Examenul de bacalaureat la biologie 2008 (XI-XII)

Examenul de bacalaureat la biologie 2008 (XI-XII)

Mesajde alexandra_stnc » 03 Ian 2008, 21:24

Am si eu unele intrebari legate de programa examenului de bacalaureatde anu asta. in primul rand la programa de anu asta la XI-XII la sistemul nervos ni se cer caile de conducere si rolul lor insa se stie ca pt asta trebuie sa ai habar si de nervi si totusi mi s-a spus si la scoala ca pe acestia nu trebuie sa ii stim si chiar si in programa nu se spune nimic de ei...deci nu stiu ce sa fac,adica ce anume sa invat la caile de conducere...O alta problema e ca nu se spune nimic de encefal sau diencefal ca ar trebui sa ii stim...si mi-e greu sa cred ca nu o sa se puna intrebari din asa ceva...cam astea sunt pana acum..in rest imi e destul de clar...daca o sa mai am vreo problema o sa revin. Daca puteti sa imi raspundeti cat mai repede, va multumesc!
alexandra_stnc
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Ian 2008, 21:04

Mesajde mi_bios » 08 Ian 2008, 22:46

Referitor la caile de conducere, programa prevede doar clasificarea acestora (lungi: ascendente, descendente; scurte) si rolul lor.
Cat despre componentele encefalului, poti sa crezi, nu sunt in programa, nu se cer (nu ca n-ar trebui sa le cunoasca un absolvent de liceu...)
Spor la invatat si bafta!
Avatar utilizator
mi_bios
 
Mesaje: 185
Membru din: 10 Ian 2007, 18:58


Înapoi la Biologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori