Este corect ?!

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Este corect ca "pacatele" parintilor sa fie platite de copii ?

DA
0
Niciun vot
NU
57
97%
Nu stiu!
2
3%
 
Voturi totale : 59

Mesajde lucky6emi » 19 Ian 2006, 15:00

Legat de scoala sau nu raspunsul meu e catagoric:NU.In mod special in scoala unde ,se presupune ca ,constuim generatia de maine! Din experienta stiu ca cei mai sinceri si mai duri judecatori sunt copii...Oricum se stie ca,, teoria ca teoria dar practica ne omoara" si de aceea trebuie sa ne comportam asa cum le spunem copiilor ca ar trebui sa o faca ! In caz contrar ar trebui sa ne reorientam profesional!
Avatar utilizator
lucky6emi
 
Mesaje: 4708
Membru din: 06 Sep 2005, 16:46
Localitate: Arad

Mesajde lenav7 » 20 Ian 2006, 00:12

Stai linistit(daca poti!)NU ESTI SINGUR IN ACEASTA SITUATIE. NORMAL CA NU ESTE CORECT, DAR, CE MAI E CORECT PE PLAIURILE NOASTRE!? AM PATIT-O SI EU CU DIRECTOAREA UNITATII LA CARE AM LUCRAT CU CEVA VREME IN URMA- A AJUNS CHIAR SA-MI LOVEASCA UNUL DINTRE COPII, PENTRU CA NU ERAM IN "JOCURI" CU EA! IN GENERAL, MAI ALES DACA SPUI CA PUSTIUL E CA LUMEA, VOR CAUTA FEL SI FEL DE MIJLOACE SA-TI INCHIDA GURA, RAZBUNANDU-SE CHIAR PE COPIL. INTAMPLATOR, CHIAR ASTAZI, EU TREBUIA SA MA PREZINT IN FATA UNUIA DINTRE SUPERIORI PENTRU A PRIMI MUSTRULUIALA "CUVENITA", PENTRU CA NU AM FOST CUMINTE! TOT PE TEMA ASTA, DIRECTOAREA MEA A DECLARAT CU NONSALANTA CA M-A PEDEPSIT PRIN DEPUNCTAREA LA SALARIUL DE MERIT, DESI, NU ERA CORECT, PENTRU CA , LA FEL, NU AM DANSAT CUM MI-AU CANTAT. Eu sunt multumita daca problemele mele de constiinta sunt rezolvate! Cauta "Interviu cu Dumnezeu" si "Paradoxurile vremurilor noastre" de Octavian Paler si vei vedea ca nu esti singur si ca ai dreptate; daca nu le gasesti, da un semn si le postez eu aici! :wink:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde aniova30 » 20 Ian 2006, 08:05

Eu nu stiu prin ce ati trecut , dar inteleg din cele de mai sus ca fiul Dvs are de suferit din cauza atitudinii Dvs.
De ce nu contestati notele pe care le-a primit a doua zi ? De ce nu va adresati inspectoratului scolar ? Copilul Dvs ce spune cand va vede furios , dar fără atitudine ?
La fel va reactiona si el in situatii de frustrare si uite asa , purtam doar discutii pe forum!
LUATI ATITUDINE!
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde aniova30 » 20 Ian 2006, 19:07

Ma sperii de ce citesc , refuz sa cred ca lumea pe care o descrieti este atat de corupta si de unita , ca nu gasiti rezolvare , chiar si atunci cand aveti , asa cum sustineti - probe.
In locul Dvs. as fi solicitat o comisie care sa reevalueze cunostintele copilului la disciplina respectiva si-n felul acesta m-as fi lamurit si eu de reaua intentie sau de realitate.
Este adevarat ca - cel care are de suferit este copilul supus unui nou stres , dar asta nu-mi da motive sa renunt daca stiu ca am dreptate.
Pentru mine este foarte important sa nu vada ca nedreptatile le discutam doar in familie , nu suntem de acord cu ele , dar... asta e.
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde lucky6emi » 20 Ian 2006, 19:31

Consider ca iti poti mentine,exprima si pastra convingerile chiar si in aceasta lume in care nimic nu este cum trebuie.Vorbeati despre,,frica,prostie,trufie"...Frica de ce? Cu prostia cred ca te nasti -ea nu poate fi cultivata!Nici eu nu sunt un angajat comod pt sefi caci atunci cand ceva nu este cum trebuie nu tac ,dar mai trebuie sa intelegem ca trebuie sa nu consideram ca cei ce nu gandesc ca noi ne sunt musai cei mai aprigi dusmani!In viata te faci prieten cu dracu' pana treci puntea asa ca...
Avatar utilizator
lucky6emi
 
Mesaje: 4708
Membru din: 06 Sep 2005, 16:46
Localitate: Arad

Mesajde lenav7 » 21 Ian 2006, 09:46

Ca sa ai macar liniste in invatamant trebuie sa faci compromisuri la nesfarsit! Adevarul este superb, dar, rarisim! Ganditi-va ca la varf nu sunt cele mai sclipitoare minti sau cele mai frumoase constiinte!? Cine sa ne accepte punctele de vedere, daca suntem considerati niste slujbasi care nu au dreptul la opinie? Eu am fost pusa in situatia de a sustine in instanta demersul unei colege impotriva inspectoratului. Ganditi-va cam cum mi-a fost, cand stateam fata in fata cu inspectoarea!...Si am jurat amandoua sa spunem adevarul! Nici astazi nu s-a dat rezolutia in procesul respectiv; toate celelalte colege au dat declaratii mincinoase numai pentru a se scapa de colega incomoda- intr-un final, au scapat si de mine, am plecat de buna voie(m-a costat un concurs pe care l-am luat cu nota mare!), dar mi-a ramas eticheta de "dusa" si suport in continuare cosecinte. Cui sa mai spun ce ma doare? Am inteles ca trebuie sa fac, sa tac si sa nu indraznesc sa ies in fata cu ceva- se neaga si ceea ce fac, nimic nu e bun, chit ca am o gramada de actiuni si rezultate foarte bune la clasa! Sa nu credeti ca m-am linistit, cand am ceva de spus o fac fara probleme, pentru ca, profesional, nu au ce-mi face! :cry:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde aniova30 » 21 Ian 2006, 13:54

Bravo !
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde lenav7 » 21 Ian 2006, 19:23

Esti sigur ca nu ne face nimeni nimic? Eu am fost taiata de pe lista de salarii de merit, desi aveam cel mai bun punctaj si chiar mi s-a spus ca sunt pedepsita ca nu am fost "cuminte"; colega mea a primit "vizita'unui inspector din ISMB chiar in timp ce isi sustinea lectia de grad, iar directoarea si inspectoarea de specialitate jubilau , ca, in sfarsit, sunt razbunate pentru neascultarea colegei mele. Subliniez ca prezint la modul principial si delicat cum au decurs astfel de lucruri, daca doriti amanunte 'picante", servim! :wink:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde lenav7 » 21 Ian 2006, 19:25

Am incercat sa-ti dau un raspuns cu exemple concrete si mi-a fost respins! :roll:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde irina165 » 21 Ian 2006, 20:08

Credeam ca numai la mine se intampla asemenea chestii. Dar vad ca peste tot e aceeasi poveste!! Si eu sunt Stan Patitul cu multe chestii si inca mai traiesc sa povestesc :lol: . Vorba ceea .. ati vazut drac mort? Pacat ca acum e un copil la mijloc, care poate intelege sau nu, ca de fapt cel care ar fi trebuit sa fie pedepsit (pe nedrept, din cate imi dau seama) e parintele. Si pana la urma, cu ce ati pacatuit asa de rau de ati atras mania superiorilor?
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde lenav7 » 21 Ian 2006, 22:06

Nu o sa-ti pleci capul, dar, o sa te saturi in final (si ei mizeaza pe asta) si e destul de greu pentru copilul tau sa suporte un asemenea stres, asa ca, o sa ajungi (probabil) la concluzia mea de a capata l"linistea" cu pretul compromisului la nesfarsit! Cei care nu lucreaza in invatamant isi inchipuie ca aici e o dulce letargie, unde venim sa ne luam salariile si totul e roz, motiv pentru care si grevele sunt contestate - apropo, protipendada face greva? Cred ca daca ne straduim putin, putem pune de o carte cu patanii disperate in invatamant! Si eu am copii care ar "trebui" tratati cu manusi, dar, din start le pun pe tava modul meu de a vedea lucrurile si, daca nu le convine, sa se duca in alta parte - e adevarat amenintarile au fost subtiri. La serbarea de Craciun de anul acesta am refuzat orice cadou din partea parintilor si le-am spus ca nu asta imi trebuie, ci, colaboratori in educarea copilului; cred ca m-au privit ca pe una care face pe nebuna, dar, de data asta au fost ei pusi intr-o situatie jenanta, ca atunci cand eu primeam ingerasi cu aripi mov, cutii de farduri si pasta de unghii folosite,etc.
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde aniova30 » 22 Ian 2006, 17:39

"Sa nu credeti ca m-am linistit, cand am ceva de spus o fac fara probleme, pentru ca, profesional, nu au ce-mi face! "

La aceasta parte a mesajului m-am referit când am felicitat-o pe doamna de mai sus pentru încrederea in fortele proprii si atitudine neslugarnica.
Nu agreez mesajele lungi si de aceea ma exprim in cat mai putine cuvinte.Eu am crezut ca erau elocvente.
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde lenav7 » 22 Ian 2006, 18:07

Sunt de acord ca putem posta si mesaje mai scurte, dar, uneori, poate simti nevoia sa spui ce te doare-pe mine ma dor cam multe! Usor, usor am deviat de la subiectul propus... Am senzatia ca nu putem face mare lucru pentru o perioada lunga de timp de acum incolo, asta neinsemnand ca subiectul a fost epuizat! :!: :?:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde lenav7 » 23 Ian 2006, 21:39

De data asta nu mai merge ca pe vremea lui Paul Goma, acum toata lumea are impresia ca traim intr-o democratie aproape perfecta si nu te mai crede nimeni; cred ca nici noi, intre noi nu ne credem; suspiciunea, barfa, denigrarea au ajuns la rang de arta . Eu, ma incurajez singura sau intr-un mediu foarte restrans, astfel incat sa incerc sa uit de ce mi se intampla, dar, cine poate uita, atunci cand este calcat in picioare !? :(
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde aniova30 » 24 Ian 2006, 09:34

Personal nu simt aceasta incatusare, chiar daca am luat atitudine in orice situatie in care mi s-a parut mie ca este corect sa fac acel lucru.
De aceea sunt mirata cand oamenii sunt revoltati , dar se sfatuiesc intre ei sa aplice politica strutului , pentru ca totul se va intoarce impotriva lor.
Nu indemn pe nimeni la razmerita ci ,stiind că " mai multe adevaruri inseamna nici un adevar" , cred ca fiecare are datoria sa-l caute pe cel real , chiar daca , gasindu-l , ii convine sau nu.
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Următorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori