drepturile profesorilor

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

drepturile profesorilor

Mesajde tulban » 21 Mai 2006, 16:57

Ce trebuie sa faca profesoara noastra, exigenta si corecta, care a fost reclamata la Protectia Copilului de parintii unei eleve in situatie de corijenta? Eleva are 18, 5 ani.Ce a cautat Protectia Copilului la scoala? De ce nu s-a interesat in prealabil ce varsta are eleva?Profesoara nu a fost ,,abuzata emotional'' asa cum sustine si eleva ca este?Sa stai o zi intrega in ancheta nu e abuz, mai ales ca nu era vorba de o minora?Eleva sustine ca nu poate raspunde la ore, deoarece se blocheaza de ,,zambetul'' profesoarei.In realitateea se ridica in picioare si spune nu am invatat.Drepturile profesorilor cine le apara?
tulban
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Mai 2006, 16:38

Mesajde elenadumitrachi » 01 Iun 2006, 22:44

Consider ca drepturile profesorilor ar trebui aparate de sindicate(in urma unei anchete, pentru a se afla adevarul).
elenadumitrachi
 
Mesaje: 1582
Membru din: 19 Apr 2006, 15:16
Localitate: Galati

Mesajde jnny_frr » 19 Apr 2007, 09:32

profesoara, cea exigenta cu cine nu trebuie, mai intai ar trebui sa-i ajute pe elevi sa inteleaga lectiile, sa le asimileze, apoi sa aiba pretentii la evaluare.
jnny_frr
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Apr 2007, 11:11

Mesajde lauragl » 03 Iun 2007, 20:22

In ce judet au venit cei de la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului ? Aceasta institutie are atributii extinse atat pentru minori cat si pentru adulti. Si colaboreaza conform legislatiei cu alte institutii/ organizatii care au atributii in educarea, repectarea si protectia drepturilor copilului: Inspectoratul Judetean de Politie, Inspectoratul Scolar, Directia de Sanatate Publica, Serviciile Publice de Asistenta Sociala de la nivelul primariilor si comunelor, ONG-uri etc.
Conform L.272/2004 esti minor pana la varsta de 18 ani, insa daca adolescenta urma o forma de invatamant la zi situatia era cu totul alta. Sunt foarte multe cazuri semnalate la aceste institutii de abuz emotional din partea cadrelor didactice. Insa nu inseamna ca toate aceste sesizari se confirma. Problema este foarte delicata........si trebuie analizata in profunzime.
lauragl
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Sep 2005, 12:15

Mesajde laurentziu_roshu » 09 Iun 2007, 14:09

jnny_frr scrie:profesoara, cea exigenta cu cine nu trebuie, mai intai ar trebui sa-i ajute pe elevi sa inteleaga lectiile, sa le asimileze, apoi sa aiba pretentii la evaluare.

Totdeauna profesorii fac eforturi pentru a-i ajuta pe elevi sa intzeleaga materia. E interesul profesorului ca elevii sai sa inteleaga materia, sa aiba note mari , sa aiba relatii cordiale si calde cu elevii. Ca profesor , ma simt foarte bine când elevii mei au note mari, meritate, si când ma intzeleg foarte bine cu elevii mei. Le creez lectii atractive, cele mai multe cu suport experimental, cu aparatura de laborator, cu care invatza ceva UTIL si APLICATIV, cu calculatoare SI LECTII INTERACTIVE SI ATRACTIVE, CU SIMULARI COMPUTERIZATE ALE FENOMENELOR STUDIATE, lectiile contin imagini si simulari care faciliteaza intzelegerea, si cu teste usoare, grila, interactive....iar in clasa mentin o atmosfera calda, cordiala. Totusi sunt si elevi care nu apreciaza deloc toate aceste eforturi....si vorbesc in ore, se comporta agresiv, au afirmatii jignitoare la adresa colegilor dar si profesorilor. Sigur, nu am multi astfel de elevi....dar tot se gasesc câtiva. Foarte interesant ca niste copii la care tineam foarte mult, pe care îi cunosteam inca de când erau foarte mici, si pe care îi îndragisem si îi ajutasem mereu , si le pusesem si note mari , totusi vorbeau jignitor si despre alti profesori si despre mine, în ore vorbeau si deschideau radioul cu muzica manele....doar ca sa-mi strice ora. De ce ? Am intrebat pe acesti copii, dar ei nu au stiut sa-mi spuna....mi-au spus: NU STIU DE CE !!!
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde luci_ana » 09 Iun 2007, 16:41

jnny_frr, nu doar profesorii sunt vinovati de indiferenta, indisciplina si obraznicia elevilor! poate si profesorii gresesc dar vina este deopotriva si a parintilor si in primul rand al elevilor! elevii au numai drepturi! dreptul de a nu invata, dreptul de a vorbi urat, dreptul de a veni bauti la scoala...si cateodata mai si dreptul de a abuza de drepturile sale!!!!!!!!!!
nu-i acuz doar pe elevi, gresesc si profesorii dar in ultima vreme parca se depaseste orice masura! si niciodata nu vor fi vazute la justa lor valoare greselile comise de elevi!
Avatar utilizator
luci_ana
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Apr 2007, 22:26
Localitate: barlad

Mesajde lauragl » 09 Iun 2007, 22:18

DE CE SUNT ELEVII ASA AGRESIVI VERBAL , FIZIC? EI NU VOR RASPUNDE ASA USOR CAND SE PUNE INTREBAREA "DE CE........." . CAUZELE SUNT MAI PROFUNDE . 80 % DIN ADOLESCENTII CU CARE LUCREZ SUNT AGRESIVI SI FOARTE AGRESIVI. DAR DISCUTIA E PREA LUNGA. MULTI AU CARENTE AFECTIVE, AU INVATAT ACEST COMPORTAMENT DIN FAMILIE, DE LA TELEVIZOR, DE LA ALTI COLEGI, SUNT FRUSTRATI, AU TULBURARI DE COMPORTAMENT, AU FOST ABUZATI FIZIC DE LA VARSTE MICI IAR CONSECINTELE SE VAD ACUM!
lauragl
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Sep 2005, 12:15

Mesajde maria_2007 » 10 Iun 2007, 12:32

O intrebare pentru lauragl : A-ti spus ca 80% din adolescentii cu care lucrati "SUNT AGRESIVI SI FOARTE AGRESIVI". Credeti ca TOTI acesti copii "AU FOST ABUZATI FIZIC DE LA VARSTE MICI " ??? Adica declarati ca 80% dintre copii din tara AU FOST ABUZATI FIZIC DE LA VARSTE MICI ??? Eu îmi exprim opinia in calitate de parinte. Ca parinte, stiu ce dificultati intâmpina fiica mea la scoala datorita unor derbedei de elevi care doar se distreaza in orele de scoala, sunt violenti-fizic si verbal- si strica pur si simplu orele profesorilor, care incearca sa predea astfel incât copii care vor sa invete nu pot fiindca e galagie in clasa, creata de elevii derbedei... Si îi cunosc bine pe acesti elevi pproblema de când erau mici, fiindca locuiesc in acelasi cartier, si stiu ca NU AU FOST ABUZATI FIZIC DE LA VARSTE MICI. Au avut totul asigurat de parintii lor, cum au si acum. Acesti elevi-derbedei produc probleme si in cartier...vorbesc urât si foarte tare la ore târzii si locatarii din bloc nu pot sa doarma, vorbesc urât si cu vecinii, cu adultii, au un tupeu de necrezut, desi au doar 14 , 15 ani. La scoala, acesti elevi problema nu se lasa potoliti nici de interventia profesorilor, nici de interventia parintilor copiilor care vor sa invete. Acesti elevi derbedei ironizeaza pe copii care invata, îi jignesc, îi numesc tocilari, si le fac viata grea. Fiica mea are probleme la scoala din cauza elevilor derbedei , si nu din cauza profesorilor. Eu respect opiniile tuturor....si astept un raspuns de la lauragl . Multzumesc anticipat.
maria_2007
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Apr 2007, 11:28

Mesajde jnny_frr » 10 Iun 2007, 13:16

haideti sa ne gandim la acesti elevi "agresivi si foarte agresivi" care nu s-au nascut asa ci au devenit ! Cum erau ei in clasa a IV-a ? cuminti si ascultatori, supusi doamnei invatatoare care stia sa-i si laude sa-i si certe ca un parinte si sa -i protejeze de vicisitudinile exteriorului, explicandu-le ce e bine si ce e rau. Acei elevi au ajuns in clasa a V-a. Acum dirigintele lor nu-i mai apara cu aceeasi inversunare de furia profesorilor, iar acestia nu mai au rabdare cu ei ! Iata ca incet - incet, elevii aceia linistiti din clasa a IV-a incep sa devina agresivi pt k nu mai sunt protejati de nimeni in scoala, nu mai sunt supravegheati ca lumea de profesorul de serviciu care, ia-l de unde nu-i de cele mai multe ori, incearca sa astepte linistiti profesorul la clasa, se face ...si 10, ...si 15 minute si proful nu mai vine iar nerabdarea elevilor se transforma in indisciplina, elevii incep sa ia note mici, absenteaza de la ore, parintii ii cearta acasa, profesorii ii cearta la scoala si unde mai este salvarea lor ? in violenta ! Iata dragi profesori care este cauza pt care elevii sunt indisciplinati ! Luati o clasa de-a V-a si urmariti-i evolutia ! veti ajunge la concluzia mea !
jnny_frr
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Apr 2007, 11:11

Mesajde maria_2007 » 10 Iun 2007, 13:43

Eu am tot respectul pentru opinile altora, dar cred ca problemele scolare si sociale actuale, foarte complexe, nu sunt percepute corect. Problebele create de adolescentii de 14 -15 ani (sau mai mult) nu se rezuma la scoala. Acum câteva zile trei copii de 14-15 ani(dar destul de solizi) au batut un pensionar, i-au spart ochelarii....si l-au speriat de moarte, fiindca striga ca din gura de sarpe sperând sa-l salveze vecinii. Si sa stiti ca nici politia nu a venit.... L-au batut fiindca le-a spus sa nu mai faca un zgomot atât de teribil noaptea, in fatza blocului, ca nu poate dormi. Acesti elevi-derbedei produc probleme in cartier...vorbesc urât si foarte tare la ore târzii si locatarii din bloc nu pot sa doarma, vorbesc urât si cu vecinii, cu adultii, au un tupeu de necrezut, desi au doar 14 , 15 ani. jnny_frr , am o intrebare : cu pensionarul ce-au avut? Si cu toata lumea din cartier ?? Stiti ca in blocurile din zona unde locuiesc nu se poate dormi....copii de 15 ani din gasca de cartier striga , râd, injura, si cânta "serenade" ironice, cu înjurii, locatarilor care, desi le vorbesc decent, îi roaga sa nu mai deranjeze. Am chemat politia, care , întâi n-a venit, fiindca au spus ca sunt copii, dar dupa au fost chemati din nou, au trimis o politista care le-a vorbit frumos, dar fara sa le faca nimic(nici nu i-a amendat)....iar ei ca ssa se razbune, dupa ce a plecat politista au facut si mai rau. De atunci, politia nu a mai venit . Mai mentionez, ca totdeauna de-a lungul anilor , locatarii s-au purtat frumos cu acesti copii
maria_2007
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Apr 2007, 11:28

Mesajde laurentziu_roshu » 10 Iun 2007, 22:37

Am lipsit ceva timp de pe forum, fiind ocupat cu crearea lectiilor interactive, intre timp observ ca s-a inceput o alta discutie, intre alti useri, nu doresc sa intrerup discutia lor, doresc doar sa fac niste observatii referitoarea la mesajul meu anterior: am vrut sa spun ca majoritatea elevilor mei(90%, 99%) sunt niste copii deosebiti, pe care îi apreciez foarte mult, si doar foarte putini , cam 1% sunt copii cu probleme deosebite de educatie. M-am referit in mesajul anterior si la elevii mai dificili pentru ca acesta era subiectul pe care il avea topicul din forum in momentul când am scris. Desi se pare ca un subiect asemanator(dar mai serios) s-a mai deschis si intre timp.
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde suntconsumator » 11 Iun 2007, 22:12

CAND SE PUNE INTREBAREA "DE CE........." .

daca te intereseaza iti spun eu de ce! da in particular ca iar se simte careva si ma trezesc cu http403 forbidden
suntconsumator
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Iun 2007, 22:04

Mesajde lauragl » 13 Iun 2007, 14:26

PENTRU MARIA 2007: LUCREZ CU O ANUMITA CATEGORIE DE ADOLESCENTI. NU INSEAMNA CA TOTI SUNT AGRESIVI, AU TUBURARI DE COMPORTAMENT, CARENTE AFECTIVE ETC!
lauragl
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Sep 2005, 12:15


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator