EPIDEMIE DE PADUCHI

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde andreea_muntean » 09 Dec 2009, 14:30

Deschid un subiect delicat , pe care , pe buna dreptate , multi nu indraznesc sa-l discute ! In clasa fetitei mele este epidemie de PADUCHI !!! Am contactat invatatoarea clasei cu rugamintea sa ia masuri in acest sens , asa cum stie ea ( sa vorbeasca cu parintii , sa solicite asistenta in control detaliat , etc etc) Dureaza aceasta problema de 3 saptamani ...nimic schimbat , copiii sunt plini (in special fetitele ). Prin urmare am anuntat directoratul , care , de asemenea ...NIMIC..."Ce sa facem , ce sa facem ...???" Nici asistenta in control , nici copilul care detine "sursa" nu sta acasa macar cateva zile pana se curata . O singura sedinta cu parintii a avut loc pe aceasta tema , care nu a dat niciun rezultat !! Ce putem face ? Eu sunt disperata , trimit fetita la scoala ingrozita !!
Daca cineva stie unde putem apela , cine se ocupa cu rezolvarea problemelor de igiena in scoli ...ceva care sa ne ajute ...
Va spun ce raspuns mi-a oferit invatatoarea chiar azi dimineata : " Eu sunt vopsita , la mine nu trag !!"
Nu pot sa cred ca se intampla asa ceva in Romania anului 2009 !!! Va rog oferiti-mi un raspuns-ajutor!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde sportiv » 09 Dec 2009, 16:08

Cum,nu puteti crede ca se intampla in Romanica?Vai ce inocenta!Pana si guvernul si parlamentul sunt niste paduchiosi!(Nu-i controleaza nimeni,de asta nu se stie!)
In afara glumei,trebuie sa luati legatura cu medicii de familie,ca intr-o comuna sunt cel putin 2,cu primariile si daca nu se rezolva problema cu Directia de Sanatate Publica!Focarul trebuie indepartat cat mai repede!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde andreea_muntean » 09 Dec 2009, 18:24

sportiv scrie:Cum,nu puteti crede ca se intampla in Romanica?Vai ce inocenta!Pana si guvernul si parlamentul sunt niste paduchiosi!(Nu-i controleaza nimeni,de asta nu se stie!)
In afara glumei,trebuie sa luati legatura cu medicii de familie,ca intr-o comuna sunt cel putin 2,cu primariile si daca nu se rezolva problema cu Directia de Sanatate Publica!Focarul trebuie indepartat cat mai repede!


Multumesc pentru raspuns . Am intentionat sa apelez la DSP , dar invatatoarea s-a speriat foarte tare ca "vin aia peste ea" si m-a rugat sa nu ! Evident ca acolo se va ajunge pana la urma . Medicul de care apartine scoala a fost anuntat , dar zice directorul ca nu vine in control ...de ce ..?? Chiar si el se intreaba...
Dl "sportiv" , nu suntem in comuna , suntem "la oras" ! Va surprinde ca se intampla asta chiar si la oras??
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde mariro » 09 Dec 2009, 18:30

Cand eram invatatoare la tara aveam mereu "noroc" de astfel ce copii-sursa. :( Exista o solutie care se foloseste practic la oi, dar care omoara parazitii de care vorbesti, Andreea. Am cautat sa-mi amintesc si nu-mi vine in minte decat PEDIMOL. Nu stiu sigur ca se numeste asa... Poate se gaseste ceva la farmaciile veterinare!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde andreea_muntean » 09 Dec 2009, 18:46

mariro scrie:Cand eram invatatoare la tara aveam mereu "noroc" de astfel ce copii-sursa. :( Exista o solutie care se foloseste practic la oi, dar care omoara parazitii de care vorbesti, Andreea. Am cautat sa-mi amintesc si nu-mi vine in minte decat PEDIMOL. Nu stiu sigur ca se numeste asa... Poate se gaseste ceva la farmaciile veterinare!

Iti multumesc frumos "mariro" ! Stiu tot ceea ce distruge aceste oribilitati , dar problema este ca unii dintre parintii din clasa nu constientizeaza gravitatea situatiei sau doamna invatatoare nu le-a transmis ce trebuie ...nu stiu ....Ideea este ca exista sursa in clasa si nimeni nu face nimic , nici macar parintii fetei respective . Groaznic... :cry:
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde andreea_muntean » 09 Dec 2009, 18:51

Scriu si aici desi am deschis topicul si la "parintii intreaba ..."
Cine asigura igienizarea clasei in cazul unui focar de paduchi , atunci cand nici invatatoarea , nici directiunea nu se implica activ , in sensul chemarii de urgenta a unui cadru medical ??
Va rog frumos daca stie cineva oficial cui trebuie sa ne adresam , noi parintii ( ca vad ca asa e "la romani", parintii lupta singuri , pentru ca d-na inv s-a vopsit si la ea nu trag ) !!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde mariro » 09 Dec 2009, 20:13

Asistenta scolii nu are voie sa primeasca elevii cu probleme, indiferent ca sunt sursa, sau ceilalti: "molipsitii"!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde valimatiuta » 09 Dec 2009, 20:47

Incredibil! Cu asemenea situatii ne mai confruntam demult, dar nu la o asemenea amploare si se luau masuri imediate, izoland acasa, in primul rand focarul apoi si pe contaminati, pentru dezinfectie. Cum e posibil sa nu intervina medicul scolii?
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde felixmunteanu » 09 Dec 2009, 20:57

Vai, nu credeam sa mai aud de paduchi! Am trait anii 80 cu despaducheri si miros de petrol. Se pare ca vremurile se intorc. Din cate stiu, ar trebui semnalat la SANEPID sau cum s-o fi numind acum. ...sau la medicul scolar, cel care face triajul la inceput de an scolar.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde andreea_muntean » 09 Dec 2009, 22:38

felixmunteanu scrie:Vai, nu credeam sa mai aud de paduchi! Am trait anii 80 cu despaducheri si miros de petrol. Se pare ca vremurile se intorc. Din cate stiu, ar trebui semnalat la SANEPID sau cum s-o fi numind acum. ...sau la medicul scolar, cel care face triajul la inceput de an scolar.


La modul cum ma cunosti Felicia , crezi ca am stat cu manile in san ? Pur si simplu nu sunt luate masurile de rigoare . Azi dimineata am avut ultima discutie cu directorul , si pentru ca ridica din umeri ca un incompetent , maine DSP-ul va fi in scoala! E inuman !!El spune ca a fost directorul adjunct personal la medicul de familie , dar uite dom'le ca nu vine sa-si faca treaba !!
Acelasi lucru l-am spus si eu , ca fetita sursa trebuie izolata de colectiv cateva zile , iar invatatoarea clasei ridica din umeri ... ea nu poate sa-i interzica sa vina la scoala . Nu credeam ca este posibil . Sunt in stare de soc !!! :shock:
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde sj2602 » 20 Dec 2009, 17:16

Intr-adevar, invatatoarea nu are voie sa interzica unui copil sa vina la scoala. Ea nu poate decat sa raporteze cazul la directiune si la cadrul medical al scolii. Daca acestia nu-si fac treaba, invatatoarea nu poate face nimic. Poate a incercat sa discute cu parintii copilului, dar cine stie ce fel de oameni sunt acestia? Va dati seama ce oameni pot fi, de-si lasa copilul plin de paduchi zile si luni in sir........ Si atunci, invatatoarea ce sa faca? Nu vreau sa credeti ca-i acord circumstante atenuante, ar trebui sa se lupte mai mult pentru clasa ei, dar poate ca intr-adevar nu are cu cine, si la un moment dat te saturi sa te tot rogi de parinti (eu am fost amenintata odata de taticul unui astfel de copil, atunci cand i-am cerut sa pastreze igiena copilului), de asistenta, de director...... Iar de la tine putere, ca invatator, nu poti chema SANEPIDUL in scoala si nici nu poti trimite copilul inapoi acasa.
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde sportiv » 20 Dec 2009, 17:33

De ce atatea neputinte? :P
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde sj2602 » 20 Dec 2009, 20:22

Pentru ca asa sunt regulile. Eu am avut "indrazneala" sa trec peste aceste "neputinte" si acum directoarea nici nu-mi mai raspunde la salut. N-o consider o mare pierdere, insa nu-ti poti aprinde paie in cap la nesfarsit din cauza unor oameni inconstienti.
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde andreea_muntean » 22 Dec 2009, 16:21

In cazul asta , cu atatia neputinciosi si incompetenti , sa ne umplem fratilor de paduchi ...ii colectionam .
As dori sa citesc astfel de reguli , cum ca nu poti sugera parintilor sa tina copilul acasa in asemenea cazuri INUMANE ! Nu se poate sa mentii in clasa o sursa neigienica , pentru ca se transmit extrem de repede , doar soptindu-i celuilalt ceva la ureche ! Sunt copii , nu se pot feri asa ca noi ! E o discutie inutila , masurile trebuiau luate chiar de invatatoare , daca aceasta este incompetenta, de director ; daca si acesta e incompetent, ajungem pana unde trebuie. ..in varful piramidei !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde ianchis » 22 Dec 2009, 22:04

andreea_muntean scrie:In cazul asta , cu atatia neputinciosi si incompetenti , sa ne umplem fratilor de paduchi ...ii colectionam .
As dori sa citesc astfel de reguli , cum ca nu poti sugera parintilor sa tina copilul acasa in asemenea cazuri INUMANE ! Nu se poate sa mentii in clasa o sursa neigienica , pentru ca se transmit extrem de repede , doar soptindu-i celuilalt ceva la ureche ! Sunt copii , nu se pot feri asa ca noi ! E o discutie inutila , masurile trebuiau luate chiar de invatatoare , daca aceasta este incompetenta, de director ; daca si acesta e incompetent, ajungem pana unde trebuie. ..in varful piramidei !

Stimata doamna, sunt de acord cu Dvs atunci cand sustineti ca trebuie facut ceva, luate masuri......... Dar totusi, dati-mi voie sa-mi exprim si dezaprobarea in legatura cu felul in care puneti problema. Daca sunteti cadru didactic, cunoasteti regulile, asa ca nu cred ca e cazul sa vi le reamintesc eu. Insa daca nu sunteti cadru didactic, dati-mi voie sa va spun ca pentru noi, dascalii, exista reguli mai aspre decat pentru copii sau parinti. Si una dintre aceste reguli este aceea de a primi TOTI copiii in scoala. Eu, ca invatatoare, nu ma pot opune. Si atunci discut cu parintele in cauza si incerc sa rezolv problema pe cale civilizata, incerc sa-l lamuresc sa rezolve problema copilului sau. Daca tot nu se rezolva, merg la asistenta sau la director. Ei trebuie sa decida. Daca nici ei nu o fac, eu nu ma pot pune in usa, sa opresc elevul sa-mi intre in clasa. In acest caz pot fi trasa la raspundere de catre Inspectorat. Iar Inspectoratul in general, nu da dreptate invatatorului, ci copiilor si parintilor. In cazul nostru, imi va pune in vedere faptul ca si acel copil are dreptul la educatie, iar eu nu am voie sa fac legea singura. Este absurd, stiu, da asa stau lucrurile. Invatatoarea poate interzice unui copil sa intre in clasa numai daca are la mana o hartie care sa arate faptul ca acel copil sufera de vre-o boala care sa-i interzica intrarea in colectivitate. Mai concret: daca nu am o hartie pe care sa scrie negru pe alb ca elevul nu are voie sa intre in colectivitate, eu nu-l pot opri sa-mi intre in clasa. Ori Dvs credeti ca noua, dascalilor, ne convine sa lucram in astfel de conditii? Stiti cate probleme au copiii intr-o clasa? Stafilococi, boli de piele, paduchi, streptococi, gripe, conjunctivita si lista poate continua. Va dati seama cat ne-am dori sa lucram doar cu elevi sanatosi? Dar nu se poate. E foarte usor sa arati spre invatatoare si s-o numesti "incompetenta". (Din cate vad, tot mai multi parinti fac lucrul acesta, din pacate fara a avea dreptate). Eu cred ca de vina sunt asistenta medicala si directorul unitatii. Invatatoarea nu poate face prea multe in cazul acesta. Nu spun ca asa e normal. Normal ar fi ca eu, invatatorul, sa pot trimite copilul acasa fara nici o discutie. Insa in servici exista reguli care din pacate nu sunt mereu corecte. Eu as evita sa judec un om in necunostinta de cauza........
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Următorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori