Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde lilidani » 20 Mar 2010, 20:21

"Slab pregătiți" sunt doar profesorii care se tem de învățătorii "deveniți peste noapte profesori". Altfel... de ce s-ar simți atacați?
Felicitări și cinste învățătorilor care au trecut prin Pedagogic mâncând didactica, metodica și practica pedagogică, care și-au continuat formarea și dezvoltarea carierei, precum și dezvoltarea personală, care se autoperfecționează continuu! Ei nu vor fi niciodată altceva decât ÎNVĂȚĂTORI și nu le va fi rușine pentru asta! Nu se vor blaza nici după ce vor fi încadrați și plătiți ca profesori. Spre deosebire de unii profesori care... nu mai studiază, că dau meditații și își suplimentează astfel veniturile.
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde ianchis » 21 Mar 2010, 23:20

Bravo, lilidani!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde lilidani » 23 Mar 2010, 00:09

Mulţumesc, ianchis!
Sunt învăţătoare. Şi aşa voi spune despre mine mereu, chiar dacă între timp am fost numită institutor, profesor pentru învăţământ primar... chiar dacă de ceva timp profesez şi ca psiholog.
Atâta timp cât ne amintim de domnul Trandafir, toţi cei ca noi vor fi ÎNVĂŢĂTORI !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde ianchis » 23 Mar 2010, 21:33

Eu sunt mandra ca am reusit sa duc la capat cu bine un liceu ca Pedagogicul. Nu vreau sa fiu rea, dar cati dintre profesorii existenti in tara ar fi fost in stare de asta? Toti? Nu cred. Doar cine a trait acele clipe de groaza din ora de Pedagogie si Muzica stie la ce la refer.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde lilidani » 24 Mar 2010, 19:04

Foarte mulţi dintre ei au suferit crunt doar făcând cursurile cuprinse în modulul psihopedagogic şi alergând să obţină false adeverinţe cum că au prestat practică pedagogică. Sigur nu ar fi rezistat în liceul pedagogic !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde carmencreanga » 27 Mar 2010, 23:21

lilidani scrie:"Slab pregătiți" sunt doar profesorii care se tem de învățătorii "deveniți peste noapte profesori". Altfel... de ce s-ar simți atacați?
Felicitări și cinste învățătorilor care au trecut prin Pedagogic mâncând didactica, metodica și practica pedagogică, care și-au continuat formarea și dezvoltarea carierei, precum și dezvoltarea personală, care se autoperfecționează continuu! Ei nu vor fi niciodată altceva decât ÎNVĂȚĂTORI și nu le va fi rușine pentru asta! Nu se vor blaza nici după ce vor fi încadrați și plătiți ca profesori. Spre deosebire de unii profesori care... nu mai studiază, că dau meditații și își suplimentează astfel veniturile.

BRAVOOOOOOOOO!
FELICITARI PTR INTREAGA AFIRMATIE SI PTR DESCHIDEREA DE A SUSTINE UN MARE ADEVARRRRRRR!
SUNT MANDRA CA EXISTA ASTFEL DE INVATORI PRINTRE NOI!
O VESNICA PRIMAVARA IN SUFLET!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde carmencreanga » 27 Mar 2010, 23:29

ianchis scrie:Eu sunt mandra ca am reusit sa duc la capat cu bine un liceu ca Pedagogicul. Nu vreau sa fiu rea, dar cati dintre profesorii existenti in tara ar fi fost in stare de asta? Toti? Nu cred. Doar cine a trait acele clipe de groaza din ora de Pedagogie si Muzica stie la ce la refer.

SUPERRRRRR!
NU CA AS AVEA CEVA CU PROFESORII!
Dar foarte multi dintre ei nu merita aceasta titulatura!
Bine zis : cati ar fi reusit sa termine acest liceu? Foarte multi.....la cate metodica.....stiu si aplica! :?:
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde ianchis » 28 Mar 2010, 00:36

Eu cred ca aceasta disputa intre noi si ei nu se va termina niciodata. Profesorii pur si simplu nu vor sa inteleaga faptul ca noi predam toate materiile, avem in grija o clasa de copii timp de 4 ani de zile, pe care-i "crestem" pur si simplu. Cand sunt mai mari si esti diriginte poti sa te implici sau nu in viata clasei tale. Poate sau nu sa te intereseze ca fetitele sunt atrase de baieti, ca fumeaza ........ pana la urma e viata lor si atata vreme cat aceste lucruri nu se petrec in ora ta, nu e neaparat problema ta. Cand sunt mici trebuie sa te implici vrei-nu-vrei (si slava Domnului, se intampla destule!!). Noi ne pavoazam clasele cu mainile noastre, avem materiale facute de noi, pentru o etapa de Captarea Atentiei trebuie sa avem mereu idei si materiale, pentru orice calificativ dat copiilor trebuie sa dam explicatii parintilor (cand sunt mai mari copiii, parintii nu se mai panicheaza daca copilul a luat "doar" un B), trebuie sa studiem toate materiile pentru a iesi in fata clasei noastre (istorie, geografie, geometrie, cunoasterea mediului, gramatica, matematica etc), trebuie sa avem mai multa rabdare, sa ne implicam mai mult -chiar nu le putem da copiilor acasa mereu de conspectat-....... Ar mai fi argumente, nu stau sa scriu romane cu toate amanuntele ca oricum nu intereseaza pe nimeni. Ideea e ca, pentru a ne putea judeca munca, profesorii ar trebui sa ne-o cunoasca in mod direct, adica sa fi profesat ca invatatori. De educatori nu mai spun. Vedea-i-as pe cei care dau de conspectat acasa si scapa ieftin de o ora, stand cu 30 de copii de 5 ani o zi intreaga si explicandu-le de o suta de ori o chestie simpla. Nu cred ca un profesor, fost invatator sau educator, va spune vreodata ceea ce spun ei despre noi in general. Si eu cunosc profesori care se "dau rotunzi" pe langa mine, cand ma intalnesc cu ei se uita de sus la mine si-mi vorbesc de parca eu nu stiu nimic pe lumea asta, iar ei stiu totul. Asta e...... No comment
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde carmencreanga » 28 Mar 2010, 00:54

Da, fara cuvinte...un profesor care la baza e invatator ...E UN BUN PROFESOR!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde relucostache » 11 Apr 2010, 09:55

lilidani scrie:"Slab pregătiți" sunt doar profesorii care se tem de învățătorii "deveniți peste noapte profesori". Altfel... de ce s-ar simți atacați?
Felicitări și cinste învățătorilor care au trecut prin Pedagogic mâncând didactica, metodica și practica pedagogică, care și-au continuat formarea și dezvoltarea carierei, precum și dezvoltarea personală, care se autoperfecționează continuu! Ei nu vor fi niciodată altceva decât ÎNVĂȚĂTORI și nu le va fi rușine pentru asta! Nu se vor blaza nici după ce vor fi încadrați și plătiți ca profesori. Spre deosebire de unii profesori care... nu mai studiază, că dau meditații și își suplimentează astfel veniturile.

ideea este urmatoarea
de ce sa le fie recunoscute activitatile ca invatator cand vor sa faca un pretransfer in alta specialitate
sunt autor a 9 auxiliare didactice in specialitate (matematica) si nu sunt de acord ca o invataoare sa puncteze la matematica cu carticele de povesti de adormit copii
nu am nimic impotriva colegilor invatatori dar nu sunt de acord sa beneficieze de gradele didactice obtinute ca invatator caci noi am dat grade pe baza de examene grele (stiu f bine ce grade se dau la invatatori)
in ceea ce priveste meditatiile asta e alta poveste si cred ca unii din cei de aici se comporta ca vulpea care nu ajunge la struguri
relucostache
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Feb 2006, 11:02

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde carmencreanga » 11 Apr 2010, 11:49

Nu va suparati.....dar cazurile particulare pe care le cunoasteti.....nu va indreptatesc sa faceti o apreciere generala asupra tuturor invatatorilor. Nu ca in randurile noastre, atat de o parte, cat si de cealalta (inv. si prof.) sunt persoane care nu ne fac cinste......insa de aici si pana la afirmatia pe care ati facut .........E MULT.....
Acele "carticele de povesti de adormit copii".........sunt facute cu un rost...nu cred ca au aparut peste noapte.....fiecare ciclu de invatamant are specificul lui.........si , repet nu mi se pare corecta afirmatia dvs.
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni.......insa, cred ca adevaratii profesionisti din fiecare categorie TREBUIE RESPECTATI, si nu promovate nonvalorile sau.....generalizarile!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde relucostache » 11 Apr 2010, 12:49

am spus ca nu sunt de acord sa le fie echivalate gradele si punctele
una este activitatea stiintifica a invatatorului si alta e a prof
cunosc un caz de invatatoare care avea acum 2 ani pt gradatie 1600 puncte
intrebarea este cand si-a mai facut activitatea la clasa?
sunt de acord cu cei care muncesc dar sa nu-si ia drepturi pe care nu le au
cu ce ajuta activitatea de prof de mate o carte de povesti?
relucostache
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Feb 2006, 11:02

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde carmencreanga » 11 Apr 2010, 14:56

Bine, sunt de acord ca sunt activitati stiintifice diferite...insa nu inteleg de ce nu acceptati echivalarea.....Daca as cere acest lucru inseamna ca am si specializarea ptr care cer echivalarea. Acest lucru se respecta de ceva ani incoace.
Puteti sa explicati:"nu am nimic impotriva colegilor invatatori dar nu sunt de acord sa beneficieze de gradele didactice obtinute ca invatator caci noi am dat grade pe baza de examene grele (stiu f bine ce grade se dau la invatatori)"??????????????? Adica noi am obtinut grade razand, fluierand???????? Mi se pare malitioasa exprimarea....nu va suparati insa.....eu asta deduc.
Cat despre "cu ce ajuta activitatea de prof de mate o carte de povesti?"----sincer nu vad legatura, dar.......se poate intampla.........orice e posibil....
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde relucostache » 11 Apr 2010, 15:02

este ultimul mesaj pe care-l mai scriu
nu are sens sa intru aici in polemica cu oameni care se considera atotstiutori
nu o sa va fac eu sa intelegeti adevaruri pe care nu le percepeti
sa aveti o duminica placuta
relucostache
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Feb 2006, 11:02

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde carmencreanga » 11 Apr 2010, 15:23

Multumesc ptr urare!
Nu sunt atotstiutoare si nici nu vreau sa intru cu nimeni in polemica....insa nu mi se pare corecta afirmatia...dvs.....nu toti inv, cum nici toti prof nu au aceeasi valoare profesionala....cazurile particulare nu trebuie generalizate......daca v as spune de ce specimene de inv si prof ma inconjor.......ati ramane fara cuvinte.
O zi buna!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator