Educatia tehnologica

Educatia tehnologica

Mesajde corneliamlnt » 01 Mai 2007, 19:47

Sunt profesor suplinitor de peste 12 ani.Predau Esucatie Tehnologica in 3 scoli. Am dat periodic examene si am luat note prin care ma puteam titulariza. Dupa fiecare examen am preluat alte scoli deoarece au aparut alte combinatii. Muncesti si cand sa fii rasplatit pentru rezultate nu se poate deoarece se schimba scoala.In acest an o eleva coordonata de mine care a luat mentiune la faza nationala a olimpiadei.Insa anul acesta am baza la o scoala in care nu se stie daca o sa ia cineva examenul de capacitate si deci nu poate avea nimeni salariu de merit. Asa s-a intamplat anul trecut de exemplu.Oare nu se poate face nimic cu orele de la aceasta disciplina?Materie este dupa cum se stie suficienta pt. 2 ore pe saptamana.De ce nu ne cere nimeni acest drept?Noul ministru este inginer de profesie .De ce nu incercam si noi sa facem aceasta propunere.
corneliamlnt
 
Mesaje: 14
Membru din: 30 Apr 2007, 19:26

Mesajde raibor » 03 Mai 2007, 22:31

In planul cadru sunt prevazute 1-2 ore pe saptamana. In general, unitatiile dotate cu PC, folosesc 1 ora pe sapt. pentru studiul si lucrul pe calculator, fiind din aceeasi arie curriculara, tehnologii. Cum spuneti, material ar fi, mai ales ca se intentioneaza introducerea unor materii noi, dar care de fapt se regasesc in modulele ET. Am impresia ca membrii comisiei de invatamant din parlament nu cunosc programele disciplinelor.
Avatar utilizator
raibor
 
Mesaje: 81
Membru din: 16 Noi 2004, 20:15


Înapoi la Discipline tehnice / tehnologii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator