Domnul Costi

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 23 Mar 2021, 19:41

Buna ziua,

Tocmai a fost modificat calendarul anului scolar. Vacanta de primavara va fi din 2 aprilie pana pe 4 mai. Etapa de pretransfer care avea loc in luna aprilie ramane asa, in vacanta? Vor reusi profesorii sa ia aprobarile daca este vacanta, sau aceasta etapa se va modifica si ea?
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde costi_52 » 23 Mar 2021, 20:22

Ce legătură este între vacanța elevilor și mobilitatea cadrelor didactice? Vacanța elevilor nu presupune închiderea școlilor. Directorii, secretarii nu sunt în vacanță.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 24 Mar 2021, 20:54

Buna seara, multumesc frumos pentru raspuns. Legatura ar fi ca as avea eu mai mult curaj sa infrunt situatia in timpul scolii. Asa simt.
Dmnul Costi, nu stiu pasii pretansferului. Ar fi bine sa merg intai la scoala vizata sa vad daca ma accepta?Scoala de baza , eu stiu ca mi-ar da acceptul. Oare cum sa procedez?
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde costi_52 » 24 Mar 2021, 22:24

Suntem în stare de alertă, deci, nu se mai pune problema pretransferului cu acordul unităților de învățământ. Pretransferul se va soluționa în ședință de repartizare, la fel ca anul trecut.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 25 Mar 2021, 11:55

Buna ziua,

Multumesc frumos pentru raspuns. Voi depune un dosar direct la inspectorat? Ce acte trebuie sa contina? Multumesc frumos.
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 25 Mar 2021, 12:00

Buna ziua,

Multumesc frumos pentru raspuns. Voi depune un dosar direct la inspectorat? Ce acte trebuie sa contina? Multumesc frumos.
Ar fi punctul acesta, nu stiu daca mai este valabil:
''Art. 75(1) Pentru pretransferul consimţit între unităţile de învăţământ, în aceeaşi localitate, în localitatea de domiciliu sau pentru apropiere de domiciliu, personalul didactic titular în învăţământul preuniversitar depune în perioadele prevăzute în Calendar, atât la unitatea/unităţile de învăţământ în care solicită pretransferul consimţit între unităţile de învăţământ preuniversitar, o cerere-tip, conform anexei nr. 14, cât şi la inspectoratul şcolar în a cărui rază teritorială îşi are sediul unitatea de învăţământ la care se solicită pretransferul, prin accesarea unei aplicaţii special concepută în acest sens, aplicaţie care permite vizualizarea în timp real a tuturor posturilor didactice/catedrelor vacante, respectiv a celor care se pot vacanta pe parcursul derulării etapei de pretransfer. Cadrele didactice care solicită pretransferul consimţit între unităţile de învăţământ preuniversitar pe posturi în centre şi cabinete de asistenţă psihopedagogică/profesorii logopezi din cabinetele interşcolare depun, în perioadele prevăzute în Calendar, cereri la CMBRAE/CJRAE în cadrul căruia este normat postul didactic respectiv şi la inspectoratul şcolar. Cererea este însoţită de documentele menţionate în aceasta. Cadrul didactic titular care solicităsoluţionarea cererii de pretransfer consimţit între unităţi de învăţământ în unităţi de învăţământ din alte judeţe anexează la cererea de înscriere adeverinţa eliberată de inspectoratul şcolar, în a cărui rază teritorială este titular, din care să rezultecă cererea de pretransfer în alt judeţ a solicitantului a fost luată în evidenţă. Un cadru didactic titular în învăţământul preuniversitar se poate înscrie la etapa de pretransfer consimţit între unităţile de învăţământ numai într-un singur judeţ sau numai în municipiul Bucureşti. Cererile se depun mai întâi la inspectoratul şcolar şi apoi la unităţile de învăţământ, conform Calendarului. La cererile care se depun la unităţile de învăţământ vor fi anexate, în copie, documentele de studii, buletinul/cartea de identitate/adeverinţă de identitate, documente doveditoare privind schimbarea numelui, dacă este cazul, adeverinţele/atestatele/certificatele de acordare a definitivării înînvăţământ sau a gradelor didactice II sau I, dacă este cazul, avizele şi atestatele necesare pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante solicitate, dacă este cazul şi documentele necesare pentru a face dovada îndeplinirii tuturor condiţiilor specifice pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante prin transfer,dacă este cazul, autentificate de conducerea unităţii de învăţământ la care cadrul didactic este titular sau detaşat. ''
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 25 Mar 2021, 12:01

Dar eu cred ca e altfel acum, doar ca nu stiu exact cum sa procedez. Depun un dosar atat la inspectorat cat si la scolile pe care le vizez? Sau fiind stare de alerta depun un dosar numai la inspectorat?
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 25 Mar 2021, 12:15

Buna ziua,

M-am mai interesat si eu intre timp. In stare de alerta, nu trebuie acordul scolilor primitoare, se face un dosar direct la inspectorat si se participa la sedintele de repartitie.
Voi reveni fiindca mai am intrebari.
Am intrebarea aceasta foarte importanta deocamdata. Poti face pretransferul pe 20 de ore? Lasa inspectoratul si aplicatia? Oricum la unele materii (la a mea da), orele scad in timp, chiar de la un an la altul. Stiti cate modificari apar la unele scoli care intr-un an au o clasa de a 9 a sau mai multe clase de a 9 a, sau care fac seral anul respectiv sau nu.
Oare va permite aplicatia in felul acesta?
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 25 Mar 2021, 12:56

Alte informatii: Cu parere de rau, am aflat cu nu in cee ce priveste toate inspectorate din tara situatia e la fel si nu ma refer la starea de alerta. Chiar si in stare de alerta , la inspectoratul de unde apartin eu(Cluj) se cere acordul de principiu al scolilor primitoare.
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde sportiv » 25 Mar 2021, 14:41

Păi...vă adaptați cerințelor! Asta-i în România: legea ia forma capului prin care trece, precum lichidul forma vasului în care este turnat! :D :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Domnul Costi

Mesajde lleida » 25 Mar 2021, 15:34

Roxana2B scrie:Alte informatii: Cu parere de rau, am aflat cu nu in cee ce priveste toate inspectorate din tara situatia e la fel si nu ma refer la starea de alerta. Chiar si in stare de alerta , la inspectoratul de unde apartin eu(Cluj) se cere acordul de principiu al scolilor primitoare.

Buna ziua,si eu sunt din Cluj si sunt interesanta de pretyransfer.Am sunat la inspectorat si mi s-a spus ca nu mai este nevoie de acordul scolii unde se face pretransferul
lleida
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Ian 2010, 22:01

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 25 Mar 2021, 17:21

Buna ziua,
Multumesc pentru informatie. Cand ati sunat? Sa fie adevarat? Caci in document e chiar subliniata chestiunea cu acordul.
Imi poate spune cineva daca pot alege 9 ore la o scoala si 9 ore la alta scoala la pretransfer?
Multumesc si domnului Sportiv pentru raspuns!
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 25 Mar 2021, 20:41

Buna,
Daca la o scoala este trecuta o conditie speciala: religia ortodoxa, acest aviz se obtine de la scoala respectiva, nu-i asa?
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde costi_52 » 25 Mar 2021, 21:07

Roxana2B scrie:Buna,
Daca la o scoala este trecuta o conditie speciala: religia ortodoxa, acest aviz se obtine de la scoala respectiva, nu-i asa?

Nu. De la cultul respectiv.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 27 Mar 2021, 20:13

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns!
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Următorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori