echivalare competente profesor pentru invatamantul prescolar

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde alexxaelenac » 29 Ian 2014, 21:27

Buna seara.
Am facut modulul psihopedagogic nivel I si nivel II in cadrul dppd ASE bBucuresti.
Nu sunt absolventa de liceu pedagogic, dar mi-as dori foarte tare sa predau in invatamantul prescolar.
Se pot echivala studiile?
In caz contrar, exista un program de masterat sau de doctorat in aceasta arie, care sa ajute, pentru ca nu as mai vrea sa incep iar ciclul de licenta ( avand in vedere faptul ca am terminat un ciclu de licenta si unul de masterat in ase)
Va multumesc.
alexxaelenac
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Ian 2014, 21:16

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde sportiv » 30 Ian 2014, 20:43

Din câte știu eu ar trebui să faceți și specializarea Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar (funcţia didactică profesor pentru învăţământ preșcolar/primar). :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde ne_ofelia » 16 Sep 2014, 18:24

Buna ziua! Spuneti-mi va rog daca ceea ce contine art. 248 (4), este valabil pentru toti absolventii de Liceu Pedagogic, eu urmand profilul Litere(bilingv). Iar fac am terminat-o in anul 2005(fac de litere si teologie profilulEngleza/Romana. Am absolvit si modulul psihopedagogic. Astept radpunsul deoarece doresc sa stiu daca pot fi incadrata ca si educator calificat. Multumesc!
ne_ofelia
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Apr 2009, 18:07

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde octavianoprean56 » 23 Sep 2014, 22:20

Buna seara!


Anul acesta am clasele 0, I, a III-a si a IV-a. As ruga frumos pe colegii care au avut experienta acestor clase, sa-mi trimita "schema orara" la aceste clase simultane!

Adresa mea de e-mail este urmatoarea: octavianoprean56@yahoo.com .
octavianoprean56
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Iul 2010, 22:51

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde Audirs » 22 Ian 2016, 15:45

Stie cineva daca exista vreun curs care sa echivalez specializarea pedagogie in specializarea invatamantului primar si prescolar? Adica daca exista vreun curs pe care sa il fac care sa ma ajute sa dobandesc si specializarea pentru invatamantul primar si prescolar, dubla specializare, fara sa mai fac inca odata facultatea de psihologie si stiintele educatiei dar specializarea invatamantului primar si prescolar, nu pedagogie cum o am eu. Daca stiti ceva va rog sa.mi scrieti la aceasta adresa de mail deea.9112@yahoo.com
Audirs
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Feb 2013, 19:28

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde sportiv » 23 Ian 2016, 11:12

Consultați art. 248 din statut (L1/2011 cu modificările actualizate) și trageți o concluzie! :oops:
Iată ceva de acolo:
a) pentru ocuparea funcţiilor didactice de educator puericultor, educator/
educatoare, învăţător/învăţătoare - absolvirea cu diplomă a liceului pedagogic sau a unei şcoli echivalente, cu specializarea corespunzătoare fiecărei funcţii didactice;
c) pentru ocuparea funcţiei de institutor/institutoare - absolvirea cu examen de diplomă a colegiului universitar pedagogic, a liceului pedagogic sau a unei şcoli echivalente, urmată de absolvirea cu diplomă a unei instituţii de învăţământ superior de scurtă durată ori absolvirea cu diplomă de licenţă sau de absolvire, urmată de un curs în domeniul psihopedagogic şi metodic specific;
d) pentru ocuparea funcţiei de profesor pentru învăţământ preşcolar – absolvirea cu diplomă de licenţă a specializării «Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar» sau absolvirea cu diplomă a liceului pedagogic cu specializările «educatoare» şi «educatoare/învăţător» ori a colegiului universitar de institutori sau a altor şcoli echivalente şi absolvirea unei instituţii de învăţământ superior cu diplomă de licenţă;
e) pentru ocuparea funcţiei de profesor pentru învăţământ primar - absolvirea cu diplomă de licenţă a specializării «Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar» sau absolvirea cu diplomă a liceului pedagogic cu specializările «învăţător» şi «educatoare/învăţător» ori a colegiului universitar de institutori sau a altor şcoli echivalente şi absolvirea unei instituţii de învăţământ superior cu diplomă de licenţă;
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

sunt in ceata ....

Mesajde moldovan_simina » 27 Mar 2016, 16:39

buna ziua.
Sunt absolventa a Liceului Padagogic, specializarea educatoare -invatatoare ,promotia 2008. din 2008 pana in prezent sunt educatoare, timp in care am terminat Facultatea de Management Comercial si Turistic, si am terminat si gradul II. Pot face echivalare de studii?cum? Sau nu am incotro, si ma inscriu din nou la facultate in domeniul? si managementul e degeaba ....
Multumesc.
moldovan_simina
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Iun 2008, 16:36

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde costi_52 » 27 Mar 2016, 19:40

În ce an aţi susţinut examenul de licenţă?
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde Andreeasofiamarcu » 01 Feb 2019, 23:40

Bună ziua!
Daca sunt absolventa a liceului pedagogic, specializare pedagog scolar si a facultatii de psihopedagogie speciala, ce pot face pentru a profesa in învățământul primar si prescolar?
Mulțumesc!!
Andreeasofiamarcu
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Oct 2016, 22:38

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde costi_52 » 02 Feb 2019, 00:29

Să absolviți cu licență specializarea Pedagogia învățământului primar și preșcolar (3 ani). Există și varianta unei conversii profesionale pentru aceeași specializare (2 ani). În cel de-al doilea caz trebuie să lucrați în învățământ (calificat sau necalificat).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde sportiv » 04 Feb 2019, 11:16

Andreeasofiamarcu scrie:Bună ziua!
Daca sunt absolventa a liceului pedagogic, specializare pedagog scolar si a facultatii de psihopedagogie speciala, ce pot face pentru a profesa in învățământul primar si prescolar?
Mulțumesc!!

Când ați absolvit dv liceul pedagogic înseamnă că nu avea specialitatea învățător- educatoate, de aceea nu puteți fi prof. pentru înv. primar și trebuie să terminați ceea ce vă spune costi_52. În acea perioadă se dădeau atestate pentru biblioteconomie și pedagog școlar, ceea ce este altceva!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Anterior

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori