Examene si evaluare

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Examene si evaluare

Mesajde oana1964 » 30 Iun 2005, 19:00

Vin de la bacalaureat. Oralul la lb. moderne. Am nimerit o colega care are un stil de evaluare total opus cu al meu. Nu ne-am certat, dar... ma rog, vreau sa uit discutiile care au fost.
In lipsa unor bareme clare (cel putin noua nu ni s-a dat asa ceva) totusi nu ar trebui facute macar niste precizari generale?
Eu stiu ca evaluarea se face punctand ceea ce elevul are bun in raspuns, si nu depunctand greselile. Mai stiu ca intotdeauna evaluarea se face in favoarea elevului (ma refer la zecimile de punct, care, daca e cazul, se adauga, nu se scad din nota finala - acolo unde este vorba despre comentariu), mai ales intr-un EXAMEN si nu un CONCURS unde evaluarea trebuie sa fie mult mai exigenta.

Gresesc? Daca da, corectati-ma, nu ma pedepsiti... :)
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde marikaj » 02 Iul 2005, 09:31

Este un principiu de bazĂŁ sĂŁ se noteze la elev ceea ce rĂŁspunde corect, Âşi la clasĂŁ, Âşi la evaluare tip Tn sau Bac.
Sunt convinsĂŁ cĂŁ rĂŁspunsul greÂşit, dacĂŁ în timpul examinĂŁrii corectez Âşi îi comunic forma corectĂŁ devine parte din bagajul de cunoÂştinĂže, va reĂžine Âşi nu mai prezintĂŁ o lacunĂŁ. (mĂŁ refer la elevii care totuÂşi sunt în temĂŁ cu subiectul Âşi au mici lacune)
Am avut parte de prof. univ. la facultate care dĂŁdea 10 la examen Âşi dacĂŁ intervenea în dirijarea demonstaĂžiei indicând paÂşii dacĂŁ studentul Âştia sĂŁ continue Âşi ajungea la rezultatul cerut (matematicĂŁ) Âşi admir Âşi acum acest model de evaluare.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde stanuta_grigorica » 02 Iul 2005, 09:55

Din pacate acest principiu de baza nu este cunoscut de toti evaluatorii ori,daca este cunoscut,nu este luat in considerare...Mai avem profesori pusi pe vanat greseli/lacune ...
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde oana1964 » 02 Iul 2005, 10:20

din pacate... si cand mai si spui pe un ton de maxima superioritate, intr-un examen, candidatului ca nici nu stie sa citeasca, asta doar pentru ca a pronuntat gresit 3,4 cuvinte sau pentru ca nu poate pronunta perfect, cu accent britanic (faza la care nu am putut sa tac si am intrebat-o pe respectiva doamna daca dansa crede ca are o pronuntie perfecta intotdeauna)... mi se pare dovada de prea mult orgoliu. recunosc ca am infuriat-o involuntar pe colega mea, care a spus apoi ca nu mai da nici o nota maxima (alt motiv de revolta pentru mine) ceea ce o vreme chiar a si facut. cred totusi ca unii profesori au un psihic mult prea labil si reactioneaza exagerat pentru a fi selectionati la niste examene de tip bacalaureat. doar gradul si experienta nu sunt de ajuns in asemenea cazuri.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde oana1964 » 02 Iul 2005, 10:37

P.S.

sigur ca greselile se corecteaza, dar nu depunctezi decat daca ele sunt prea dese sau prea consistente.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde mariro » 02 Iul 2005, 11:12

Ai dreptate Oana! Ar trebui presedintele de comisie sa fie ascultat mai sus si sa propuna sau sa excluda anumite persoane din comisie, in functie de aportul la bunul mers al examenului!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde oana1964 » 02 Iul 2005, 12:12

O comisie nu se mai poate schimba in timpul examenului. dar acum cativa ani profesorii examinatori erau nominalizati de catre inspectorii de specialitate, pentru ca fiecare isi cunostea oamenii din teritoriu. Acum am inteles ca totul s-a facut pe calculator (un fel de tragere la sorti computerizata) exclusiv in functie de criteriile din legea invatamantului si ordinul ministerului. dar poate ca asa trebuia si nu s-a procedat corect pana acum. ce sa mai zic...
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde matrescu » 27 Aug 2005, 00:04

Într-adevăr,evaluarea se face,de regulă,în favoarea elevului la probele orale,şi nu numai;la o teză, evaluarea se face în limitele admise de barem.
În legătură cu acordarea notei maxime,la orice tip de evaluare,"vânez" pur şi simplu notele mari şi consider că profesorul care nu acordă 10,înseamnă că nici el n-a avut(cu ani în urmă am întâlnit un astfel de caz:la o teză de matematică, la bacalaureat,colegul meu n-a vrut să dea 10 pentru că un subiect, banal pentru matematică informatică,l-a rezolvat printr-o metodă mai simplă şi nu una preferată de el. Eu nota nu am schimbat-o,explicându-i colegului că în barem nu se specificase metoda de rezolvare.)
"Tomorrow will be another day"
- Pe aripile vântului -
matrescu
 
Mesaje: 93
Membru din: 19 Mar 2005, 14:01
Localitate: Botosani


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori