Etno

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Etno

Mesajde maria_eta » 12 Mar 2007, 21:03

Ma intereseaza aceasta Asociatie de Etnografie a Elevilor, sunt profesoara si am infiintat un cerc de folclor- traditii si obiceiuri- care se bucura de o mare popularitate in scoala noastra. Poate realizam un parteneriat !! :?:
maria_eta
 
Mesaje: 7
Membru din: 24 Mai 2006, 14:36

Re: Etno

Mesajde etno » 13 Mar 2007, 09:41

maria_eta scrie:Ma intereseaza aceasta Asociatie de Etnografie a Elevilor, sunt profesoara si am infiintat un cerc de folclor- traditii si obiceiuri- care se bucura de o mare popularitate in scoala noastra. Poate realizam un parteneriat !! :?:


Ne putem intalni miercuri 14 mar. la Faculatatea de Litere Univ. Buc. intre orele 14-16, unde se organizeaza un atelier in cadrul programului Usile Portilor Deschise. Daca nu, putem vorbi la telefon. Horia Nitescu 210.81.59
etno
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Mar 2007, 12:18

Mesajde maria_eta » 13 Mar 2007, 12:24

Imi pare rau ca nu am specificat nu sunt din Bucuresti.Sunt de la un liceu din Galati.adresa mea de mail este ana_maria_nana@yahoo.com
maria_eta
 
Mesaje: 7
Membru din: 24 Mai 2006, 14:36

Mesajde etno » 13 Mar 2007, 14:19

E
maria_eta scrie:Imi pare rau ca nu am specificat nu sunt din Bucuresti.Sunt de la un liceu din Galati.adresa mea de mail este ana_maria_nana@yahoo.com


Cu atat mai bine Ana-Maria. Asociatia de Etnografie a Elevilor organizeaza filiale in diferite zone etnografice, prin urmare si la Galati :) . Este nevoie de un organizator, elev sau student presedinte de filiala, secondat de un cadru didactic sau de un parinte. Ar fi bine sa stim grupa de varsta cu care lucrezi, pentru ca sunt programe diferite la scolari fata de gimnaziu sau liceu.
Voi continua dialogul despre filiala, statut, etc. pe e-mail.
Pe forum ar fi interesant de postat comentarii despre necesitatea si oportunitatea instruirii etno a tineretului si sugestii despre modul de colaborare pentru redescoperirea traditiilor si folclorului autentic.
Cu bine, Etno.
etno
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Mar 2007, 12:18

Mesajde mariro » 13 Mar 2007, 16:14

De multa vreme si eu visam macar sa realizez un cerc de cusaturi populare romanesti... voiam chiar sa realizez modele diferite in functie de zonele tarii. :lol:
As putea gasi astfel de modele, vointa si putere am, nu stiu daca voi gasi amatori printre elevi, mamici... colege.
Daca la Galati s-ar face o filiala a Asoaciatiei de Etnografie, desi nu ma pricep nici macar sa deosebesc costumele populare intre ele, imi doresc foarte mult sa particip si eu; Voi invata pe parcurs, alaturi de elevi.
Numai bine!
Mary
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde etno » 13 Mar 2007, 18:34

mariro scrie:De multa vreme si eu visam macar sa realizez un cerc de cusaturi populare romanesti...


draga mariro,
Este frumos sa visezi, dar mai greu sa pui visul in aplicare. Daca te hotarasti te vom ajuta sa infiintezi propriul tau cerc de elevi-etnografi. Posteaza adresa ta de mail ca sa te contactam direct.
Cu bine, Etno
etno
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Mar 2007, 12:18

Mesajde mariro » 13 Mar 2007, 19:55

Deviza noastra- (a mea si a elevilor mei) este: "Daca vrei, poti!" :lol:
mariro552000@yahoo.com
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde etno » 18 Mar 2007, 10:19

mariro scrie:Deviza noastra- (a mea si a elevilor mei) este: "Daca vrei, poti!" :lol:
mariro552000@yahoo.com


Buna Mariro,
Ar fi bine sa ai mai multa incredere in puterile tale, dupa cum ai si postat mai sus :) . Ne-ai ajutat deja foarte mult aratandu-ne cateva modele autentice si o ceata de calareti superbi. Daca poti sa afli si artizanii si anul si locul confectionarii costumelor ar fi excelent.
Nu ti-am povestit inca multe lucruri. De exemplu lucram la alcatuirea unui Catalog al artizanilor anonimi unde notam numele si adresa tuturor artizanilor de costume in viata, dintre care cei mai multi nu mai lucreaza pentru ca nu au cerere de costume :cry: . Incercam sa revitalizam aceasta activitate si am inceput o campanie pentru promovarea portului popular de sarbatoare la sate, pe care o ducem in colaborare cu parohiile locale. Sunt interesat sa aflu zonele etnografice cu care vii mai mult in contact (precum fotografiile pe care le-ai trimis cu Vrancioaia, Lunca Ilvei si Ilva Mare) sa aflu cat de receptivi sau refractari sunt localnicii la portul popular si la continuarea traditiilor, care sunt problemele care ii apasa cel mai mult, care sunt motivele pentru care s-au indepartat de traditii si care este tendinta lor - de neincredere :( in pastrarea traditiilor si a portului popular, sau ar fi posibila o revitalizare :) a portului popular de sarbatoare in anumite conditii de trai decent.
Astept noutati, Etno.
etno
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Mar 2007, 12:18

Mesajde mariro » 18 Mar 2007, 15:03

etno,
e adevarata deviza mea, dar vazand programul, pur si simplu mi-am dat seama ca nu as putea sa fac mai nimic din ceea ce urmariti prin super-proiectul vostru. Ar insemna sa ma ocup numai de traditii, obiceiuri si folclor, dar eu am si o clasa de elevi/zi!!! :lol: Si ce elevi!!!! :lol:
Hai sa-ti spun despre costume: cel din Vrancioaia era tesut de cea care-l purta si care se chema (Dumnezeu s-o ierte!)- Safta Soare. Poza e facut acum 40 de ani...Costumul din Lunca Ilvei, banuiesc ca e facut de batrana Sas Reghina (cea din poza) ca la ea acasa am gasit un razboi de tesut atunci cand am vizitat-o! Batrana are acum vreo 86 de ani si de cate ori ma duc la Manastirea Schimbarea la Fata o intalnesc la slujba de dupa amiaza, uneori si la cele de noapte. Poza e facuta de mine acum 4 ani. La aceasta manastire ma voi duce in a treia zi de Pasti! :lol: Daca mai ai ceva intrebari in legatura cu costumele din zona asta a Bargaului sau despre impodobirea cailor la hram, ma voi interesa si-ti voi transmite! Ma mai duc si in judetul Alba la o alta manastire si am gasit si acolo costume populare deosebite, dar nu mai gasesc pozele pe care le-am facut!!! :( Daca reusesc sa ma duc pe 21 mai, o sa fac alte poze ma voi interesa de costume si-ti voi trimite pentru albumul etnografic. Iti doresc mult succes!
Numai bine!
Mary
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori