egalitate??????

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

egalitate??????

Mesajde oaierozsibleaga » 24 Oct 2007, 19:25

oare va exista egalitate intre prof/a si elev/a????????..........si nu sunt o profesoara sunt doar o eleva...si sincer egalitatea exista...ptr k si profesorii sunt oameni si elevii la fel...pentru mn egalitatea intre profesor si elev exista.........e adevarat ca trebuie sa nu depasesti masura si sa le vb frumos....dar si eu stiu k pana la urma nu exista un prof p kre sa nu-l barfim p la spate :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
oaierozsibleaga
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Oct 2007, 09:54

Re: egalitate??????

Mesajde resunu » 24 Oct 2007, 22:33

oaierozsibleaga scrie:[...]........e adevarat ca trebuie sa nu depasesti masura si sa le vb frumos....dar si eu stiu k pana la urma nu exista un prof p kre sa nu-l barfim p la spate :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Atitudinea elevilor este determinata in mare parte de atitudinea profesorilor si invers . Sistemul actual de invatamant (de fapt acelasi sistem antic :wink: ) pune elevii si profesorii in tabere adverse. Inainte insa un astfel de sistem functiona pentru conditiile acelor vremuri, deoarece profesorii erau considerati Dumnezei, iar acest lucru era legiferat de legi conforme. In situatia de astazi, mentalitatea antica a ramas, dar anumite aspecte le-am "adaptat" fortat pentru a mima democratia , atribut al oricarui stat civilizat. Dar sistemul juridic nu s-a schimbat in conformitate cu democratia , ci eventual doar in cateva oaze fara importanta. O astfel de oaza este invatamantul , in care dupa revolutie elevilor li s-au dat unele drepturi , firesti de altfel, dar celelalte legi, structuri , programe si metodologii au ramas neschimbate. Practic invatamantului i se cere sa produca sclavi, dar folosint modele democratice. Ori asa ceva este imposibil. E ca si cum ti-ar cere cineva sa fugi, dar iti leaga piciorele.
Democratia , necesita libertate si egalitate, altfel nu se poate. Ne vom intoarce iarasi la dictatura (de parca am fi scapat vreodata de dansa :P )
Avatar utilizator
resunu
 
Mesaje: 1709
Membru din: 29 Aug 2007, 11:42

egalitate!!!

Mesajde stephany » 26 Oct 2007, 05:59

Draga mea,egalitatea de care tu vb nu poate sa existe.De altfel cum doresti tu astfel de egalitate??Cum iti imaginezi tu ca ai vb cu profa ta ca si cand ai vb cu o prietna de varsta ta???Dar legaturi prietenesti pot exista asta implicand parteneriat din ambele parti.Desigur ca sunt si profesori care ,asa cum spunea si resunu ,uita care le sunt drepturile si indatoririle punandu-se pe un fel de pedestral; dar ,sa u uitam ca sunt si profesori care muncesc cu drag asteptand ca elevul sa fie cel care sa ia initiativa .apropo ai incercat vreodata sa ai incredere intr-un prof??Ai incercat vreodata sa vb deschis ,spunad ceea ce te doare fara sa crezi ca asta este in detrimentul tau??La liceul tau exista cineva in care sa ai incredere?si aici ma refer la un cadru didactic...Priveste macar o clipa colegii tai si judeca-i la adevarara lor valoare crezi ca ei sunt cei care nu coopereaza ?incearca sa iti iei inima in dinti si sa vb deschis cu un prof sa ii spui bce te doare poate in felul acesta se vor schimba multe...mai stii...dialogul civilizat a ajuns sa inmoaie multe inimi .Poate daca mai lasati din orgoliu atat dascalii cat si elevii se va ajunge la o discutie amicala ,reciproca dina mbele parti.cat despre barfa profilor asta afost si va fi intotdeauna daca o profa este mai in varsta e naspa daca e tanara nu e atat de cool daca are fusta verde nu se asorteaza daca nu are blugi cu talia joasa nu prinde la moda ...Trebuie sa accepti pe cei din ajur asa cum ia dat Dumnezeu altfel cum crezi ca te vor accepta(la randul tau)ceilalti???
stephany
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Sep 2007, 05:48

Re: egalitate??????

Mesajde oana1964 » 26 Oct 2007, 06:46

oaierozsibleaga scrie: .si sincer egalitatea exista...ptr k si profesorii sunt oameni si elevii la fel...


dar cand te gandesti la diferenta de varsta, mentalitate, experienta de viata (si am eu o banuiala ca generatia voastra are alta definitie decat marile drame ale vietii pentru aceasta expresie...), stil de gandire si de abordare a vietii, cantitate de informatie, etc. tot ti se pare ca mai sunteti egale? :lol: fiecare am trecut prin copilarie, adolescenta, tinerete... dar cu toate ca unele replici ale adultilor nu ne conveneau, am ajuns sa la intelegem si sa le rostim si noi, cand am ajuns de varsta acelora de atunci. totul pare ca merge inainte, insa de fapt este un cerc. mai tarziu vei gandi la fel. si vei rade de rebela care se infuria un pic pentru ca nu era considerata din toate punctele de vedere egala profesoara ei.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Re: egalitate??????

Mesajde resunu » 26 Oct 2007, 11:18

oana1964 scrie:[....] totul pare ca merge inainte, insa de fapt este un cerc. mai tarziu vei gandi la fel. si vei rade de rebela care se infuria un pic pentru ca nu era considerata din toate punctele de vedere egala profesoara ei.

Termenul de egalitate inseamna de fapt egalitate in fata legii ("nimeni nu-i mai presus de lege"), egalitatea sanselor (interzicerea discriminarii (a selectivitatii, faoritismelor, a ierarhizarilor)), lucruri care sunt de altfel consemnate in Constitutia tarii.
De obicei insa se exagereaza aceasta notiune atribuindu-se sensul de egalitate perfecta, ceea ce este nu numai o utopie, dar este interzis de legile naturii deoarece absolut NU EXISTA ! Foarte des se ridiculizeaza aceasta notiune , doar pentru a motiva ticalosiile de multe ori oficiale sau cel putin legale :( (discriminare, favoritism, selectivitate, ierarhizare, coruptie, etc. )
Egalitatea ditre dascal si elev eu o vad in sensul respectului si ajutorului reciproc. Stiu ca e foarte greu sa gandim astfel, mai ales cand avem o traditie in mentalitate bazata pe ierarhizare si dependenta. Principiile democratice insa necesita astfel de atitudini, chiar daca acum ni se par ridicole deoarece suntem obisnuiti cu dictatura .
Avatar utilizator
resunu
 
Mesaje: 1709
Membru din: 29 Aug 2007, 11:42

egalitate???

Mesajde monica_caruntu » 12 Noi 2007, 00:01

Daca te consoleaza si noi va barfim pe voi!!!! Deci suntem egali!!! Numai ca noi stim ce spunem si nu ne limitam doar la a va descrie tinuta vestimentara.....Noi putem mai mult, dar voi?
monica_caruntu
 
Mesaje: 16
Membru din: 29 Iun 2006, 04:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde resunu » 12 Noi 2007, 13:10

Egalitate la barfa ? :shock: :shock: :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
resunu
 
Mesaje: 1709
Membru din: 29 Aug 2007, 11:42

Re: egalitate??????

Mesajde carmen_yq » 16 Ian 2008, 01:00

oaierozsibleaga scrie:pentru mn egalitatea intre profesor si elev exista.........e adevarat ca trebuie sa nu depasesti masura si sa le vb frumos....dar si eu stiu k pana la urma nu exista un prof p kre sa nu-l barfim p la spate


Draga mea, categoric ca egalitate intre profesor si elev exista, totul este sa constientizezi situatiile in care se concretizeaza. Modul tau de exprimare lasa sa se inteleaga o raspandire ampla a acestei egalitati si, daca este s-o privesti din acest punct de vedere, te asigur ca faci o afirmatie la fel de aberanta ca si aceia care sustin egalitatea totala intre barbat si femeie sau mai stiu eu ce alte minunatii.
Egalitatea dintre profesor si elev exista doar in ipostazele comunicarii. Inteleg prin asta ca cei doi exponenti au aceleasi drepturi in exprimarea opiniilor, indiferent de ce natura ar fi acestea atata timp cat sunt formulate in mod corespunzator.
In ceea ce priveste alte concretizari ale egalitatii in cadrul acestei relatii, trebuie sa te dezamagesc, dar nu prea exista. O atitudine democratica a profesorului nu te indreptateste a-l considera ca facand parte din cercul tau de amici si, chiar daca acesta s-ar incadra in sfera respectiva, tot nu i-ai fi egal.
"A nu depasi masura si a vorbi frumos", nu crezi ca este o atitudine cu caracter general si nu neaparat particularizata la profesor? Un comportament corect si elegant este indicat in toate raporturile interumane, indiferent intre ce membri s-ar stabili acestea.
carmen_yq
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Aug 2007, 03:30

Re: egalitate??????

Mesajde resunu » 16 Ian 2008, 02:17

carmen_yq scrie:
oaierozsibleaga scrie:pentru mn egalitatea intre profesor si elev exista.........e adevarat ca trebuie sa nu depasesti masura si sa le vb frumos....dar si eu stiu k pana la urma nu exista un prof p kre sa nu-l barfim p la spate


Draga mea, categoric ca egalitate intre profesor si elev exista, totul este sa constientizezi situatiile in care se concretizeaza. Modul tau de exprimare lasa sa se inteleaga o raspandire ampla a acestei egalitati si, daca este s-o privesti din acest punct de vedere, te asigur ca faci o afirmatie la fel de aberanta ca si aceia care sustin egalitatea totala intre barbat si femeie sau mai stiu eu ce alte minunatii.
Egalitatea dintre profesor si elev exista doar in ipostazele comunicarii. [...]

Egalitatea se refera doar la relatiile sociale. Adica in sensul egalitatii sanselor si egalitatii in fata legii. Toate celelalte extinderi ale termenului, cum se face de altfel si pentru conceptul de libertate, este tendentioasa si are drept scop ridiculizarea conceptelor democratice in vederea mentinerii vechilor structuri totalitare.
Termenii de egalitate si libertate reprezinta principii majore ale Drepturilor Omului si sunt destul de clar definiti . Orice ridiculizare, denaturare sau ponegrire a lor este foarte grava din punctul meu de vedere , mai ales ca inca avem o mentalitate bazata pe discriminare inclusiv la "cei de sus" si pe care o resimtim in practica nu tocmai favorabil , chiar daca unii se mai lauda ca o ducem bine :wink:
Avatar utilizator
resunu
 
Mesaje: 1709
Membru din: 29 Aug 2007, 11:42

Re: egalitate??????

Mesajde carmen_yq » 16 Ian 2008, 14:53

resunu scrie: Egalitatea se refera doar la relatiile sociale. Adica in sensul egalitatii sanselor si egalitatii in fata legii. Toate celelalte extinderi ale termenului, cum se face de altfel si pentru conceptul de libertate, este tendentioasa si are drept scop ridiculizarea conceptelor democratice in vederea mentinerii vechilor structuri totalitare.


N-am afirmat nicidecum ca egalitatea s-ar regasi intr-o alta sfera de cea a relatiilor sociale. Insa nu consider ca ar trebui sa ne hazardam in a face afirmatii exagerate in ceea ce priveste manifestarea ei, in plan practic, in cadrul societatii. Se poate vorbi despre o egalitate in fata legii, dar categoric o egalitate a sanselor nu exista decat teoretic deoarece trebuie sa admitem si sa ne asumam faptul ca oportunitatile sunt favorizate, in general, de diverse aspecte fapt care reprezinta o realitate concreta si nu absolut condamnabila...ceea ce este de altfel cat se poate de firesc.
Ca sa revin in plan educational, egalitatea profesor-elev exista cu certitudine insa numai in ceea ce priveste aspectul comunicational...caci nu se poate in niciun caz vorbi despre o egalitate in drepturi, indatoriri si multe altele. Apoi, sunt absolut convinsa ca in momentul in care elevii amintesc notiunea de "egalitate" cu profesorul, foarte putin dintre acestia se pronunta dupa o lunga analiza a conceptului acordandu-i semnificatiile corespunzatoare.
carmen_yq
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Aug 2007, 03:30

Re: egalitate??????

Mesajde resunu » 16 Ian 2008, 18:16

carmen_yq scrie:
resunu scrie: Egalitatea se refera doar la relatiile sociale. Adica in sensul egalitatii sanselor si egalitatii in fata legii. Toate celelalte extinderi ale termenului, cum se face de altfel si pentru conceptul de libertate, este tendentioasa si are drept scop ridiculizarea conceptelor democratice in vederea mentinerii vechilor structuri totalitare.
N-am afirmat nicidecum ca egalitatea s-ar regasi intr-o alta sfera de cea a relatiilor sociale. Insa nu consider ca ar trebui sa ne hazardam in a face afirmatii exagerate in ceea ce priveste manifestarea ei, in plan practic, in cadrul societatii. Se poate vorbi despre o egalitate in fata legii, dar categoric o egalitate a sanselor nu exista decat teoretic deoarece trebuie sa admitem si sa ne asumam faptul ca oportunitatile sunt favorizate, in general, de diverse aspecte fapt care reprezinta o realitate concreta si nu absolut condamnabila...ceea ce este de altfel cat se poate de firesc.[...]

Trebuie plecat de la ideea ca elevul nu se naste cu semnificatia notiunilor , ci acestea se cultiva in procesul de educatie.
Conceptele de egalitatea sanselor si egalitate in fata legii nu sunt clare sau nu se vor sa fie clare nici la nivele inalte, altfel cum se poate explica faptul ca se dau si se aplica legi discriminatorii (legea salarizarii bugetarilor, sau chiar numai in invatamant, legea recompenselor date pe criterii clientelare (salarii si gradatii de merit, 2 %, tichete cadou, etc. ))
In structurile statului exista institutii , formale la ora actuala, care se ocupa tocmai de egalitatea sanselor . Sunt formale deoarece intreg sistemul se bazeaza de fapt pe discriminare , iar o astfel de structura nu poate avea fundament intr-un astfel de sistem . Totusi, daca vrem sa mergem spre democratie , atunci trebuie in primul rand sa facem schimbari in mentalitatea noastra si sa acceptam principiul egalitatii care sa-l inlocuiasca pe cel al ierarhizarii (subordonarii, discriminarii) , chiar daca suntem obisnuiti cu un astfel de mod de gandire si ni se pare singurul posibil. E drept ca acest semnal ar trebui sa vina in primul rand de la "cei de sus" , dar ei n-au niciun interes sa schimbe obiceiurile si traditiile dictatoriale , mai ales ca mentalitatea populatiei este formata in acest sens si poate fi manipulata atat de usor. Toti avem dreptul la libertate, nu numai sefii. Toti suntem egali in sanse si drepturi si n-ar trebui sa existe unii mai egali decat altii, ca doar traim in realitate, nu in desene animate cum ar fi "Ferma Anumalelor " de exemplu :P
Avatar utilizator
resunu
 
Mesaje: 1709
Membru din: 29 Aug 2007, 11:42

Re: egalitate??????

Mesajde alexandre » 01 Mai 2009, 22:04

oana1964 scrie:
oaierozsibleaga scrie: .si sincer egalitatea exista...ptr k si profesorii sunt oameni si elevii la fel...


dar cand te gandesti la diferenta de varsta, mentalitate, stil de gandire si de abordare a vietii tot ti se pare ca mai sunteti egale? :lol:


Acestea trei aspecte ar fi trebuit CLAR nefolosite intr-o asemenea argumentare. :wink: Este mult prea mult sa generalizam lucrurile intr-un astfel de mod. Totusi nu inteleg ce se vrea/intelege prin aceasta egalitate...Fiecare, atat profesorul cat si elevul, are niste reguli care trebuie respectate de ambele parti. Iar respectul se numara printre aspectele care NU ar trebui incalcate de nici unul din membrii acestor doua grupari. :wink:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde angel_of_darkness98 » 10 Mai 2009, 19:44

sunt si eu eleva si sunt de acord [in mare parte] cu oaierozsibleaga. [tare nick, apropo] :D ... aceasta nu se referea diferenta de varsta, mentalitate si alte bla,bla,bla'uri, ci la comportamentul unor profesori fata de elevi. subliniez, unor. ei cred ca daca sunt mai inteligenti ca noi au dreptul sa ne jigneasca sau sa ne loveasca. inteleg, te mai infurii, iti mai scapa un cuvant sau 2, mai ales daca elevul este obraznic... dar nici asa! comportamentul unor profesori orgoliosi ii indeparteaza pe elevi de acestia! si care e faza cu barfa? si profesorii ne barfesc, pe ascuns, in pauze! nu cred ca exista profesor care sa nu fi fost barfit...
citez:
"Daca te consoleaza si noi va barfim pe voi!!!! Deci suntem egali!!! Numai ca noi stim ce spunem si nu ne limitam doar la a va descrie tinuta vestimentara.....Noi putem mai mult, dar voi?"

si, ma rog, noi ce barfim? tinuta profesorilor? :D lol... bine, si aceasta, dar mai ales comportamentul si modul de predare! stiti ce spuneti prin barfa? :-? hm, ce exemplu dat elevilor de catre profesorii ce pretind ca urasc barfa!

edit: deja prevad posturi lungi care sa imi dovedeasca contrariul.... :D
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Re: egalitate??????

Mesajde eurobert » 08 Sep 2009, 05:04

Egalitate se referea la respect, nu ai cum sa fi egal cu profesorul care are 30, 35, 65 ani cand tu esti un mucos de 17 ani(pentru el) nu?
Si nu va exista respect egal, multi profesori fac exces de zel degeaba.
Sunt elev si am 18 :)) deci tot aia e.
eurobert
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Aug 2009, 22:47

Mesajde onutza97 » 02 Ian 2010, 13:04

Puteti sa ma ajutati? Am nevoie de un raspuns concret. Este normal ca profesorii sa faca diferente intre elevi????? De ex. la teze, i-a ajutat pe cei mai buni la 1 exercitiu, dandu-le 10 apoi, iar pe ceilalti i-a lasat balta. Si la un test, in care TOT cei mai buni au lipsit (n.r. din cauza k erau de servici pe scoala), profu spunand k le va da testul data viitoare, dar nu a facut-o. Este normal???????? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
onutza97
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Dec 2009, 11:35

Următorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori