evaluare externa ARACIP

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

evaluare externa ARACIP

Mesajde cdiasimi » 26 Oct 2010, 22:10

Bine v-am regasit,
Sper ca ma puteti ajuta cu ceva legat de ARACIP!

Ieri am primit o nota din partea ISJ care are legatura cu infiintarea de noi specializari/ calificari profesionale/ niveluri de invatamant incepand cu anul scolar 2011-2012. Facea referire si la calendarul activitatilor de evaluare externa in vederea autorizarii de functionare provizorie in invatamantul preuniversitar de stat, pentru anul scolar 2011-2012.

Au primit toate scolile generale din judete, sau doar cele "vizate" pentru evaluarea externa?
Trebuie sa fac dosarul acesta pana in 3 noiembrie? Nu stiu sa infiintam ceva nou pentru a fi nevoiti sa cerem evaluarea externa!!!

Explica-ti-mi si mie, va rog, ce trebuie sa fac?

Multumesc,
Fişiere ataşate
1_infiintare specializari_ARACIP.jpg
nota ISJ referitor la evaluarea externa
Avatar utilizator
cdiasimi
 
Mesaje: 59
Membru din: 01 Oct 2004, 17:58
Localitate: Oradea

Re: evaluare externa ARACIP

Mesajde emil » 27 Oct 2010, 09:05

Documentul prezentat de dvs. este o reclama! Se vede ca se adreseaza scolilor care doresc sa infiinteze noi specializari, daca cititi bine prima fraza.
In rest, ARACIP va face cunoscut faptul ca totul se face pe bani. Eu va avertizez ca trebuie sa discerneti, sa va informati bine, pana unde merg sarcinile dvs. si care sunt sarcinile lor. Aceasta pentru ca stiu ca multi le fac toata treaba iar ei vin, va verifica niste documente si incaseaza banii. In taxele mari pe care le incaseasza intra operatii de sprijin, consultanta, etc. Exista o tendinta a directorilor, din obedienta si exces de zel, sa faca mai mult decat trebuie in aceasta treaba care este bine reglementata prin lege, dar putini nu se uita la conditiile acestor raporturi: evaluat-evaluator!
Evaluarea externa este un act comandat, platit, in care dvs. chemati o firma semiprivata, sa va faca anumite servicii...

Va doresc mult succes!
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: evaluare externa ARACIP

Mesajde cdiasimi » 27 Oct 2010, 15:10

Chiar ca ati fost prompt si la subiect,
Multumesc!
Avatar utilizator
cdiasimi
 
Mesaje: 59
Membru din: 01 Oct 2004, 17:58
Localitate: Oradea


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori