul de practica. Mersi inca o data pentru ajutor.
Avatar utilizator
ely75a
 
Mesaje: 41
Membru din: 06 Sep 2006, 19:31

Nu ma descurc....

Mesajde smile_18ro » 18 Oct 2005, 22:19

Buna ziua.Am vazut azi site-ul si ce mi-a placut mult a fost acest forum. Asa ca, dupa ce v-am salutat si m-am bucurat ca am gasit, am si eu o rugaminte: ma poate lamuri si pe mine mai exact cineva cum se face o planificare la prescolari la o gradinita cu copii cu deficiente, dar nu neaparat pe grupe...nu prea stiu exact ce sa fac...de unde sa iau sau pe cine sa intreb...cum nu am mai facut, am apelat la voi, poate ma poate ajuta cineva, va rog...Va multumesc!
smile_18ro
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Oct 2005, 15:42

Mesajde catelutza » 25 Oct 2005, 21:54

[quote]vreau mai multe colaborari cu cei care lucreaza in inv special.Multumesc!! [/quote]
In ce ar consta colaborarile pe care le doriti? Poate va putem ajuta :D
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde centrul_de_ed_integr » 03 Noi 2005, 19:41

[quote="catelutza"][quote]vreau mai multe colaborari cu cei care lucreaza in inv special.Multumesc!! [/quote]
In ce ar consta colaborarile pe care le doriti? Poate va putem ajuta :D[/quote]


as dori sastiu cum pot comunica mai direct cu voi?
ma intereseaza multe in domeniul educatiei speciale
sunt novice si in ale ..tilizarii acestui site asa ca va rog ajutati-ma ! daca intreb ceva unde gasesc raspunsul?
multumesc
centrul_de_ed_integr
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Oct 2005, 21:24

Mesajde marikaj » 03 Noi 2005, 20:46

intreaba aici si in masura in care putem sa te ajutam, legat de invatamant special sau de modul cum se "lucreaza pe acest forum :lol: " fiecare vom ajuta cum putem
eu nu mai sunt in inv. special de 6 ani, dar din experienta mea pot sa-ti impartasesc in limita in care mai pot ajuta
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde centrul_de_ed_integr » 04 Noi 2005, 19:12

marikaj scrie:intreaba aici si in masura in care putem sa te ajutam, legat de invatamant special sau de modul cum se "lucreaza pe acest forum :lol: " fiecare vom ajuta cum putem
eu nu mai sunt in inv. special de 6 ani, dar din experienta mea pot sa-ti impartasesc in limita in care mai pot ajuta




de exemplu cum pot gasi si prelua apoi programa pentru handicap sever?
centrul_de_ed_integr
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Oct 2005, 21:24

Mesajde didita » 01 Mar 2006, 00:15

centrul_de_ed_integr scrie:
catelutza scrie:
vreau mai multe colaborari cu cei care lucreaza in inv special.Multumesc!!

In ce ar consta colaborarile pe care le doriti? Poate va putem ajuta :D



as dori sastiu cum pot comunica mai direct cu voi?
ma intereseaza multe in domeniul educatiei speciale
sunt novice si in ale ..tilizarii acestui site asa ca va rog ajutati-ma ! daca intreb ceva unde gasesc raspunsul?
multumesc

Daca pot sa te ajut, o fac cu placere , asa incerc sa cred ca noi cei din inv. special nu mai suntem "uitati de lume"! Intreaba, si daca pot sa te ajut am s-o fac imediat . In ceea ce priveste Programa pentru handicap[ sever o gasesti prin RENINCO ( editura ) ; este orientativa , dar prinde bine ; nu te baza foarte mult pe ea cand faci planificari : studiaza foarte bine copiii, incadreaza-i dupa capacitati si abilitati si lucreaza dupa PIP_uri ( plan de interventie personalizat ) asa o sa fie mai simplu si mai accesibil , pentru ca nu este constrinctiv in ceea ce priveste atingerea obiectivelor propuse prin activitati ( ca in cazul unei planificari standard ) .
Daca ai nevoie de mai multe amanunte , astept s intrebi !
didita
 
Mesaje: 53
Membru din: 28 Feb 2006, 23:10

Re: ces

Mesajde didita » 01 Mar 2006, 00:20

tat6a scrie:vreau mai multe colaborari cu cei care lucreaza in inv special.Multumesc!!

Apeleaza cu incredere la Centrele de Asistenta Psihopedagogica si la colegii din Scolile ajutatoare . In general sunt foarte bine informati. Daca imi spui in ce oras lucrezi , ti-as putea , poate sugera unde sa apelezi !cu profesori de sprijin ai incercat sa lucrezi - sau am inteles eu gresit - esti de la inv.public . Daca nu , scuze!
Daca te referi la colaborari mai stranse , acestea pot fi chiar parteneriate , depinde ce doresti , de fapt !
didita
 
Mesaje: 53
Membru din: 28 Feb 2006, 23:10

Mesajde arabela » 12 Ian 2007, 20:07

eu am fişa psihopedagogică a lui Verza dar e atat de lungă si nu ştiu daca am timp să o scriu , dacă nu ai făcut rost de ea dămi un semn şi vedem ce se poate face
arabela
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Feb 2006, 21:57

Re: FISA PSIHOPEDAGOGICA PENTRU COPIII CU CES

Mesajde julia198220 » 13 Noi 2010, 18:52

va rog, aveti cumva o evaluare intiala pentru grupa de copii cu autism???
julia198220
 
Mesaje: 9
Membru din: 21 Oct 2005, 01:15

Următorul

Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori