dosar aracip

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

dosar aracip

Mesajde dariuta2003 » 09 Feb 2015, 18:46

caut model dosar aracip.multumesc!
dariuta2003
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Mai 2012, 19:13

Re: dosar aracip

Mesajde sportiv » 09 Feb 2015, 19:15

Iată o notă mai veche!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: dosar aracip

Mesajde coj61 » 10 Feb 2015, 17:33

În ultimele două zile ale semestrului I, școala mea (o școală gimnazială mică, puțin peste 300 de elevi) a trecut prin evaluarea ARACIP-ului. Bineînțeles, mari emoții, nu știam foarte clar pe ce se va pune accentul, însă am ținut cont de informațiile din comunicatul de mai sus și de cei 43 de indicatori care în mare parte au fost completați cu datele cerute pe platforma la care au avut acces membrii CEAC din școală, date pe care fiecare dintre noi le-am furnizat și evaluatorii le cunoșteau deja când au venit . Au vizitat spațiile școlare pentru a vedea condițiile și dotările, au intervievat-chestionat elevi, părinți, profesori și reprezentanți ai autorităților locale în legătură cu tot ceea ce înseamnă activități școlare și extrașcolare, mulțumiri, nemulțumiri. La ore, au asistat doar o jumătate din oră, la fiecare din cei prezenți în intervalul în care și-au propus să facă acest lucru(se învață în două schimburi). S-a urmărit în special progresul, rezultatele elevilor la examenele naționale în ultimii doi ani, rezultatele elevilor la concursuri recunoscute la nivel local, județean și național. Nu s-a pus accentul pe hârtii, adică nu au verificat portofolii.Însă pentru a completa platforma am lucrat mult pentru a da tot felul de statistici, pentru a scrie proceduri(sunt foarte importante!), pentru a înregistra dovezi ale activităților desfășurate cu elevii. S-au dat calificative pentru fiecare indicator în parte.S-ar părea că ARACIP-ul are acum altă strategie de evaluare,care urmărește managementul școlii, relația cu autoritățile locale,tot ceea ce este necesar pentru a asigura bunăstarea copilului/elevului(cam așa este formulat un indicator).
coj61
 
Mesaje: 18
Membru din: 30 Noi 2009, 20:41


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori