educatoarea si rolul ei in educatie

educatoarea si rolul ei in educatie

Mesajde luiza-doina » 07 Dec 2004, 22:55

,,Oare invatamantul prescolar nu este asa de important ?De ce nu este nici o educatoare pe site?"
luiza-doina
 
Mesaje: 141
Membru din: 07 Dec 2004, 22:34
Localitate: galati

Re: educatoarea si rolul ei in educatie

Mesajde emil » 08 Dec 2004, 10:01

luiza-doina scrie:,,Oare invatamantul prescolar nu este asa de important ?De ce nu este nici o educatoare pe site?"

Poate ca nu stiu de site. Sau poate ca multe educatoare nu au acces la Internet. Faptul ca nu sunt discutii la aceasta sectiune, nu inseamna ca nu e important!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde marikaj » 09 Dec 2004, 08:12

sau poate pur si simplu posteaza la rubrica de invatamant primar, cum si la discipline se gasesc pentru prescolari materiale :wink:
oricum poti propune o tema pentru dezbatere privitoare la educatoare si rolul ei in educatie , mai ales ca aici invatatorii sunt cei mai in masura sa aprecieze eforturile depuse dupa intrarea lor in clasa I, si se cunosc efectele si cand ajung la noi la clasa a V-a. Dar astfel poti incita lumea la o discutie directa despre invatamantul prescolar.
si cred ca ar fi destul de multe de spus.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde stanuta_grigorica » 14 Dec 2004, 14:48

Luiza-Doina stie ca invatamantul preprimar este important.Educatoarele sunt cele care ii pregatesc pe viitorii nostri elevi pentru scoala.Noi,invatatoarele stim foarte bine ca fara munca lor, n-am reusi sa trecem prea usor peste perioada preabecedara si chiar cea abecedara.Am participat la multe activitati comune si de fiecare data am fost impresionata de tactul,migala si rabdarea pe care o cere aceasta profesie ..Sper ca in curand va avea mai multe colege pe site.
Stanuta
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde danaluk » 31 Ian 2005, 10:28

probabil multe educatoare nu stiu de existenta site-ului.Si eu am aflat abia de o saptamana, desi am internet acasa de 1 an.Mai degraba intram pe www.edu.ro care e mai cunoscut . Ma bucur ca am descoperit acest site si il voi recomanda si colegelor mele.
danaluk
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Ian 2005, 10:20

Mesajde mariro » 31 Ian 2005, 14:18

danaluk scrie:probabil multe educatoare nu stiu de existenta site-ului.Si eu am aflat abia de o saptamana, desi am internet acasa de 1 an.Mai degraba intram pe www.edu.ro care e mai cunoscut . Ma bucur ca am descoperit acest site si il voi recomanda si colegelor mele.


Bine ai venit, danaluk,
te asteptam demult! :lol: O ai alaturi pe luiza_doina si nu numai! Vei vedea ca alaturi de educatoare suntem si noi invatatorii si ceilalti profesori de pe acest site. Studiaza cu atentie prima pagina si la discipline, la materiale, resurse educationale poate gasim si materialele trimise de tine! Sau poate te ajuta materialele pe care le gasesti deja trimise! Iti doresc succes!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde luiza-doina » 02 Feb 2005, 07:30

Bun venit, pe forum.Acum nu mai sunt singura educatoare si imi pare foarte bine ca am cu cine sa imi impartasesc ideile>Ai sa vezi ce bine ai sa te simti pe acest forum deoarece toti sunt apropiati de tine.
luiza-doina
 
Mesaje: 141
Membru din: 07 Dec 2004, 22:34
Localitate: galati

Mesajde danaluk » 02 Feb 2005, 20:23

Va multumesc si imi pare nespus de bine ca am intalnit persoane dragute cu care sper ca voi colabora.Sunt dornica sa impartasesc din experienta mea si in acelasi timp sa preiau idei noi pe care sa le transpun in practica la clasa.
danaluk
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Ian 2005, 10:20

Mesajde luiza-doina » 03 Feb 2005, 18:52

Danaluk, sincer imi doresc sa stiu ce grupa ai in acest an scolar si daca am putea sa ne impartasim parerile privind activitatile de la clasa.Eu in acest an am grupa mare-copii de 5-6 ani.Am 26 copii la grupa si lucrez cu drag deoarece sunt foarte receptivi la ce e nou.Scuza-mi indrazneala, de unde esti?
luiza-doina
 
Mesaje: 141
Membru din: 07 Dec 2004, 22:34
Localitate: galati

Mesajde danaluk » 03 Feb 2005, 19:03

Draga Luiza-Doina eu sunt din Oradea,lucrez la o gradinita cu program prelungit si am grupa mijlocie. Desi e o gradinita dintr-un cartier modest am si eu niste copii foarte isteti, de care sunt foarte apropiata.Tu la ce gradinita lucrezi si ce parere ai de ,,Intalnirea de dimineata?"
danaluk
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Ian 2005, 10:20

Mesajde mariro » 03 Feb 2005, 22:16

danaluk scrie:Draga Luiza-Doina eu sunt din Oradea,lucrez la o gradinita cu program prelungit si am grupa mijlocie. Desi e o gradinita dintr-un cartier modest am si eu niste copii foarte isteti, de care sunt foarte apropiata.Tu la ce gradinita lucrezi si ce parere ai de ,,Intalnirea de dimineata?"


Cunosc si eu o educatoare din Oradea. Locuieste in Rogerius si se numeste Elisabeta Tipi. :P Modeleaza cu multa daruire sufletele celor mici si cu toate ca s-ar putea acum sa fie bunica, a ramas foarte tanara si frumoasa! :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde luiza-doina » 05 Feb 2005, 12:04

Draga Danaluk, eu lucrez la o gradinita cu program normal in cadrul scolii nr.12 din Galati. Sincera sa fiu imi doresc sa stam mai mult de vorba si sa ne impartasim ideile despre activitatea noastra. Eu am 26 de ani in invatamant si aproape toti in gradinita cu program normal. Daca te referi la intalnirile de dimineata cu cei mici iti pot spune ca si eu am avut anul trecut grupa mijlocie si in primile zile a fost greu dar dupa aceea a fost minunat deoarece cei mici spuneau,,vreau la doamna mea, tu pleaca,,Daca ai mesenger pe yahoo am putea vorbi mai usor , pe al meu ti-l las pe mesageria privata
luiza-doina
 
Mesaje: 141
Membru din: 07 Dec 2004, 22:34
Localitate: galati

Mesajde luiza-doina » 05 Feb 2005, 12:20

Eu sunt din Galati si lucrez la gradinita cu program normal in cadrul Scolii nr. 12. Sincer imi pare bine ca putem vorbi amandoua , chiar daca suntem asa de departe. Ne putem impartasi parerile.Eu anul trecut am avut grupa mijlocie si daca te referi la intalnirile de dimineata cu cei mici iti pot spune ca in primile zile erau lacrimogene.upa numai o saptamana nu mai vroiau sa stea acasa nici duminica spuneau,,vreau la doamna mea,,Daca ai mesenger pe yahoo putem vorbi mai usor .
luiza-doina
 
Mesaje: 141
Membru din: 07 Dec 2004, 22:34
Localitate: galati

De ce?

Mesajde dddddd » 09 Ian 2006, 20:32

Educatoarele sunt pe site!
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde educatoare » 10 Ian 2006, 17:17

:D Buna!Ai dreptate dddddd!Bine ai venit printre noi! :P Mesajul Luizei-Doina era mai vechi.Si eu ma intrebam odata "unde sunt educatoarele?",dar am descoperit ca sunt si educatore pe site!
Ceea ce fac astazi mi-a fost dat sa fac,caci am venit pe lume cu o menire."
Avatar utilizator
educatoare
 
Mesaje: 194
Membru din: 14 Iun 2005, 16:46
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori