Elevii vor primi un mar

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Elevii vor primi un mar

Mesajde rofi3 » 27 Aug 2010, 15:08

Se pare ca programul "cornul si laptele" este inlocuit cu marul. Poate este mai sanatos si o sa-l manance: http://www.realitatea.net/peste-1-7-mil ... 35704.html
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: elevii vor primi un mar

Mesajde valimatiuta » 27 Aug 2010, 16:06

Mai bine-ar face economie si cu acesta si nu s-ar mai da generosi fata de copii!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: elevii vor primi un mar

Mesajde roxanabadea » 27 Aug 2010, 18:11

Da' pe bune acum... Sunt atatia amarati care duc laptele si cornul acasa, la fratii mai mici si il impart frateste...
In paralel, sunt atatia altii care joaca fotbal in curtea scolii cu cutia de lapte...
Marul asta, (multumim statului ca se gandeste la sanatatea noastra) merge pe burta goala? Pentru ce se cheltiue atatia bani? Adica avem tupeu sa luam bani de la profesori, dar nu putem renunta la un mar, un corn, un lapte de calitatea indoielnica?!
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: elevii vor primi un mar

Mesajde roxanabadea » 27 Aug 2010, 18:14

valimatiuta scrie:.... si nu s-ar mai da generosi fata de copii!


Nu e generozitate, Vali! E ''material didactic''pentru copii:'' uite cum se irosesc banii de pomana.Invata! Tu nu fa la fel!''
Cati bani se folosesc pe mere? sau pe lapte? Sau pe corn? De ce acei bani nu li se dau profesorilor, daca tot sunt ''in plus''? Sau o fi vreun imprumut, facut aiurea, si platim imprumut cu totii, vrem nu vrem?
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Elevii vor primi un mar

Mesajde camifb » 29 Aug 2010, 13:34

Daca sunt bani in plus pot sa puna acei bani la alocatiile copiilor.
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Re: Elevii vor primi un mar

Mesajde paraschiva59 » 29 Aug 2010, 21:15

Noi am primit din cand in cand cate un mar , prin aprilie, mai , probabil de proba . Parerea mea :
1. este un supliment bun , dar vorba cuiva... ,,pe burta goala " te leasina ; apoi nu are valabilitate mare si vor fi probleme cu distributia ;
2. prin urmare , ar trebui sa ramana si laptele cu cornul ; elevii mei au nevoie de amandoua ;
3. sa vedem si mai departe - ar fi un ajutor pentru pomicultori .
In concluzie , pentru elevii mei de la sat , si ca ei cred ca sunt destui , sa se suplimenteze cu un mar . Merita , macar ei , o atentie sporita !
paraschiva59
 
Mesaje: 12
Membru din: 27 Sep 2008, 22:26

Re: Elevii vor primi un mar

Mesajde pucheadorel » 21 Sep 2010, 18:37

Și noi am primit mere spre sfârșitul anului școlar trecut. Dar, avându-se în vedere că nouă alimentele ni se aduc de două ori pe săptămână, ne-am pomenit că de câteva ori unele mere s-au stricat. Mai mult, erau „bob numărat”, cum se spune! Așa că unii copii au rămas fără. Mai mult: unele mere erau mucegăite la mijloc. Mă întreb: oare câți bani se învârt în afacerea „laptele, cornul și mărul”?
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Elevii vor primi un mar

Mesajde sportiv » 21 Sep 2010, 21:04

:D Incercati un mar cu lapte!Veti avea timp destul sa rezolvati problema!
Acum,pe bune,am vazut asta-seara ca merele romanesti sunt ,,prea mici” (la spaga probabil) si nu se accepta decat unul la un anumit gramaj,(nu doua in acelasi gramaj) :P
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Elevii vor primi un mar

Mesajde pucheadorel » 21 Sep 2010, 21:30

sportiv scrie::D Incercati un mar cu lapte!Veti avea timp destul sa rezolvati problema!
Acum,pe bune,am vazut asta-seara ca merele romanesti sunt ,,prea mici” (la spaga probabil) si nu se accepta decat unul la un anumit gramaj,(nu doua in acelasi gramaj) :P

:D :D :D :lol: :lol: :lol: :P :P :P
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Elevii vor primi un mar

Mesajde roxanabadea » 22 Sep 2010, 10:43

Noi primim doar lapte si corn. Mar inca nu , asa ca nu e nici mucegait, nici gaunos... Nu e deloc:)
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Elevii vor primi un mar

Mesajde marikaj » 22 Sep 2010, 15:23

roxanabadea scrie:Noi primim doar lapte si corn. Mar inca nu , asa ca nu e nici mucegait, nici gaunos... Nu e deloc:)

Pana la 1 noiembrie se merge doar pe lapte si corn
In aceasta perioada primariile trebuie sa organizeze licitatii pentru achizitionare de mere.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Re: Elevii vor primi un mar

Mesajde felixmunteanu » 22 Sep 2010, 20:11

Eu am vorbit cu cineva direct de la minister si i-am spus despre cat ne va fi de "usor" sa impartim merele, dat fiind ca nu sunt trase la xerox,despre cat de "placut" va fi sa asistam la partidele de bowling, dar mi s-a spus ca proiectul e european si vine de la agrigultura, invatamantul fiind doar beneficiar.
Eu deja stiu ce voi face: impartire cu ochii inchisi. :shock:
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Elevii vor primi un mar

Mesajde paraschiva59 » 22 Sep 2010, 22:41

Eu impart elevilor mei cam in fiecare zi cate un mar, din cei 5 copaci din livada mea , cu alte cuvinte din cel de-al doilea job . Sa stiti ca merge ! Si am in clasa 32 bobocei !
paraschiva59
 
Mesaje: 12
Membru din: 27 Sep 2008, 22:26

Re: Elevii vor primi un mar

Mesajde felixmunteanu » 22 Sep 2010, 23:04

Da, dar merele culese din pomii dumneavoastra sunt proaspete si duse probabil cu grija intr-o plasa, nu hurducate cu cine stie ce camion prin gropile patriei. Dar, sa nu ne grabim! Vom trai si vom vedea. Da, Doamne, sa fie bine: niciunul cu viermi, niciunul batucit, niciunul stricat, niciunul mai mare sau mai mic.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Elevii vor primi un mar

Mesajde roxanabadea » 23 Sep 2010, 09:06

Poate daca ar fi patrate ar fi mai usor de ambalat,de masurat.... :D
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Următorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator