Dotarea laboratoarelor de fizica

Dotarea laboratoarelor de fizica

Mesajde iace » 16 Sep 2006, 16:42

Am inteles ca laboratoarele de fizica, chimie si biologie ale liceelor (si ale scolilor generale, dar aici e vorba de o suma mai mica) primesc bani pentru dotare - cu truse pentru experimente; nu se poate cumpara calculator sau videoproiector, din cate am inteles. As vrea sa spunem aici ce firme stiti ca produc truse bune, pe care poate chiar le-ati incercat si stiti din proprie experienta ca sunt de buna calitate. :shock:
:roll: Cat despre mine, nu am pus mana pe o trusa noua pana acum, asa ca habar nu am cum sunt.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde a2005p » 16 Sep 2006, 22:19

http://didact-forum.ro/
http://www.alfavega.ro/- firma din Satu Mare s-a reorientat spre dispozitive noi, oferta din vest este in aceasta zona puternica;pentru fizica, preturi accesibile; trebuie sa-ti realizezi singur echipamentele necesare.
http://www.cdpress.ro/- nu stiu de unde le procura, este editura carte
http://www.romdidac.ro/
http://www.materialedidactice.ro/ - ultimul are oferta pe module, exact cum a aparut in metodologia primita de la MEdC.- mai apropiat de cerinte gimnaziu, pretul total aprox. 40 milioane lei-depasind ceea ce primesti de la minister....dar sunt materiale de ultima generatie. Sunt seriosi, am mai lucrat cu ei.
a2005p
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Feb 2005, 16:41

Mesajde emil » 17 Sep 2006, 00:03

Am incercat si eu sa ajut colegii de specialitate fizica si chimie, ba chiar si biologie, din gimnazii.
Exista insa doua probleme mari:
1. Suma alocata unui gimnaziu este intre 20 si 30 mil lei, ceee ce mi se pare ridicol
2. Lista facuta birocratic de catre niste functionari, exclude orice fel de flexibilitate in abordarea moderna a dotarii unui laborator.
Parerea mea este ca in prezent, a avea un laborator de fizica chimie sau biologie fara asistenta unui calculator este de neiertat :roll:
Ganditi-va ce interesant ar fi:
- microscop asistat de calculator
- dispozitive de masurare pe calculator cu senzori externi, interfete de achizitie date
- dispozitive externe (motorase) comandate de programe simple pe calculator.
- software de simulare, si constructie cum este "crocodile"
Evident, raman importante si trusele clasice, dar...
Veti constata ca nu puteti rezolva, datorita bugetelor, nici varianta clasica decat intr-o mica masura si cu atat mai putin, nici pe cea moderna.
In concluzie, ceea ce se trambiteaza ca modernizeaza scolile, ceea ce veti auzi clamat prin toate mijlocele media, veti vedea ca nu sunt alceva decat ...incercari
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde iace » 17 Sep 2006, 11:43

Intr-adevar, banii pentru gimnaziu sunt in jur de 20 milioane, din cate am inteles, ceea ce e foarte putin, dar stiti..., mai bine mai putin decat deloc.
Pentru liceu, suma e de zece ori mai mare dar exista aceasta anexa pe care inca nu am vazut-o (exista pe edu?) unde se spune clar ce ai voie si ce nu ai voie sa cumperi si parca este si o lista de furnizori.
Cat despre cum trebuie sa arate un laborator cat de cat modern, am mai avut discutii chiar aici. :wink:
Pe adresele de mai sus m-am uitat, prima are materiale, preturi (cam piparate) dar nu are fotografii la ceea ce cumperi..., alta ofera mobilier care nu se poate lua, numai ultima adresa pare interesanta... ha, si am gasit cred si anexa. :D Multumesc.
Mai astept pareri.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde a2005p » 17 Sep 2006, 12:03

pentru firma din Satu Mare- http://www.alfavega.ro adresa este valabila, se poate cere oferta si o vei primi prin e-mail
a2005p
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Feb 2005, 16:41

Mesajde iace » 17 Sep 2006, 12:11

Da, am reusit pana la urma sa o vad. Pare interesanta oferta, prezentata elegant si cu fotografii mari. 8)
Si nici nu-ti sare basca din cap la preturi!!!!
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde a2005p » 17 Sep 2006, 12:23

Daca am compara preturile celor de la Oradea, ultima oferta-ei sunt furnizorii unei firme germane, cu oferta de la Satu Mare, Alfa Vega, pret fara TVA.... poate am vedea diferente utile. Eu caut de mult timp material didactic pentru laborator si rmaresc de multi ani evolutia celor doua firme. Cei de la Oradea au noutati legate de faptul ca incep sa traduca informatiile de pe planse in limba romana, le aveau in germana si maghiara. Alte noutati sunt legate de modulul de optica, cu acele posibilitati de a realiza experimentele pe o tabla magnetica. a aparut asa ceva si la Alfa Vega.
a2005p
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Feb 2005, 16:41

Mesajde iace » 17 Sep 2006, 12:35

Da, preturile de la Satu-Mare sunt in ron fara tva, iar cele de la Oradea in euro. Mi-e greu sa fac comparatie intre ele, mai ales ca nici nu e vorba de exact aceleasi dispozitive. Trebuie studiata serios si o lista si alta. Ati achizitionat totusi ceva de la una dintre aceste firme? Ati verificat pe viu vreun produs? Cele germane sunt mai de calitate? Sunt doar curioasa. :P
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde a2005p » 17 Sep 2006, 12:57

Nu am achizitionat nimic. De 5 ani cer material didactic, inaintez cereri, caut oferte, sunt pusa pe lista de prioritati la punctul 1, dar se gasesc mereu alte prioritati... Avem asociatie de parinti cu statut juridic, cu ei incercam sa realizez ceva. Au cumparat mereu calculatoare, copiatoare, etc. chiar daca mai erau. Am ramas doar cu studiul pietii. De la Oradea au cumparat cei din ciclul primar, truse pt matematica si sunt foarte mutumiti. Acolo parintii au fost mai receptivi. La fizica se descurca profa cu materiale de acasa.
a2005p
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Feb 2005, 16:41

Mesajde marinela » 18 Sep 2006, 10:01

Noi am facut o lista de truse de la firma de la Oradea. Se pare ca treduie totusi trei oferte, din care sa alegem pe cea mai ieftina. Asa ne-a spus de la contabilitate. Eu am mare incredere in produsele germane. vom vedea daca ne aproba.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde iace » 18 Sep 2006, 11:52

Salutaaree, marinela! Si un nou an scolar plin de succese!
Deci voi ati ales Oradea... si calitatea germana!
8)
La fizica se descurca profa cu materiale de acasa.

:D :D :D Mi-am adus si eu aminte de vremurile cand in poseta mea se gaseau diverse materiale (in loc de ruj si oglinda, pe care de altfel nici acum nu le port), chiar odata caram cu mine o farfurie si un pahar pentru un experiment distractiv... :?
Pana la urma cu banii acestia poate reusiti sa cumparati macar o mica parte din ceea ce ar trebui. :shock:
Eu is aterizata anul acesta iar intr-o scoala noua, asa ca nu stiu exact ce mai exista in dotare de pe vremea "odiosului"; m-am gandit si eu sa incerc sa ajut, macar cu niste informatii, pe colegele de catedra. 8)
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde marinela » 18 Sep 2006, 21:09

Buna iace!
Imi era dor de tine! Un an scolar cu multe satisfactii, sanatate, rabdare si noroc.
Am mers pe truse caci noi nu avem nici un fel de dotare. Sper sa levad si in liceu.
Sper ca ne vom mai intalni pe net.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde marinela » 18 Sep 2006, 21:10

Buna iace!
Imi era dor de tine! Un an scolar cu multe satisfactii, sanatate, rabdare si noroc.
Am mers pe truse caci noi nu avem nici un fel de dotare. Sper sa levad si in liceu.
Sper ca ne vom mai intalni pe net.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde biiulian » 19 Noi 2006, 21:15

Informatii despre dotarea minimala (ordinul 4762 si anexele I,II si III) si adrese de firme furnizoare de materiale didactice gasiti in sectiunea INFORMATII pe adresa : http://fizica.trei.ro sau http://chimia.trei.ro
biiulian
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Iul 2005, 18:32

Mesajde ama_ameli » 02 Dec 2006, 03:02

Material didactic, truse pentru laboratoarele de chimie si fizica, am cumparat din Ploiesti! Au fost foarte seriosi. Pot sa va dau adresa de mail. haas@mmc.ro.
ama_ameli
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Dec 2006, 02:45

Următorul

Înapoi la Fizică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator