"Fii aproape de elevi"

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Mesajde irynucuta » 25 Iun 2007, 18:55

UFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF CE PROFESORI.............................SUNTETI TARI IN RANGA(TEORIE) DAR PRACTICA VA OMOARA PE TOTI :wink: ..............MAI AVETI DE INVATAT................. 8)
irynucuta
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Mai 2007, 08:49

Mesajde eu_profa » 25 Iun 2007, 19:12

Pai, amoga, hai sa dam naibii sistemul cu totii si sa plecam....ca doar e prost! Dar cum ramane cu acei copii despre care spui ca trebuie sa-i pregatim pentru viata? Cine o sa aiba grija de ei? Ministerul nimanui? E usor sa devenim rebeli insa nu e suficient pentru ca problemele nu dispar.

Si-apoi, nu stiu exact cine esti (ca rol si functie, desigur) si care e problema ta majora legata de profesori dar sa stii ca la teorie se pricep multi din cei care ii critica.. Sunt curioasa sa stiu ce fac ei cu adevarat pentru acesti elevi... pentru ca multi dintre profesori fac tot ce pot. Nu toti, e adevarat, dar asta nu inseamna ca sistemul trebuie abandonat si lasat pe mana..cui?
eu_profa
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Iun 2007, 13:21

Mesajde eu_profa » 25 Iun 2007, 20:00

Sa fim seriosi, numai de dragul muncii nu merge nimeni la lucru...dar ca merg si de dragul copiilor asta e perfect adevarat. Remarcile mele nu au fost rautacioase ci realiste. Ale tale insa au devenit rautacioase si n-am inteles de ce. Voiam sa stiu daca esti din sistem sau nu, nimic altceva.
Ce propui tu e o megarevolutie ce nu va avea loc prea curand in Romania si cu care, sincer, nu sunt de acord. Din cate stiu, exista tari care au implementat acest sistem in paralel cu scoala traditionala, dar nici acolo n-a avut prea mult succes.
Patintii.. parintii nu se mai ocupa de copiii lor in putinele ore pe care le petrec sub acelasi acoperis cu ei in fiecare zi si tu vrei sa spui ca isi vor asuma educatia copiilor in totalitate?
eu_profa
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Iun 2007, 13:21

Mesajde eu_profa » 25 Iun 2007, 22:51

Cand zic megarevolutie, nu e reticenta personala ci scepticism privind posibilitatea aparitiei unui sistem alternativ de tipul celui existent in Marea Britanie, de ex., in Romania. Acolo parintii pot alege sa-si educe copiii prin metode proprii, asa numitul "learning through doing". Ii duc la muzee, ii invata sa gateasca, ii invata geografie sau invata impreuna. Apoi, cand acestia se simt pregatiti, merg sa sustina examene la inspectorate pentru a obtine diferite calificative. La asta credeam ca te gandeai!

Cat despre scoala obligatorie, se poate face in institutii private daca la stat e asa de rau.

Cum ai alege sa-ti educi copiii daca nu ar fi cei 10 ani obligatorii?

E trist totusi, pentru mine personal, ca suntem vazuti atat de rau, mai ales de catre parinti. Si mie mi-e rusine cu acei colegi care dau elevilor note de trecere numai daca vin la meditatii, care ies la pensie dar totusi continua sa predea in scoli de renume refuzand sa lase loc altcuiva s.a.m/d/ dar nu cred ca meritam sa fim cu totii pusi in aceeasi oala, pentru ca multi dintre noi chiar iubim aceasta meserie si nu stam in sistem pentru vacante.

Cat despre parinti, sincer cred ca pot sa-si asume responsabilitatea educarii copiilor si cu cei 10 ani obligatorii.
Ca multi parinti doresc sa-si asume responsabilitatea..Imi pare rau dar nu e deloc adevarat. E infim procentul parintilor care isi doresc asta. Si crede-ma, nu o spun din carti!
eu_profa
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Iun 2007, 13:21

Mesajde irynucuta » 25 Iun 2007, 23:38

BAIIIIIIIIIIIIIIIIIIII.ATI VB MULT SI DEGEABA :wink: PE BUNE,V-ATI BATUT DEGETELE LA TASTATURA DEGEABA,SARACII...IN LOC SA FACETI VOI O CERERE MAI MULTI LA MINISTER SA FACA CEVA DREAKU CU SITEMUL ASTA CA E DE CACAT...........LOCURI NU MAI AU PROF TINERI DE CEI IESITI LA PENSIE CARE STAU INCA LA CATEDRA..........SI DE CE OARE,CEI TINERI CARE MAI MULT DE 50 % SUNT MAI DESTEPTI DECAT CEI CARE AU AVUT 7 ACUM CATIVA ANI SI S-AU TITULARIZAT SI ACUM NU TE TITULARIZEZI NICI CU 9,SA FIM SERIOSI,DE AICI VINE TOATA PROSTIA...............RAMAN IN INVATAMNT PROF BATRANI CU IDEILE LOR COMUNISTE CEEA CE NU-I BINE PT TINERII DIN ZIUA DE AZI,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,AMIN!!! 8)
irynucuta
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Mai 2007, 08:49

Mesajde eu_profa » 26 Iun 2007, 08:33

Sa vina alternativele!

Parinti responsabili? Poate mai sunt! Nu stiu ... mai bine zis nu cred. Greu de crezut ca vor face fata sau ca se vor angaja in asa ceva... Nevoile primare ii tin ocupati intr-adevar...si daca nu si-au facut timp sa-i invete sa spuna Buna ziua! de restul.. Eu nu ma opun. Dimpotriva, am scris ca NU e reticenta.

Succes! Sistemul insa, bun sau nu, nu va disparea curand si asa cum parintii vor sa tratam copiii ca pe indivizi unici cu particularitati diverse, poate ca ar trebui sa faca un efort sa judece profesorii ca pe niste indivizi unici!
eu_profa
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Iun 2007, 13:21

Mesajde oana1964 » 26 Iun 2007, 09:33

In timp, imi inchipui ca procentul de 100% copii inscrisi in scoala publica va scadea incet-incet


probabil nu ati aflat ca in Romania exista si scoli particulare. unele au toate nivelele, de la gradinita pana la liceu, exista si scoli Waldorf vezi http://www.waldorf.ro/Intrebari_si_Raspunsuri.asp,

si scoli care au o alta oferta educationala, vezi http://sc11targoviste.scoli.edu.ro/.

probabil nu ati inteles ca nu forma de invatamant este obligatorie, ci faptul de a merge la scoala, indiferent care ar fi aceea.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde oana1964 » 26 Iun 2007, 09:37

aveti aici un articol interesant despre liceele particulare

http://www.monitorulneamt.ro/stiri/?edi ... ticol=4793
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde eu_profa » 26 Iun 2007, 10:37

Incearca si vei afla! Poate mai gasesti si alti parinti adepti care-si vor trimite copiii acolo! In orice caz pentru diplome recunoscute tot obiectivele din programa trebuie indeplinite,deci, succes!

a, si Garcea, intr-adevar, a oferit o alternativa, pe care din pacate, multi parinti au imbratisat-o cu inima deschisa, dar...pentru copiii lor! Si nu i-a fortat nimeni!
eu_profa
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Iun 2007, 13:21

Mesajde oana1964 » 26 Iun 2007, 13:16

Da' orsicit, daca e aceeasi programa...


pana acum erati impotriva obligativitatii scolii, acum ati mai gasit ceva: programa. dar in fine..

ati vazut cum arata o programa? stiti ca acolo se spune ca se sugereaza o anume structura si ca nu este obligatorie si batuta in cuie?

dau copy/paste din programa de cl. a X-a la engleza :

4 SUGESTII METODOLOGICE

Continuturi recomandate

Scurt ghid metodologic (sugestii oferite ca sprijin pentru proiectarea si realizarea demersul didactic)

ca sa nu mai spun de organismul numit ARACIP care aproape ca ne obliga sa dezbatem programa la fiecare materie cu elevii si s-o adaptam mereu la posibilitatile si interesul acestora.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator