EN II

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

EN II

Mesajde szm2012 » 02 Iun 2014, 13:41

Evaluare natională clasa a II-a, limba româna,este în neconcordanţă cu programa. În comparatie cu itemii de la clasa a IV-a , cei de la clasa a II-a sunt mult mai dificili , mai ales cei de la SCRIS. Am văzut că aici erau coduri si pentru ortografie si punctuaţie , iar la clasa a IV-a nu au fost . Îsi bat joc de munca noastră şi a copiilor , ori nu cunosc activitatea noastră din ciclul primar?
szm2012
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Mai 2012, 13:13

Re: EN II

Mesajde gg » 02 Iun 2014, 15:50

Cu siguranță , sunt de acord! Credeam că numai eu am avut această senzație și vă mulțumesc pentru deschiderea acestui topic...
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Re: EN II

Mesajde tiuani » 02 Iun 2014, 17:21

Mie mi s-au părut textele mult prea mari pentru clasa a II-a.
tiuani
 
Mesaje: 8
Membru din: 27 Iun 2009, 12:50

Re: EN II

Mesajde felixmunteanu » 02 Iun 2014, 18:51

Deja ati corectat? Noi de abia maine dimineata luam caietul invatatorului, asa ca nu pot comenta.
Legat de texte, nu consider ca au fost foarte lungi, doar critic faptul ca le-au intins pe doua pagini, fragmentandu-le cu desene, care puteau sa lipseasca sau sa fie plasate la sfarsit. La mine, toti copiii s-au incadrat in timp, iar cei mai multi au terminat proba de citit in 15 minute.
Voi reveni...
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: EN II

Mesajde felixmunteanu » 03 Iun 2014, 19:15

Am revenit.
Legat de ortografie si de punctuatie. Observati, va rog, ca pentru 10 se accepta un interval de 80-100% sau chiar de 50-100% si nu se refera la scrierea ortogramelor ci la probleme generale (litera initiala mare, omisiuni, inversiuni, confuzii de litere).
Astfel, daca un copil a stiut sa scrie in 5 propozitii ca e in gradina cu alte persoane si fac diferite activitati specifice anotimpului, primeste 10 chiar daca face cateva mici greseli de scriere.
Mi se pare normal sa se testeze si aceste aspecte, dupa doi ani in care s-au invatat normele elementare de scriere.
Personal, din 51 de lucrari, nu am scazut pentru ortografie decat la 1-2 elevi, iar pentru punctuatie deloc. Am scazut, in schimb, pentru originalitate sau pentru continut, dar in foarte putine cazuri.

Ceea ce pot critica este faptul ca testele au fost ”gandite color”, iar la imprimanta alb/negru nu s-au observat pomii infloriti. In desen mai erau si copii care pareau ca aduna frunzele cu grebla astfel ca am avut surpriza sa gasim cateva texte despre toamna. Le-am luat de bune, dat fiind ca si toamna se planteaza unele flori/puieti si se fac lucrari de curatenie.

Mentionez ca lucrez in mediul urban, in scoala de cartier.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori